Бившият министър на финансите на САЩ Стивън Мнучин събира група инвеститори за придобиването на притежаваната от китайската ByteDance TikTok, докато подготвяни законодателни промени в Конгреса САЩ заплашват съществуването на платформата за кратки видеа в САЩ.

Камарата на представителите в Конгреса прие в сряда проектозакон, който ако се превърне в закон, ще принуди ByteDance или да продаде TikTok или Пък приложението ще стане обект на забрана в САЩ.

“Мисля, че законодателните промени трябва да бъдат приети и че приложението трябва да бъде продадено”, заяви пред CNBC Мнучин, който оглавява Liberty Strategic Capital. “Това е страхотен бизнес и съм готов да събера организирам група от инвеститори за придобиването на TikTok.”

Между Liberty и ByteDance има допирни точки. Инвестиционният фонд Vision Fund на SoftBank инвестира в ByteDance през 2018 г. и също така е ограничен партньор в Liberty Strategic.

Проектозаконът сега се отправя към Сената, където бъдещето му е несигурно, въпреки че президентът на САЩ Джо Байдън е казвал, че ще подпише закона, ако той стигне до бюрото му.

“Това приложение трябва да е собственост на щатски компании. Няма начин Китай някога да позволи щатска компания да притежава нещо такова в Китай”, заяви Мнучин.

Законодателите и от двете големи американски партии подчертаха, че обхватът на TikTok в САЩ осигурява на китайското правителство лесен достъп и влияние върху САЩ. По данни на самото приложение 170 милиона американци го използват.

Големи технологични инвеститори, сред които Питър Тийл, Винод Косла и Кийт Рабоа, са определяли публично или в частни разговори влиянието на платформата като пагубно.

Въпреки това, не е ясно дали китайското правителство би позволило на ByteDance да продаде TikTok на щатски купувач. TikTok лобира яростно срещи закона, в това число с послания към потребителите си и чрез видеа в платформата.

Главният изпълнителен директор на TikTok Шоъ Чъу е намеквал, че продажбата не е опция. Говорителят на китайското външно министерство Уанг Уънбин пък описа опитите за законодателни промени в САЩ като “обирджийска логика” спрямо TikTok, информира Financial Times.

ByteDance бе оценена на 220 млрд. долара при последния си рунд за набиране на средства през 2023 г., сочат данни на PitchBook. Евентуалната продажна цена за щатското ѝ подразделение обаче би била по-ниска.

Най-ценният актив на TikTok, който е и най-притеснителното оръжие за законодателите, е неговият алгоритъм, който предоставя съдържание на потребителите и е разработен в Китай. Продажба на TikTok без алгоритъма би била много по-непривлекателна за потенциалните купувачи.

Мнучин не разкри подробности за останалите инвеститори или каква би била потенциалната оценка на приложението.

Има и други заинтересовани купувачи. През миналата седмица Wall Street Journal информира, че бившият главен изпълнителен директор на Activision Blizzard Боби Котик предлага евентуална сделка на бъдещи партньори.

Мнучин бе министър на финансите по време на президентския мандат на Доналд Тръмп. Тогавашната администрация също бе настроена срещу TikTok, което в крайна сметка доведе до това ByteDance да сключи партньорство за обработка на данни с Oracle

След това Тръмп промени позицията си и се обяви срещу налагането на забрана на TikTok ban.