Лошите метеорологични условия вероятно ще доведат до спад на световното производство на вино, като се очаква през 2023 г. то да достигне най-ниското си ниво от шест десетилетия насам. 

Международната организация по лозата и виното (OIV) прогнозира, че производството на вино по света вероятно ще бъде малко над 244 милиона хектолитра - с около 7% по-малко през 2023 г., в сравнение с миналата година. Реколтата би била най-слабата от 1961 г. насам.

OIV приписва ниските нива на производство на лошото време, включително слани, обилни валежи и засушавания.

"Перфектната буря в Северното и Южното полукълбо създаде тази катастрофална ситуация“, коментира ръководителят на статистическия отдел на OIV Джорджо Делгросо пред BBC.

Анализът се основава на информация от страни, представляващи 94% от световното производство на древната напитка.

Производството на вино е намаляло в почти всяка страна от Европейския съюз, който произвежда над 60% от общото количество в света. Според OIV, по-ниските добиви се дължат на дъждове и бури в някои страни и суши в други.

Добивите са намалели с 14% в Испания и 12% в Италия, където сухото време намали тазгодишната реколта от грозде.

Изключение от негативния тренд е Франция, където винопроизводството остава без промяна спрямо 2022 г. и е с около 3% над средните нива за последните пет години, което означава, че страната сега е най-големият производител в света, изпреварвайки Италия.

В България, според данните на международната организация, производството на вино през 2023 г. ще е около 0.9 милиона хектолитра, или с около 7% над миналогодишните нива.

Ръстът у нас спрямо миналата година е един от най-силните в ЕС, но въпреки това продукцията остава с около 6% под средните нива за последните пет години.  

Картината на лозарството и винопроизводството е мрачна и в други части на света, като особено засегнати са държавите от Южното полукълбо.

Производителите в Чили - най-големия производител на вино в Южна Америка, бяха изправени пред шок, след като добивите паднаха с 20% в резултат на сушата и горските пожари.

Реколтата беше също толкова слаба и в Австралия, където производството спада с една четвърт спрямо миналата година. В Бразилия спадът на годишна база е с 30%, а в Уругвай - с цели 34%. 

Ситуацията обаче е малко по-оптимистична в САЩ, където производството на вино расте с 12% спрямо 2022 г. 

Единствената държава в Южното полукълбо, която през 2023 г. е произвела повече вино, в сравнение със средните нива за последните пет години, е Нова Зеландия (+14%). 
 
За любителите на виното обаче има и добри новини, отбелязват от международната организация. 

Въпреки че слабото световно производство е лошо за индустрията, като цяло, OIV отбелязва, че спадащото световно търсене може да означава, че общият пазар остава относително балансиран и цените не се повишават драстично.

"Тъй като икономическият растеж в Китай се забави от 2018 г. насам, наблюдаваме значителен спад на потреблението и вноса на вино. Ниското производство не е добра новина, но по-ниските нива на потребление може да помогнат за балансиране на цените“, казва Джорджо Делгросо.

През август френското правителство обяви, че ще отпусне около 200 милиона евро за унищожаване на излишните запаси от вино, тъй като индустрията все още се опитва да се адаптира към падащото търсене.