Шведите знаят доста за живота в изобилие от светлина. Както и за този при пълната липса на такава.
През декември столицата Стокхолм се радва на около шест часа дневна светлина, но в някои най-северни части на страната, разположени в Арктическия кръг, слънцето едва се подава над хоризонта в продължение на няколко седмици през зимата.
Тази мрачна реалност води до древна шведска културна традиция, която става все по-популярна всяка зима и се разпространява навсякъде по света, където съществуват шведски общности.
13 декември е Luciadagen, или „Денят на Лучия“, на който шведите празнуват надмощието на светлината над тъмнината. Първоначално той е съобразен с Юлианския календар, който отбелязва средата на зимата – или зимното слънцестоене, малко по-рано от днес (21 или 22 декември).
Празненствата започват сутринта, когато специално избран млад човек води процесия от момчета и момичета, облечени в бели дълги рокли с червени панделки и пеещи традиционни песни.
Лучия е момиче, но все по-често и момчета участват в процесиите, както прави в миналото и шведският футболист Златан Ибрахимович. Процесии се организират навсякъде – в училища, църкви, работни места, читалища.
Лучия носи „корона от светлина в косата си“ (истинска корона или все по-често електрически свещи под формата на венец), докато води шествието. Тя е придружена от друга група носещи венци и момчета с пръчки със звезди и хартиени шапки. Коледните „елфи“ с фенери също са част от спектакъла.
Музиката играе ключова роля в празненствата, като има много традиционни песни за Санта Лучия.
Легендата зад празненствата
Въпреки че всичко това може да звучи модерно, разпространението на светлина и радост по този начин е традиция, датираща от стотици години.
Тя „е ясна препратка към живота в селските общности от древността: тъмнина и светлина, студ и топлина“, казват за CNN от Visit Sweden, посочвайки, че традицията е зимният еквивалент на легендарните летни фестивали през юни.
Историята може да бъде проследена до четвърти век, когато легендата разказва, че мъченицата Лучия от Сиракуза донесла храна на християните, криещи се в римските катакомби, осветявайки пътя си с венец от свещи, поставен на главата й.
Фестивалът в неговата по-модерна форма е организиран за първи път в дом в Швеция през 1764 г., но обичаят наистина се утвърждава през 1900 г. Според местния фолклор, дългата нощ на 13 декември е опасна, тъй като в тъмнината й дебнат духове. Затова е важно да останеш буден.
Храненето помага на тази мисия, което е само една от причините пиршеството да се превърне в неразделна част от празненствата на Лучия.
След песните и шествието хората се събират на джинджифилови бисквити и сладки хлебчета с вкус на шафран (lussekatter), оформени като котки със стафидени очи, придружени от горещ шоколад, кафе или glögg - шведско греяно вино.
Тържествата (които обикновено продължават около 30 минути) се провеждат в цяла Швеция, но в Стокхолм най-добрите места за наблюдение на спектакъла са или в историческата катедрала Storkyrkan, или в почти 300-годишната дървена църква Seglora Kyrkan в музея на открито Скансен.
Там денят се отбелязва от 1893 г. насам, като тази година се навършват 130 години от първото проведено празненство. Лучия се отбелязва все по-често и от шведската диаспора извън страната в Лондон, Брайтън, Филаделфия, Ню Йорк, Минеаполис и Чикаго.
Празнуване на светлината в тъмните дни… Това определено е празник, от който всички имаме нужда в момента.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кой е по-богат - САЩ или Европа?
преди 1 минЕС обмисля постепенна забрана на руски LNG и алуминий
преди 56 минПлашат със съд потребители заради неполучени пратки
преди 1 часСанират с европари 129 сгради в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил
преди 1 часЕС преразглежда проверките на Apple, Google и Meta
преди 2 часаКои печели и кой губи в Европа от поскъпващия долар?
14.01.2025Прочети още
Billboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgЗеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bgДжокович отново загуби сет, но е в третия кръг на Australian Open
dsport.bgБитка на върха: Нотингам Форест отново спъна Ливърпул
dsport.bgКак маслото от вечерна иглика помага на бъдещите майки
9meseca.bg