В края на януари домакинствата дължат 39.9 млрд. лв. на търговските банки в страната, според данни на Българска народна банка. За задълженията си те са платили 173.5 млн. лв. лихви само в първия месец на годината, както и 1.87 млрд. лв. за цялата минала година.

През последните месеци кредитирането у нас достигна невиждани ръстове заради евтиния заемен ресурс, желанието за притежание на собствено жилище и покриването на други нужди със заеми. 

Икономисти вече предупредиха, че бумът при кредитирането няма да свърши добре, тъй като масово у нас жилищните заеми са с плаващ лихвен процент, който може да се повиши още през идните месеци.

Справка на Darik Business Review показва, че 94% от кредитите у нас са в български лева. Какво ще се случи с тях при евентуално влизане на страната в еврозоната (най-споменаваните дати за това в момента са 1 януари rли 1 юли 2025 г.)?

Според БНБ, въвеждането на еврото не изисква промени в съществуващите договори за заеми, независимо дали те са в левове или в евро, тъй като въпросът за тяхното преобразуване ще бъде регламентиран от еврозакона.

Договорите за кредит остават в сила и сумите, деноминирани в левове, ще се считат за суми в евро, като те се превалутират по официалния фиксиран курс, изразен до пети знак след десетичната запетая, и се закръглят по правилата, разписани в бъдещия Закон за въвеждане на еврото.

При положение че в момента имате фиксиран лихвен процент по заема си, ще продължите да плащате фиксирана сума и в бъдеще. Ако заемът е договорен с променлив лихвен процент, този параметър ще бъде модифициран по начин, регламентиран от разпоредбите на еврозакона.

Преминаването от променлив лихвен процент в левове към променлив лихвен процент в евро следва да бъде определен по методика на банката, гарантираща, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на лихвеното плащане в левове към датата на извършване на превалутирането.

Финансовото състояние на длъжника не трябва да бъде причина за влошаване на лихвените параметри по договора, посочват още от БНБ.