Кара ли ви по-студеният сезон да смятате, че количеството сън, което обикновено получавате в други периоди от годината, изглежда сега не ви е достатъчно?
„Ако искате да спите повече през зимата, не сте сами“, казва д-р Радж Дасгупта, доцент по клинична медицина в болница Huntington Memorial в Пасадена. Той цитира изследване, според което поне една трета от възрастните американци спят повече през зимата.
„Нуждата от сън при повечето възрастни е между седем до девет часа на нощ, без значение колко студено или тъмно е навън“, според Дасгупта. „Обичайно е обаче да се чувствате така, сякаш спите повече през зимата, поради факта, че губим един час дневна светлина.“
В сравнение с животните, доскоро се смяташе, че ефектите от сезонността върху човешкия сън са малко или никакви. Проучване, публикувано през февруари 2023 г., обаче установи друго.
188-те пациенти, участващи в изследване на съня в болница в Берлин, са спали около час по-дълго през зимата, отколкото през лятото. Според авторите, това не е статистически значимо, но при участниците са регистрирани още 30 минути REM сън през зимата.
REM фазата на съня се характеризира с повече сънища, по-бърз пулс и учестено дишане. Това е „основен етап от съня, който помага на паметта, концентрацията, регулирането на настроението и имунната функция“, казва Дасгупта.
Желанието за сън или по-продължителното спане през зимата може да е свързано с разликата в продължителността на деня, както и с промените в поведението и психичното здраве, които могат да възникнат в резултат на това.
Как светлината влияе на съня?
„Телата ни получават знаци от слънцето, когато става въпрос за нашия циркаден ритъм, което означава, че когато навън е светло, сме активни, но когато слънцето залезе, вече се чувстваме уморени“, според Дасгупта.
„Намаляването на слънчевата светлина води до увеличаване на мелатонина - хормона, който регулира циклите сън-будуване.“ През зимата производството на мелатонин започва по-рано през деня, така че би било естествено здравият човек да се нуждае от повече сън през този сезон.
А светлината влияе не само на количеството, но и на качеството на съня. „REM сънят е силно повлиян от светлината и тъмнината, така че когато през зимните месеци има по-малко светлина, тялото ни компенсира с повече REM сън“, казва клиничният психолог, специализиращ в проблемите със съня, д-р Джошуа Тал.
Нуждата от повече сън през зимата може да се дължи и на явление, известно като „социална часова разлика“, смятат експертите. Това означава, че късното заспиване през лятото може да е причина за проблеми с ранното лягане през зимата или за повечето сън през студения сезон.
„Тялото ви не е свикнало с по-ранното лягане и ви е трудно да заспите“, казва Тал. „Часовникът ви закъснява.“ Други поведенчески причини включват „празничен стрес, консумация на повече храни и лакомства, прием на алкохол и пропускане на тренировки“, според Дасгупта.
Приспособяване към сезоните
Хората нито се нуждаят от зимен сън, нито могат да си го позволят поради социални и професионални задължения. Но можем да коригираме режима си, така че да си почиваме по-качествено през зимата, смятат учените.
Промяната в светлината може да повлияе на циркадните ни ритми, така че малко повече сън ще ни помогне да сме по-концентрирани, съветва Тал. Като алтернатива, изместването на часовете за старт на училищния и рабония ден по-късно също би било полезно.
За да помогнем на телата ни да направят този преход от сън към бодърстване, е важно да се излагаме на светлина сутрин през зимните месеци. Заедно с това е важно да лягаме и да се събуждаме в един и същи час.
Ако графикът ви не позволява да излезете на естествена светлина сутрин, можете да опитате светлинна терапия - основното лечение за сезонно афективно разстройство, което може да бъде друга причина да спите повече през зимата.
То включва излагане на светлина, имитираща естествената, с минимум 10 000 лукса за най-малко 30 минути (лукс е единица за измерване на интензитета на нивото на светлината.)
„Важно е да се уверите, че вашата среда за сън е благоприятна“, съветва д-р Дженифър Мартин, професор по медицина в David Geffen School of Medicine и бивш президент на Американската академия по медицина на съня.
„И се обърнете към доверен здравен специалист или директно към експерт по психично здраве, ако забележите, че се борите със сезонна депресия,“съветва още тя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 3 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 4 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 5 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 6 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg