Швейцарският милиардер Хансьорг Вис е човекът, в когото американските консерватори виждат новия Джордж Сорос. Той е бизнесмен, превърнал се във филантроп, но в същото време и в основен злодей за десните политически привърженици, пише Blomberg. 

Изданието цитира доклад на консервативната група Americans for Public Trust, в който се твърди, че "радикалният" швейцарски милиардер притежава "банкомат за тъмни пари" и крои "таен план за Америка".   

С наближаването на президентските избори в САЩ през 2024 г. се засилват опасенията относно потенциала за външна намеса. Разузнавателните служби на САЩ предупреждават, че Русия отново използва шпиони, социални мрежи и държавни медии, за да подкопае демократичните избори по света.

Но консервативната кампания срещу Хансьорг Вис предлага поглед към нещо още по-интересно - как трудните за проследяване „тъмни пари“ се използват както от десния, така и от левия политически спектър, пише още изданието. 

От едната страна на тази монета са политически активисти, като Леонард Лео, свързан с организацията Americans for Public Trust, който набира милиони за групи, насочени против различни либерални каузи, като правото на аборт, инициативите в борбата с изменението на климата и други. 

От другата страна са бизнесмени, като Хансьорг Вис, който е дългогодишен покровител на каузи, свързани с околната среда и здравеопазването. 

"Тъмните пари" отляво и отдясно 

88-годишният Вис няма кой знае какви връзки със Сорос, освен споделената им екологична програма. Богатството му може да се проследи години назад, през които то е достигало и до либералната екосистема, въпреки че самите демократи заклеймиха "тъмните пари" в политиката на САЩ, които позволяват на политически активни групи да прикриват самоличността на донорите. 

Отдясно неговата политика, богатство и чужд произход неизбежно предизвикват сравнения със Сорос. който е роден в Унгария евреин, оцелял от Холокоста. Атаките срещу Сорос често са разглеждани и като антисемитски.

"Най-добрата защита е нападението", коментира пред Bloomberg Каролин Фредриксън, старши сътрудник в нюйоркския мозъчен тръст Brennan Center for Justice.

По думите ѝ, силните републиканци, като Лео, искат да премахнат светлината на прожекторите от себе си и да я насочат към богати либерали, като Вис. 

Изданието уточнява, че Фредриксън е работила и за други организации, включително либералния мозъчен тръст Demos, които са получавали финансиране от Вис. 

Americans for Public Trust пък е платила над 480 000 долара на CRC Advisors - консултантската фирма на Леонард Лео, миналата година, според данъчните декларации.

Компанията получава почти всичките си пари от DonorsTrust - консервативен фонд, който е получил стотици милиони долари от групи, свързани с Лео, показват още документите.

Кой е Хансьорг Вис и какво е неговото влияние в американската политика? 

Никой не оспорва факта, че швейцарецът Хансьорг Вис, който живее в Уилсън, Уайоминг, е дарил много пари в САЩ. Той със сигурност има и още много пари за раздаване.

Той е основател на медицинската компания Synthes Holdings AG, съсобственик на британския футболен клуб Челси и притежава повече от 10 милиарда долара, или с 3 милиарда долара повече от Сорос, според индекса на милиардерите на Bloomberg. 

Вис продаде Synthes Holdings на Johnson & Johnson за 19.7 милиарда долара през 2012 г.

От 2016 г. базираната във Вашингтон благотворителна организация Wyss Foundation е дарила повече от 807 милиона долара в САЩ, главно за екологични каузи.

През същия период подразделението на фондацията за застъпничество и лобиране Berger Action Fund е раздала повече от 343 милиона долара на различни либерални групи, сред които и тези, които се борят срещу усилията на републиканците за манипулиране на избирателни райони.

И двете групи на Вис твърдят, че поставят ограничения даренията им да не бъдат използвани за пряко влияние върху политическите кампании в САЩ или за облагодетелстване на конкретни кандидати.

Федералният закон забранява на чуждестранни граждани пряко или непряко да правят вноски или дарения във връзка с избори или реклами, популяризиращи политически кандидати в САЩ. 

В същото време, Хансьорг Вис се намира близо до центъра на различни кръгове на влияние. Той е член на борда на Центъра за американски прогрес - мозъчен тръст с тесни връзки с Демократическата върхушка.

Милиардерът разкрива в декларациите си, че е дал над 208 милиона долара на клиринговата къща Sixteen Thirty Fund, свързана с демократическата партия, която не разкрива своите финансови донори. 

Sixteen Thirty заяви в изявление, че не е използвала пари от Вис за изборна работа. Fund for a Better Future - ляво ориентирана организация за отпускане на безвъзмездни средства, също заяви, че внимателно управлява и наблюдава финансирането си, за да гарантира, че парите на Вис не се използват за изборни цели.

"Заместникът" на Сорос 

Още преди 93-годишният Джордж Сорос да обяви миналата година, че ще се оттегли от политическата си мрежа, консерваторите вече търсеха предполагаемо "плашило", което да го замести.

Консервативната група Capital Research Center нарече Хансьорг Вис "новия Джордж Сорос" още през 2022 г.

Americans for Public Trust подадоха жалба до Федералната избирателна комисия през 2021 г., в която се твърдеше, че групите на Вис нарушават разпоредбите на САЩ за финансиране на кампании, забраняващи вноски от чуждестранни граждани.

През 2022 г. комисията разследва, но не откри доказателства за неправомерни действия.

Тя уличи Вис, че е направил преки политически дарения в размер на 119 000 долара в нарушение на федералния закон в продължение на около 16 години, но отказа да предприеме други действия, тъй като давността на нарушенията е изтекла. 

Говорителката на благотворителните организации на швейцарския милиардер Марни Банкс смята, че "интересите на тъмните пари" разпространяват дезинформация за Вис и пренебрегват филантропските му усилия в области, като екологията и здравеопазването.

По думите ѝ, неговите нестопански организации напълно спазват законите на САЩ. 

Според Кейтлин Съдърланд, изпълнителен директор на Americans for Public Trust, Хансьорг Вис открито се хвали, че може да работи "под радара", и е бил "разстроен, след като е бил разкрит".

Скот Уолтър, президент на Capital Research Center, казва, че "тезата, според която Вис не влияе на политиката в САЩ, е смешна на пръв поглед“. Консерваторите обаче нямат доказателства, че той прекрачва законовите граници.

Швейцарският бизнесмен е "на мушката" и на републиканците от Конгреса. Няколко комисии на Камарата обявиха, че разглеждат дейността на милиардера и неговото влияние. 

В една от комисиите се обмисля дали законът трябва да попречи на чужди граждани да създават освободени от данъци групи за застъпничество.

Законопроект за изборна реформа, подкрепен съвместно от 127 републиканци в Камарата на представителите, пък ще забрани на всички освободени от данъци организации да харчат чуждестранни пари за избори в САЩ.  

Тези предложения обаче нямат почти никакъв шанс да минат контролирания от демократите Сенат (горната камара на американския парламент). 

"Единствените хора, които трябва да влияят на резултатите от американските избори, са американците", казва републиканският конгресмен от Мисури Джейсън Смит, който е съюзник на бившия президент Доналд Тръмп и често критикува политически обремененото разследване за намесата на Русия в президентските избори.

Мери Зиглер, професор по право в Калифорнийския университет Дейвис, смята, че консерваторите са градили лошия имидж на Джордж Сорос години наред, преди да успеят да го превърнат в плашило за твърдата десница.

Днес републиканците „тестват“ Вис и други влиятелни личности, за да видят кой може да стане "следващия им Сорос".