Четири десетилетия след диагнозата сериозно сърдечно заболяване и прогноза само шест месеца живот, Берт Янсен поставя световен рекорд на Гинес като най-дълго оцелелия пациент с трансплантация.

„Искам да бъда пример за хората“, казва нидерландецът, който е на 17 години, когато е диагностициран с кардиомиопатия - заболяване на сърдечния мускул, затрудняващо сърцето да изпомпва кръв в тялото.

Той смята себе си за доказателство, че е възможно да се живее дълго с трансплантирано сърце, разказва CNN.

През 1984 г. Нидерландия все още не е извършила първата си сърдечна трансплантация, така че кардиологът Алберт Матарт насочва тийнейджъра към болница в Англия.

Янсен претърпява операцията през юни същата година, получавайки сърцето след трагична автомобилна катастрофа, в която загиват двама млади възрастни. Животоспасяващата операция е извършена от пионера в трансплантациите Магди Якуб.

„Смятам този ден за по-важен от моя рожден ден“, каза Янсен, който сега е на 57 години, женен с двама сина и запален пилот на планер. „Никога не съм гледал толкова напред,“ допълва той.

Въпреки че е във форма и здрав, лекарствата за сърце, които приема, имат странични ефекти и през последните години той трябва да намали темпото. „Все още правя това, което искам, но с различно темпо“, казва мъжът.

Средната продължителност на живота на пациентите след трансплантация на сърце е 16 години, според настоящия кардиолог на Янсен – Каспър Еурлингс.

Световните рекорди на Гинес официално признаха постижението на Янсен, преживял 39 години и 100 дни след трансплантацията. Предишният рекорд беше 34 години и 359 дни, поставен от канадеца Харолд Сокирка през 2021 г., според Гинес.

Пациентите с трансплантация „трябва да поддържат здравословен начин на живот и да бъдат активни. Това направи Янсен“, казва Юрлингс.

Якуб пък благодари на мъж за неговите постижения и отдаденост на глобалното здраве. „Но наистина аз трябва да му благодаря“, казва Янсен.