Ученици от Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет организират десето юбилейно издание на емблематичния за училището хакатон – Hack TUES X.
Каква е целта на състезанието и кой може да участва в него - това разказват пред Дарик радио Йоанна Стаменова и Християна Ангелова, които са част от организационния екип.
"Хакатонът започва по един много интересен начин. През 2015 г. ученици от ТУЕС искат да участват на подобен хакатон, но не са допуснати, защото не са студенти. Затова те решават да направят свой собствен хакатон.
Създават екип и с помощта на своите преподаватели организират събитие, чиято идея е в него да участват възпитаници на ТУЕС, които разработват проекти по различни теми", обясни Йоанна Стаменова.
В хакатона могат да участват всички ученици от ТУЕС от 8 до 12 клас, като тази година ще има и отделно класиране за вече завършили възпитаници на училището. Темата, по която се работи, е тайна и се съобщава на участниците в деня на откриващата церемония.
Целта на проектите е да бъдат работещи и да бъдат свързани със зададената тема. Трите най-добре представили се екипа получават и предметни награди от спонсорите на събитието.
Хакатонът стартира на 13 март, дните за разработка на проектите са 14 и 15 март, а закриващата церемония е на 16 март, когато ще станат ясни и победителите.
"Тази година очакваме в хакатона да се включат 70 екипа с над 400 участници. Осмокласниците, които са най-младите участници, са много запалени и имат голяма мотивация да участват", каза Християна Ангелова.
В предишните издания на хакатона е имало много интересни проекти, като през 2021 г., например, надпреварата печели разработка на марсоход, който е напълно функционален.
Спорсори на събитието са 30 компании от технологичния сектор, като в рамките на хакатона 70 техни представители се включват като ментори на участниците. Журито се състои от 35 членове, които оценяват представянето на проектите.
"Компаниите от IT индустрията подкрепят в голяма степен събитията, като хакатона на ТУЕС. Освен това много от хората, които работят в този сектор, са възпитаници на училището.
По време на лятната ваканция те организират стажове за учениците от 10 и 11 клас и много от дванадесетокласниците даже работят в тези компании по време на последната година от обучението си", каза Йоанна Стаменова.
Според Християна Ангелова, по-голямата част от учениците в ТУЕС директно започват работа след завършване на средното си образование, но има и такива, които продължават във висши училища или пък се насочват към изцяло нови сфери, извън технологиите и програмирането.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
преди 6 часаКалните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
преди 6 часаКои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
преди 7 часаРеставрират крепостта Баба Вида
преди 8 часаРесторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
преди 8 часаИспания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Американците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgМини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgНа живо: Черно море води на ЦСКА 1948, Кешеру бележи
dsport.bgСериозен интерес от чужбина към голмайстора на Спартак Вн и първенството
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg