Цените на какаото достигнаха рекордни нива, а спадът в глобалното предлагане кара производителите на шоколад да се надпреварват за доставките на ключовата суровина.
Недостигът на какаови зърна доведе до спиране на някои преработвателни фабрики в Кот д'Ивоар и Гана - двете държави, отговорни за 60% от световното производство.
Тъй като производителите на шоколад по света разчитат основно на какаото от Западна Африка, опасенията относно въздействието върху цените на шоколада и поминъка на фермерите нарастват, пише The Conversation.
През последните 12 месеца цените на какаовите зърна са се повишили съответно със 166% и 189% на борсите в Ню Йорк и Лондон, достигайки нива от близо 6000 долара за тон.
Защо производството на какао в Западна Африка намалява?
За свиването на производството играят роля три основни фактора - околната среда, икономическият цикъл и хората.
Един от екологичните фактори е въздействието на метеорологичния феномен Ел Ниньо, който причинява по-сухо време в Западна Африка. Той предизвиква много проблеми, включително и заболявания по растенията.
В резултат на подобни явления, през последните години Гана е загубила реколта от близо 500 000 хектара земя.
Икономическият цикъл на производството на какао се отнася до присъщите модели на разширяване и свиване на отглеждането на какао. С напредване на възрастта какаовите дървета, например, стават податливи на болести, което изисква високи разходи за поддръжка.
В исторически план фермерите са били склонни да изоставят старите ферми и да започват наново в свежи гори. За съжаление, намирането на нови гори сега става все по-трудно.
А може би най-сериозният проблем от всички е липсата на справедливо обезщетение за устойчиво производство на какао, пише още изданието.
Човешкият фактор включва предизвикателства, като незаконния добив. Понякога фермерите отдават земята си под наем на незаконни миньори срещу заплащане. Тези добивни дейности влошават качеството на земята, правейки я неподходяща за отглеждане на какао.
Световният пазар на шоколад и шоколадови продукти е във възход, като се предвижда да расте с над 4% годишно през следващите няколко години.
Това нарастващо търсене на какао подчертава неотложността на справянето с преплетените проблеми, които са свързани с устойчивостта на индустрията.
Могат ли производителите на какао да разчитат на държавна подкрепа?
През февруари 2024 г. Съветът за производство на какао на Гана (т. нар. Cocobod), който играе ролята на регулатор на какаовия сектор в страната, осигури заем от Световната банка от 200 милиона щатски долара за възстановяване на насаждения, засегнати от вируса на подутите издънки на какаото.
Бордът ще поеме щетите на засегнатите от болести ферми, ще премахне и замени засегнатите какаови дървета и ще подхрани новите насаждения до фазата на плододаване, преди да ги върне на фермерите.
Практиката Cocobod да тегли заеми, за да помага на фермерите, съществува в Гана от много години. През 2018 г., например, Cocobod използва част от заем от 600 милиона долара от Африканската банка за развитие за рехабилитация на застаряващи насаждения и такива, засегнати от болести.
В началото на текущия сезон на прибиране на реколтата през октомври миналата година беше взето решение на фермерите да се плаща повече - ход, който стана неизбежен поради скока на световните цени.
Освен това Cocobod е създал работна група за защита на фермите за какао от вредните въздействия на добива. Организацията си сътрудничи с полицията, за да спре контрабандата на какао към съседните страни - особено към тези, които разполагат с по-силни валути.
В Кот д'Ивоар не се приемат мащабни действия за подкрепа, тъй като правителството все още оценява ситуацията. Има обаче мерки за ограничаване на контрабандата на какао, продиктувани от факта, че недостигът повишава цените в съседните страни.
Кот д'Ивоар се възползва от множество програми за устойчивост, инициирани от мултинационални корпорации, а настоящият недостиг на пазара ускорява тези инициативи.
За съжаление, някои от програмите не разкриват своите данни, което затруднява достъпа и анализирането на информацията от академичните среди.
Какви са икономическите последствия?
На теория повишаването на цените би трябвало да изглежда позитивно за фермерите, но на практика реалността не е толкова ясна. Намаляването на производството води средно до по-малка реколта, което означава, че като цяло фермерите не печелят повече.
Този проблем се усложнява от последните икономически предизвикателства в Западна Африка, като високата инфлация и девалвацията на валутата, особено в Гана. Тези фактори водят до нетно обедняване на фермерите.
Друго въздействие от спада на производството е намаляването на местната обработка. Основните африкански преработвателни съоръжения в Кот д'Ивоар и Гана или са прекратили дейността си, или са намалили капацитета си за преработка, тъй като не могат да си позволят да купуват скъпите какаови зърна.
Това вероятно означава, че цените на шоколада в световен мащаб ще скочат, което се отразява неблагоприятно на местните производители, появили се през последните години.
Въпреки това, изглежда, че преговорната сила на западноафриканските страни се е увеличила. Според експертите, настоящият момент е подходящ да обединят усилията си и да договорят по-благоприятни условия за своите какаови производители.
Ще се обърнат ли производителите на шоколад към алтернативи на какаото?
Промяната на производствените практики е неизбежна, защото продължаването на отглеждането на какао при сегашните условия е неустойчиво. Тази тенденция вече е в ход с разпространяването на еквиваленти на какаовото масло и изкуствени аромати.
Става въпрос за синтетични или идентични с натуралното какао продукти, които имитират вкуса на шоколада, но без необходимост от използване на какаови зърна.
Лидер в тази област е немската компания Planet A Foods. Тя произвежда шоколад без какао, като използва технология за трансформиране на съставки, като овесени ядки и слънчогледови семки в заместители на какаовата маса и маслото.
Според някои учени, този тренд е с позитивен знак. Силното търсене на какао през последните няколко десетилетия е довело до масово обезлесяване и е генерирало значителни въглеродни емисии - проблеми, които вероятно ще се влошат поради изменението на климата.
Освен това стремежът към все по-висока ефективност на производството е довел до различни форми на трудови злоупотреби. Проучването на алтернативите на какаото със сигурност е част от решението на проблема с глобалния дефицит, пише още изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Apple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg