Борбата с климатичните промени ще изисква световните лидери да вземат решения на глобално ниво.
Като индивиди ние също обаче допринасяме за емисиите, които затоплят планетата. Ето няколко неща, които можете да направите, за да ограничите личното си въздействие.
Изолирайте дома си
От инсталирането на термопомпа до намаляването на отоплението, има редица промени у дома, които биха могли да помогнат на планетата.
"Преминаването от система на отопление на природен газ или нафта към електрическа термопомпа ще промени значително нещата," казва пред BBC доктор Нийл Дженингс, учен от Imperial College London.
"В ежедневието изключването на осветлението и различни домакински уреди, когато не се използват, може да ни помогне да пестим пари и едновременно с това да ограничава нашето въздействие върху климатичните промени," посочва още той.
Подобряването на изолацията на стените, таваните и прозорците може да намали загубата на енергия от домовете ни, както и на количеството, което е необходимо за отоплението им.
Намалете хранителните отпадъци и червеното месо
Животновъдството генерира 14% от всички парникови газове в световен мащаб, като говедата са с най-голям принос. Най-простият и ефективен начин да ограничите вашето въздействие е да намалите консумацията на месо и млечни продукти, особено на червено месо, като агнешко и телешко.
Това е добра новина за веганите, но има и други съображение, които трябва да се вземат предвид. Тук не става въпрос за това отделни продукти "да се определят като добри или лоши", казва биологът професор Маргарет Гил от Университета в Абърдийн.
Според нея, въглеродният отпечатък на всяка една храна зависи от това как е произведена, откъде идва и дали се консумира в сезона.
Можете да пестите пари и да намалявате отпадъците, като приготвяте по-малки порции и запазвате остатъците за по-късно, казва доктор Джонатан Фоули, който проучва решения в областта на климатичните промени.
Светът изхвърля между 25% и 30% от храната си, според Waste & Resources Action Programme. Между 8 и 10% от глобалните емисии на въглерод са свързани с неконсумирана продукция, според доклад на ООН.
Шофирайте и летете по-малко
Транспортът допринася с близо една четвърт от емисиите на въглероден диоксид в световен мащаб. Животът без автомобил може да е "най-въздействащото нещо, което можем да направим, за да ограничим нашите емисии, свързани с транспорта," според доктор Дженингс.
Отказът от автомобил обаче не е възможен за всички, особено ако живеете в район без добър обществен транспорт или пък за хората с увреждания.
Въпреки това, малките стъпки също оказват въздействие, като придвижването пеша или с велосипед до местни магазини или споделянето на автомобилни пътувания с приятели или съседи.
Електромобилите набират все по-голяма популярност, но те все още са непосилно скъпи за някои хора, а инфраструктурата за зареждането им е ограничена на места.
За съжаление на хората, които обичат да пътуват, летенето със самолет е едно от най-допринасящите за въглеродните емисии неща, които можем да правим като индивиди. Вътрешните полети имат най-големи емисии на човек на километър.
Пътуванията с влак може да имат по-малко от една пета от въздействието на един вътрешен полет, въпреки че може да са по-скъпи в много държави. Предварителната резервация може да намали разходите.
"За хората, които летят много, намаляването на броя на полетите ще внесе значителна промяна в личния ви въглероден отпечатък," казва доктор Дженингс.
Мислете преди да купувате
За производството на чифт дънки са необходими 3 781 литра вода, според Програмата на ООН за околната среда, ако се вземат предвид производството на памук, самия производствен процес, транспорта и прането.
Можете да ограничите вашето въздействие, като отстранявате малките дефекти по дрехите си вместо да ги подменяте, като дарявате вместо да изхвърляте дрехи и като избирате по-качествени артикули, които смятате, че ще издържат по-дълго време.
Все по-голям брой компании предлагат дрехи под наем, което помага за намаляването на отпадъците в модната индустрия. Може да опитате да пазарувате и дрехи втора употреба.
Подбирането на подходящите домакински уреди може също да окаже положително въздействие върху вашия въглероден отпечатък. Доктор Дженингс съветва, когато трябва да се подменят уреди, като перални, да се купуват най-енергийно ефективните.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 5 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 6 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 6 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 7 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 7 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 8 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgСпартак Варна откри кръга с бой по Хебър
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg