От Пенсилвания до Северна Англия - въглищните мини помагат за задвижването на колелото на индустриалната революция, стимулирайки икономическия растеж на страните по света.

Днес обаче производството и използването на въглища е спорен въпрос, като критиците на тази практика заклеймяват огромния й ефект върху околната среда.

Организации, като Greenpeace, описват въглищата като “най-мръсния и най-замърсяващ начин за производство на електроенергия.” От международния генерален секретар на ООН до Международната агенция по енергетика (MAE) - призивите за постепенно премахване на въглищата зачестяват все повече.

Глобалната картина в това отношение обаче е сложна. Влияят множество фактори и не на последно място е желанието на някои държави, особено на развиващите се пазари, да използват въглищата като инструмент за собственото си икономическо развитие.

Докато дебатът около въглищата продължава, дискусиите относно използването им и инфраструктурата, свързана с тях в преминаването към по-устойчиво бъдеще, са превърнаха в едни от по-парадоксалните аспекти на енергийния преход.

През май щатската компания Ramaco Resources предложи информация относно това как въглищата биха могли да играят роля в идните години.

Заедно с изследователи от консултантската компания Weir International и Националната лаборатория за енергийни технологии (NETL) към Министерството на енергетиката, компанията публикува независим доклад, съдържащ технически оценки на редките земни елементи, открити в една от нейните мини в щата Уайоминг.

Находките изглеждат значими. “След 18 месеца сондажни работи и независим химически анализ, изследователи от NETL и Ramaco смятат, че мината Брук може би съдържа ней-голямото неконвенционално находище на редки земни елементи, откривано някога в САЩ,” обявиха от Ramaco.

По-рано през месеца Рандъл Аткинс, главен изпълнителен директор на Ramaco, обясни пред CNBC защо компанията му е купила обекта, на първо място, както и как плановете са се променили с времето.

“Това бяха доста големи резерви на изключително разумна цена и смятахме, че можем да ги използваме само като термични въглища, но светът се промени доста бързо преди около 10 години,” казва той.

“Идеята да мобилизираме капитали за термична мина стана много непривлекателна. Така, започнахме да търсим други начин, по които да използваме тази придобивка,” допълва експертът.

Така компанията започва “10-годишна одисея по откриването на най-различни други алтернативи за използването на въглищата.”

Тъй като Китай доминира при добива и обработката на редки земни елементи, открития, като това в Уайоминг, могат да са от стратегическо значение на фона на ожесточаващата се битка за новите технологии на бъдещето.

“Повечето редки земни елементи извън Китай се свързват с ‘конвенционални’ мини и се намират в находища на твърди вулканични скали, което прави добива и преработката им скъпи,” казват от Ramaco.

“В същото време, редките земни елементи от мината Брук са определяни като “неконвенционални”, защото до голяма степен се съдържат в глинени пластове, които се намират над и под самите въглищни пластове,” допълват от компанията.

“Очаква се те да бъдат добивани посредством нормални техники за повърхностен добив и преработвани по по-икономичен и екологичен начин от традиционните редки земни елементи.”

Лъч надежда?

Уайоминг не е единствената част в САЩ, където се проучват въглища и редки земни елементи. През април от Университета на Западна Вирджиния обявиха, че негови учени ще получат 8 млн. долара грант от Министерството на енергетиката.

Финансирането ще им позволи да продължат с разработването и усъвършенстването на “революционен метод за извличането и отделянето на редки земни елементи и важни минерали от отпадни киселини от мини и въглищни отпадъци”.

Учени от университета Пен Стейт също се фокусират върху начини за извличането на редки земни елементи и важни минерали от отпадъците от въглищните мини.

От другата страна на Атлантическия океан също се полагат усилия за смяна на предназначението на стари въглищни мини, така че да могат да се използват още дълги години.

В Шотландия проучват въпроса как водата, която е наводнила стари, неизползвани мини, може да бъде използвана за осигуряването на декарбонизирано отопление на сгради.

Освен въглищата, други източници на енергия също имат потенциал, когато става въпрос за производство на странични продукти, които са от съществено значение за технологии, като батериите за електромобили.

В югозападната част на Англия от Geothermal Engineering Limited наскоро обявиха, че от проектите на компанията, фокусирани върху производството на геотермална енергия, ще се произвежда и литий като страничен продукт. Той ще достатъчен за около 250 000 батерии за електромобили годишно.

“Основният бизнес на GEL за предоставяне на базова геотермална електрическа и топлинна енергия произвежда горещ солен разтвор, от който по устойчив начин може да се извлича литий като страничен продукт,” казват от компанията.

Въпреки тези обещаващи пробиви, остава фактът, че въглищата продължават да играят огромна роля в генерирането на електричество, като допринасят с малко повече от една трета в световен мащаб, според данни на МАЕ.

Въпреки това, находки, като тази в Уайоминг, представляват слаб лъч надежда.

На въпрос на CNBC дали има потенциал за още подобни открития главният изпълнителен директор на Ramaco Рандал Аткинс отговаря с предпазлив оптимизъм, като казва, че вероятно е логично да се заключи, че ще има.