
85-годишен петролен магнат продаде бизнеса си, но не изглежда особено въодушевен от факта, че влиза в Топ 100 на най-богатите хора в света.
В средата на февруари Отри Стивънс продаде своята компания Endeavor Energy Resources на Diamondback Energy. Сделката на стойност 26 млрд. долара в брой и акции го направи най-богатия петролен магнат в САЩ, според Bloomberg.
Мълчаливият Стивънс обаче казва, че не е особено въодушевен от напускането на компанията, която основава през 1979 г. "Ще ми липсват хората там," посочва той в интервю за The Wall Street Journal. "Това беше нещо като едно малко семейство."
Стивънс отдавна отхвърляше опитите за придобиване на Endeavor - една от последните независими компании, развиващи дейност в богатия на петрол Пермски басейн в Тексас. Това обаче се променя, след като е диагностициран с рак на простатата, казва той.
Стивънс казва, че е взел решение да не предава компанията в ръцете на дъщеря си Линдал Грет, която е част от борда на директорите. Синът му не е част от семейния бизнес.
Сделката с Diamondback Energy, която надделя над други големи кандидат купувачи, като ExxonMobil и ConocoPhillips, се очаква да превърне компанията в мощен играч на местния пазар на енергийни продукти.
Стивънс е известен с непретенциозния си начин на живот. Той ходи на работа със стар модел Toyota Land Cruiser и лети в икономична класа със Southwest Airlines, информира WSJ.

Това е отражение на скромното му детство. Стивънс израства във ферма в Централен Тексас, в която се отглеждат фъстъци и дини, според профила му в Тексаския университет в Остин, който той е завършил.
Въпреки огромното си богатство и това, че се е докосвал до славата (Стивънс се появява в телевизионната риалити поредица по ТruTV "Черно злато"), траекторията на неговата кариера изглежда остава фокусирана върху първоначалните му амбиции.
А те са "да има стабилно заплащане и да се пенсионира комфортно," според Тексаския университет.
Стивън отдава успехите си на това, че е отворен за нови идеи и технологии, както и на стратегията му за сондажи, която му помага да оцелее по време на финансовата криза през 2008 г., когато много други щатски оператори фалират.
"Историята на петролната индустрия е осеяна с истории на хора, които са натрупвали и са губили богатство по няколко пъти," казва той пред своята алма-матер.
На въпроса на WSJ какво ще прави с милиардите си, Стивънс казва, че наистина не е мислил още за това.
Продажбата на Endeavor изкачи Стивънс от 130-о на 77-мо място в индекса на милиардерите на Bloomberg. Неговото състояние се е увеличило със 17.5 млрд. долара от миналата година, като по този показател той изостава единствено зад Дженсен Хуанг от Nvidia и Марк Закърбърг от Meta.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg