Тази седмица атомните учени оставиха стрелките на техния Часовник на Страшния съд (Doomsday Clock) възможно най-близо до полунощ, изтъквайки като причина действията на Русия по отношение на ядрените оръжия - на фона на инвазията в Украйна, войната в Газа на разполагащата с ядрено оръжия Израел и влошаващите се климатични промени като фактори, които засилват риска от глобална катастрофа.

Както и през миналата година, организацията „Бюлетин на атомните учени“ настрои стрелките на символичния часовник на 90 секунди до полунощ, което представлява най-близкият момент до самоунищожението на човечеството.

Учените настройват часовника въз основа на "екзистенциалните" рискове за Земята и хората – ядрени заплахи, климатични промени и разрушителни технологии, като изкуствения интелект (AI) и нови биотехнологии.

"Горещите точки на конфликти по света носят заплаха от ядрена ескалация, климатичните промени вече водят до загуба на човешки животи и разрушения, а разрушителни технологии, като AI и биологични изследвания, напредват по-бързо от по-бързо от предпазните мерки, свързани с тях," казва пред Reuters Рейчъл Бронсън, президент и главен изпълнителен директор на Бюлетина CEO.

Това, че часовникът остава без промяна, в сравнение с миналата година, "не е индикация, че светът е стабилен", допълва тя.

Базираната в Чикаго организация с нестопанска цел създава часовника през 1947 г. по време на напрежението около Студената война, която последва Втората световна война, за да предупреждава обществеността за това колко близо е човечеството до унищожаването на света.

Тази седмица от организацията казаха, че застрашителните тенденции продължават да сочат към катастрофа, в това число и фактът, че Китай, Русия и САЩ харчат много пари за разширяване или модернизиране на ядрения си арсенал, което повишава риска от ядрена война, вследствие на грешка или погрешни изчисления.

Мащабната инвазия на Русия в Украйна, която следващия месец ще отбележи втората си годишнина, доведе до ескалация на напрежението със Запада до най-опасните нива от Студената война.

"Трайният край на войната на Русия в Украйна изглежда далечна перспектива, а употребата на ядрени оръжия от страна на Русия в този конфликт остава сериозна възможност. В последната година Русия даде множество притеснителни сигнали по отношение на ядрените оръжия," казва Бронсън.

В същото време, Израел води война с Хамас, откакто палестинската ислямистка групировка нападна северната част на Израел през октомври 2023 г.

"Като ядрена държава, действията на Израел очевидно са свързани с дискусията за Часовника на Страшния съд. Особено ни притеснява това, че конфликтът може да ескалира в региона и да се стигне до по-голяма конвенционална война, която да привлече повече ядрени или почти ядрени сили," казва Бронсън.

Климатичните промени бяха добавени като фактор в настройването на часовника през 2007 г.

"Светът навлезе в непозната територия през 2023 г., като записа най-горещата година в историята си, а глобалните емисии на парникови газове продължиха да се увеличават," заяви Бронсън.

Тя също така допълва, че макар 2023 г. да е била рекордна за новите инвестиции в чиста енергия, които възлизат на 1.7 трлн. долара, инвестициите в изкопаеми горива възлизат на близо 1 трлн. долара.

Тя определи настоящите усилия за намаляване на емисиите от вредни газове като "крайно недостатъчни за избягването на въздействието върху хората и икономиката от климатичните промени, които засягат непропорционално най-бедните хора по света."

Бюлетинът е основан през 1945 г. от учени, сред които Алберт Айнщайн и Дж. Робърт Опенхаймер.