Част от студентите в датския град Холстебро може скоро да се сбогуват с нормалните общежития и да заживеят в 3D принтирани домове.

3DCP Group и дизайнерската компания SAGA Space Architects твърдят, че през 2024 г. ще построят жилищна общност с нестопанска цел за студенти с помощта на 3D принтер.

Ако сте запознати с тази ниша от строителния сектор, името 3DCP Group може би ви звучи познато. Компанията развива значителна дейност в разрастващата се индустрия, като наскоро завърши жилище с площ от 37 кв. м за пет седмици, както и първия 3D принтиран дом в Гватемала.

SAGA Space Architects пък е помогнала при дизайна и на двата проекта.

Строителната площадка в Дания, която в момента представлява неизползван парцел със стари дървета, се намира в близост до кампуса на VIA University College в Холстебро.

Когато този проект бъде завършен, бившият индустриален обект за опаковане на месо ще се трансформира в 36 жилища и ще представлява най-големият 3D принтиран проект в Европа, казват от 3DCP Group и SAGA Space Architects.

Когато бъде завършена, общността Skovsporet ще разполага с шест сгради, всяка от които с по шест апартамента с площ между 39 и 50 кв. м, според плана на SAGA и 3DCP. Независимо от тяхната площ,  те ще разполагат с място за кухня, перално отделение, спалня, баня и всекидневна.

Повечето 3D принтери за масово строителство работят само с бетон. Тъй като компаниите планират да 3D принтират само стените, примерните изображения не показват тези апартаменти като тъмни и мрачни.

Вместо това, в останалата част от сградата ще се използват материали, като дървени структури и акустични тавани за осветяването и довършването ѝ.

Отвън тези студентски домове ще бъдат заобиколени от растителност, места за паркиране, електромобили, пешеходни зони и социални площи под формата на вътрешно дворове.

За да бъдат запазени 95% от настоящите дървета на обекта, по-голяма част от 3D принтирането ще бъде извършено между тях.

Жилищната организация с нестопанска цел NordvestBo, която разработва проекта, ще подбира наемателите, казва пред Business Insider Себастиан Аристотелис, съосновател на SAGA Space Architects.

Планът е по обекта да се работи през 2024 г. и да бъде завършен до края на годината, допълва Аристотелис. Той не разкрива разходите по проекта, но казва, че екипът трябва да се придържа към бюджета на правителството на Дания за социални жилища "въз основа на квадратен метър и няколко други параметри."

Използването на 3D принтери на строителни обекти вече е повече от привличащ вниманието начин за строителството на жилища.

Подобно на Аристотелис, поддръжниците на 3D принтирането смятат, че с технологията може да се строят уникални, висококачествени жилища, докато в същото време се пестят време, отпадъци и пари.

Филип Лунд-Нилсен, съосновател на популярния производител на 3D принтери за строителството COBOD, заяви преди време пред Business Insider, че разходите за използването на 3D принтери са еквивалентни или по-големи от тези при традиционните методи за строителство.

С използването на 3D принтери от все повече стартъп компании и строителни предприемачи това строителство обаче ще става по-евтино.