"Ужасена съм. Запозната съм, защото работя с грамажи всеки ден и знам колко са 10 грама. И това е само за една страница", казва Валентина Кареяс.

Тя наскоро научава, че всяко посещение на заглавната страница на нейния уебсайт генерира до 9.89 грама въглеродни емисии.

Това е близо 10 пъти повече от таргета от 1 грам, препоръчван от Eco-Friendly Web Alliance - организация, която предлага акредитации за щадящи околната среда уебсайтове.

Този факт е в противоречие с останалата част от бизнеса ѝ, който е създаден устойчиво. Кареяс проектира и произвежда плетени изделия в ателието си в Лондон, пише BBC.

За своите изделия тя използва излишна прежда, която иначе би била изхвърлена. Всичко се прави по поръчка на ръчно задвижвана машина за плетене, така че няма излишно производство, а нейният бизнес използва много малко електричество.

Уебсайтът е едновременно онлайн портфейл и витрина. За представянето на отделните модели са използвани красиви, големи изображения, благодарение на които сайтът също така изглежда професионално.

"Не искам да правя компромиси с това, но околната среда е моят приоритет. Това трябва да бъде коригирано", казва тя.

При създаването на сайта тя не е имала как да разбере какъв ще е ефектът му върху околната среда. Сега има няколко инструмента, които показват такива данни и вдъхновяват бизнеси да ограничат въглеродните си емисии.

Website Carbon Calculator и Ecograder, например, изчисляват въглеродните емисии на вашия уебсайт.

Как уебсайтовете намаляват своя въглероден отпечатък?

Преминаването към хостинг, базиран на енергия от възобновяеми източници, е добро начало. Green Web Foundation разполага с инструмент за проверка на компании за хостинг и техните зелени показатели.

След това става въпрос за ограничаване на количеството данни, които се съхраняват и изпращат през мрежата, преминавайки през всичките тези машини, които използват електричество.

Това е предизвикателство, когато средният размер на уебстраниците се е увеличил от 468KB през 2010 г. до над 2 000KB днес, според данни на httparchive.org.

В резултат на по-бързите интернет скорости, на разработчиците на уебсайтове не им се налага да мислят толкова за размера на файловете. Много сайтове имат големи изображения и видеа като фон. Това са основните виновници за увеличаването на размера на уебсайтовете.

Том Грийнууд е управляващ директор на агенция Wholegrain Digital, която създава уебсайтове с ниски въглеродни емисии. Един от неговите съвети е, че ако на уебсайта има видео, което стартира автоматично, то може да бъде настроено, така че да стартира, само ако посетителят избере да го гледа или стигне до него.

Ако, например, поставянето на курсора върху снимка води до появата на ново изображение, тогава може са се използва само ефекта на увеличението, без да се налага зареждането на второ изображение.

Големите снимки могат да бъдат оптимизирани, така че размерите на техните файлове да са по-малки, а качеството да остане добро. Съвременният WebP формат също така е по-ефективен от по-стария JPEG, според него.

Кареяс смята, че е лесно да бъдат направени първите стъпки и че евентуални промени по сайта няма да се отразят на бизнеса ѝ.

Тим Фрик е основател на Mightybytes, която проектира и изгражда уебсайтове. Освен намаляване на размерите на файловете, той препоръчва и разционализиране на преминаването на потребителя през сайта.

"Да се изчислят емисиите въз основа на трансфера на данни е лесно," казва той.

"Не толкова лесно е да се изчислят емисиите, базирани на нещата, които карат един потребител да отделя повече време, т.e. повече енергия за взаимодействие със страницата. Някои уебсайтове имат милиони гледания всеки ден. Това малко объркващо нещо, което отнема на всеки потребител по 10 секунди повече, в крайна сметка се наслагва."

От студиото за продуктов дизайн Quarterre са си партнирали с агенция Future Selves за намаляване на въглеродните емисии на своя уебсайт с 96%. Те са паднали от близо 7 грама въглерод до 0.3 грама на посещение на заглавната страница.

"Когато говорим за 7 грама, има опасност човек да си помисли, че това не е чак толкова много, но тук става въпрос за ефект на натрупването," казва Клайв Хартли, директор в Quarterre.

"Искате възможно най-много хора да разглеждат сайта ви и клиенти да използват вашия бизнес. Над 90% намаление на използваната енергия, където и да било другаде, би изкарало хората да празнуват по улиците."

Те са изградили сайта си отново с голям брой опростени страници. Вместо големи изображения, новият уебсайт използва по-малки изображения, подредени така че да създават комбиниран дизайн.

Цветните линии определят идентичността на сайта. Те се създават с текстови инструкции и ограничават необходимостта от големи файлове с изображения.

Анимационните и интерактивните ефекти са добавени чрез HTML и CSS. Това означава, че няма необходимост да се изтеглят големи JavaScript файлове, които често се използват за това в други уебсайтове.

Въпреки че Quarterre развива дейност в силно визуална индустрия, Хартли не смята, че е направен компромис в дизайна на сайта.

Освен преосмислянето на изображенията, начинът, по който потребителите разглеждат сайта и самата му структура, притежателите на уебсайтове могат да се запитат дали някои посещения могат да бъдат избягвани напълно.

Компанията BioteCH4 превръща хранителните отпадъци в енергия, сътрудничейки си с местни власти и компании. С новия дизайн на уебсайта си компанията успява да намали въглеродните си емисии с около 520 на годишна база. Това са равнява на около 4 000 км пътуване със самолет.

Компанията обаче обръща внимание и на намаляването на своя bounce rate - или броя на хората, които посещават сайта и бързо след това излизат от него.

"Имахме много трафик към сайта," казва Шарън Фостър, маркетинг и бранд мениджър в BioteCH4. "Bounce rate-ът показваше, че посетителите не откриват това, което искат. Ние привличахме ненужно хора към сайта и създавахме този въглероден ефект."

От BioteCH4 също така преглеждат цялото си съдържание, изтриват стари новини и сливат нещата, които все още са полезни в страници с по-богато съдържание.

Започват да използват по-конкретни ключови думи за търсачка за привлича на потенциални клиенти към определени страници, които са проектирани така че да им предоставят това, което искат.

В резултат на това bounce ratе-ът е намален с около 21%, а този идващ от търсения в мрежата е ограничен с над 13%.

"Сега, въпреки че посещенията са намалели, хората, които привличаме към сайта, посредством органично търсене или платена реклама, искат да си говорят с нас," казва Фостър.

С проект за устойчив уебсайт дизайн, компаниите трябва да решат къде искат да теглят чертата. Най-ефективният сайт би бил само с текст, но никой не иска да посещава такива сайтове през 2023 г.

"Искаме по-богато онлайн изживяване," казва Том Грийнууд от Wholegrain Digital. "Правете каквото трябва да се направи, за да постигнете целите си, но го правете по ефективен начин", казва той.