Цяла Индия наблюдаваше с интерес спектакъла около сватбата на Анант Амбани в индустриалния град Джамнагар в западната част на страната в началото на март. Анант е син на Мукеш Амбани - най-богатия човек в Индия и директор на корпоративния гигант Reliance.
На събитието се появиха Бил Гейтс, Марк Закърбърг и певицата Риана, а заедно с тях дойдоха стотици индийски бизнес магнати, легенди на крикета и звезди на Боливуд. Правителството пък временно превърна местното вътрешно летище в международно.
За стотици милиони индийци, които следяха пищното мероприятие по телевизията, в социалните мрежи и във вестниците, подобни празненства са илюстрация на вкусовете и силата на най-богатите в страната, пише The Economist.
Семейство Амбани и останалите местни милиардери са популярни имена в Индия, но не са представителна извадка на най-заможната класа, защото са много малко. Според Forbes, в Индия има 186 души с нетно богатство от над 1 милиард щатски долара.
Далеч по-представителни за икономическата история на Индия са милионерите, чиито редици се разширяват от година на година. Те имат изключително голямо влияние върху моделите на потребление, инвестициите и икономическия растеж в страната, но рядко се появяват по медиите, за да парадират с богатството си.
Няма конкретна дефиниция за това какво означава да си богат, но общоприетият праг за статуса на индивид с "висока нетна стойност" е притежаването на нетни активи от поне 1 милион щатски долара.
Тази мярка включва и стойността на жилищата, така че в списъка може да попадне и някой, който работи за скромна заплата, но е наследник на голям апартамент на брега на морето в Мумбай. Като милионери обаче не се отчитат онези, които държат незаконни пари в брой.
Експертите приемат, че тези неща взаимно се компенсират, за да осигурят реална картина на богатството в една страна.
По тази дефиниция в Индия, според последните актуални данни от 2022 г., има около 850 000 милионери в щатски долари, което представлява нетно увеличение от 473 000 за десет години, според проучване на швейцарската банка Credit Suisse.
Между 2012 г. и 2022 г. броят на милионерите нараства със среден годишен темп от 8.5%, изпреварвайки средния ръст на брутния вътрешен продукт от 5.6%.
В момента икономиката на страната расте по-силно, в резултат на което се очаква броят на милионерите да нараства с между 15% и 20% годишно.
Къде живеят индийските милионери?
Не съществуват систематични данни за демографията на огромната група от хора, която представлява богатите индийци. Но е възможно да се извлекат някои общи тенденции от компаниите, които управляват парите им.
Обединяващата характеристика е, че новите богаташи на Индия не приличат на старите.
На първо място, те са по-разпръснати. Вече не е необходимо индийците да живеят в градове от най-висок клас, като Мумбай, Делхи или Бангалор, за да могат да натрупат богатство.
Джайдип Хансрай, който ръководи доверителното управление на активи в банката Kotak Mahindra в продължение на 15 години, а сега е начело на бизнеса с ценни книжа, коментира пред the Economist, че нарастването на броя на инвеститорите от малките градове е феноменално.
"Те идват от Индор или Бопал, Лакнау, Канпур. Това са градове, на които едно по-ранно поколение банкери биха се присмивали", казва Хансрай.
Ракеш Сингх от HDFC - най-голямата индийска банка по пазарна капитализация, казва, че е виждал инвестиции от по половин милион долара, идващи от места, като Джорхат в Асам, които повечето индийци трудно биха намерили дори на картата.
Двигател на тази географска диверсификация на богатството е подобряващата се физическа инфраструктура на Индия. Тя намалява транспортните разходи и ускорява промишлените доставки.
Бързото разширяване на въздушната свързаност, разпространението на високоскоростен интернет и инвестиционните стимули от правителствата на щатите, които искат да грабнат част от растящата икономика на Индия, също са сред двигателите на растежа.
Мениджърите на богатството също разширяват дейността си, за да обслужват клиентите там, където са.
Не е нужно да си над 50, за да бъдеш милионер
Втората промяна е в средната възраст на милионерите. Докато богашите в Индия от миналото са били на средна възраст над 50 години, милионерите на 40 и дори на 30 години сега са нещо обичайно.
Някои са се облагодетелствали от придобиването на държавна земя за инфраструктурни проекти, прибирайки големи суми от стопанства, които преди това са блили непродуктивни.
Много от тях са бизнесмени от първо поколение, произвеждащи основни продукти за потребление, като хранителни стоки и дрехи, или пък промишлени стоки, необходими за растящата икономика, като строителни материали и машинни компоненти.
Голяма част от тях са професионалисти на заплата с опции за закупуване на акции на компаниите, в които работят, или с разумни лични инвестиции.
"Това са първо поколение милионери с ценности, присъщи на средната класа“, казва Четан Шеной от Anand Rathi Wealth, който управлява 6.6 милиарда долара за близо 10 000 свои клиенти.
В какво инвестират индийските богаташи?
Третата голяма промяна е свързана с това какво правят новите богаташи със своите активи - както по отношение на инвестициите, така и на потреблението. Те се чувстват много по-комфортно на капиталовите пазари от родителите си.
Разбира се, много от тях все още купуват злато и жилища като основни инструменти за запазване на богатството, но интересът им към пазарите и рисковият им апетит се увеличава с времето.
Това не означава, че те избягват консумацията. Почивките в чужбина са обичайно удоволствие, както и пищните сватби, и луксозните коли. Mercedes, например, очаква Индия да се превърне в третия най-голям пазар за компанията извън Германия в рамките на три години.
Европейските луксозни марки и хотели са все по-често срещана гледка в индийските градове, а всяка година на премиум пазара се включват нови играчи. Миналата година Dior проведе шоу в Мумбай, през 2022 г. швейцарската часовникарска индустрия се радваше на рекорден износ за Индия.
Промишленият конгломерат Tata отбеляза стабилен растеж в бизнеса си с луксозни стоки и петзвездни хотели, особено в по-малките градове. Тази година компанията планира да отвори 25 хотела, много от които ще са от висок клас.
Международното летище, което трябва да отвори врати в Мумбай догодина, ще резервира една пета от местата за паркиране за частни самолети.
Какви са рисковете?
Два риска могат да спрат растежа на новата класа на богатите в Индия. Първият е свързан с политическите, регулаторните и данъчните промени. Поемането на рискове в инвестициите и свободното потребление обикновено се водят от увереността на хората, че богатството им ще се увеличава.
Политическата нестабилност обаче може да ги подтикне към отстъпление към по-безопасни инвестиции и по-ниски разходи. И въпреки че индийците са "имунизирани" срещу вътрешната инфлация, те са особено чувствителни към промените в данъчното облагане.
Другият риск е богатите да избягат другаде. Консултантската компания Henley and Partners изчислява, че 7500 индийски милионери са се преместили в чужбина през 2022 г. Много други са придобили втори дом в Дубай, Лондон или Сингапур.
Повечето се надяват да изпратят децата си в чужди университети. Професионалистите в международни компании също са мобилни, изкушени от по-високото качество на живот, по-доброто образование за децата си и по-чистата околна среда.
Новите богаташи на Индия, подобно на предишния елит, са патриотична група. Мнозина искат да се върнат и да помогнат за подобряването на живота на своите сънародници, като същевременно си прекарват добре. Но дори когато се променят, те биха искали Индия също да се промени.
Както казва един от местните банкери: „Колкото и да сте богати, не можете да направите нищо срещу замърсяването“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 1 часЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg