Продажбите на жилища за едно евро в Италия привличат голям интерес през последните няколко години - десетки избират да купят изоставени имоти в някои от обезлюдените градове в страната.

Но докато населени места, като Мусомели в Сицилия и Зунголи в Кампания, успяват да продадат на чужденци част от изоставените си имоти, някои все още се борят да населят празните си домове.

Сред тях е Патрика - отдалечено средновековно градче с едва 3000 жители, разположено на юг от Рим, където повече от 40 имота, изоставени в началото на 1900 г., чакат нови обитатели, разказва CNN.

Разположен на скалисто плато с изглед към долината Сако в Централна Италия, Патрика е идилично място, но животът тук не е лесен за местните в миналото.

Изоставени домове

Много от тях напускат района в търсене на по-светло бъдеще, оставяйки домовете си празни в продължение на десетилетия.

В опит да вдъхне нов живот на умиращото градче, кметът Лусио Фиордалисо се опитва да копира успеха на други италиански населени места, пуснали празните си домове за продажба на цена от едно евро. Досега обаче с малък успех.

„Първо направихме карта на всички изоставени къщи и се обадихме на първоначалните собственици, за да ги подканим да предадат порутените си семейни имоти, но успяхме да продадем само два за едно евро“, казва Фиордалисо пред CNN.

Докато местните власти в градове, опустели поради земетресения или други природни бедствия, могат законно да пускат изоставени домове за продажба без разрешение от собствениците им, случаят не е такъв с Патрика.

„Първо трябва да намерим собствениците или техните наследници, за да се разпоредят със старите си къщи“, казва Фиордалисо. „Едва тогава можем да обявим тези имоти за продажба с тяхно съгласие, което прави процеса много сложен. Почти невъзможен."

Фиордалисо обяснява, че градът е получил „положителен отговор“ от 10 собственици, след като е изпратил публична покана за включването им в проекта за жилища за едно евро, но те са се оттеглили в последния момент. Останалите така и не отговарят.

Обществен призив

Кметът смята, че променилите решението си вероятно са го направили поради проблеми с роднини, които притежават дялове от същия имот.

Собствеността върху изоставените сгради в старите италиански градове понякога е разделена между множество наследници, които притежават само част и нищо не може да бъде продадено без писменото съгласие на всички, според италианския закон.

В някои случаи домовете никога не са официално разделяни между наследниците в миналото, така че линията на собственост е прекъсната без ясна индикация кой е настоящият собственик.

Според Фиордалисо, проследяването на потомци на собственици, отдавна мигрирали в чужбина, е много трудна задача. „Това е като да търсиш игла в купа сено“, добавя той.

Единствените два изоставени дома, които Патрика успява да продаде като част от схемата си за едно евро, са изцяло собственост на двама местни жители.

Семейни връзки

В ситуации, в които се разиграват семейни вражди, роднините могат да изберат да не продадат дела си поради правни проблеми, свързани със спорове за наследство, или дори като форма на отмъщение.

А първоначалните собственици, живели другаде в продължение на много години, може да се притесняват от неплатени данъци, такси и комунални услуги.

Друга причина, поради която схемата за едно евро не тръгва добре в Патрика, вероятно е състоянието на изоставените домове. Някои от къщите просто са твърде занемарени, за да бъдат продадени, дори ако собствениците им са съгласни.

Местният жител Джани Валеко и двамата му братя решават да пуснат изоставения дом на родителите си на пазара, за да видят какво ще се случи, но скоро установяват, че къщата далеч не е желана.

„Помислихме си: „Защо да не опитаме“? Дори да е само за едно евро, ще се отървем от купчина безполезни камъни. Бяхме любопитни да видим дали някой все пак може да се заинтересува да я купи“, казва Валеко.

„Знаехме, че след половин век домът на нашите родители е развалина. Всичко, което остана от него, беше парче земя - грозна градина точно в сърцето на историческия център“, допълва мъжът.

„Разбрахме, че никой никога няма да го купи“, казва той. „Това е лоша инвестиция, изискваща влагането на много средства за възстановяване на къщата. Повече си струва да си купите малка селска вила в околностите.“

За щастие, не всички изоставени домове в Патрика, които потенциално биха могли да бъдат продадени за едно евро, са в толкова ужасно състояние и някои от тях вече са привлекли интереса на потенциални купувачи.

„Няколко чужденци дойдоха да видят изоставените жилища по едно евро. Имаше голям интерес, но за съжаление, нямаше какво да им предложим”, казва кметът и допълва, че желаещите са от САЩ и Европа.

Междувременно, Фиордалисо измисля нови начини да повиши привлекателността на града с надеждата да привлече новодошлите.

Нова схема

Кметството наскоро финансира преустройството на външните фасади на някои старинни резиденции, което кара няколко местни жители да променят изцяло старите си семейни домове и да ги вкарат в експлоатация след десетилетия пренебрегване.

Местната жителка Алесандра Палярози прави крачка напред, като превръща имение от 50-те години на миналия век, наследено от съпруга й, в елегантен пансион със закуска, наречен Patricia.

„Ремонтирахме покрива, който на практика вече го нямаше, както и интериора. Ходът на кмета най-накрая ни даде добро извинение да обновим изцяло имота, стоящ безполезен“, казва Палярози, която се възползва от новите данъчни облекчения, въведени от кметството, за да съживи местната икономика.

Тези, които решат да стартират търговска дейност в района, са освободени от данъци за 10 години и получават данъчни облекчения от разходите за ремонт. „За малък пансион със закуска спестените данъци възлизат на общо около 1200 евро на година, което е значителна сума“, казва Паляроси.

Чужденците, които планират да се преместят в Патрика и да стартират малък бизнес, също имат право на данъчни облекчения. В резултат на това досега са открити два нови пансиона със закуска и един ресторант.

Местният брокер Иларио Гроси, който управлява агенцията за недвижими имоти Immobil Lepini, разположена в близкия град Чекано, казва, че няколко американски потомци на емигрантски семейства наскоро са посетили Патрика, за да разгледат имоти.

Но готовите за обитаване домове в града с две спални, чиито цени започват от 20 000 евро, се оказват по-привлекателни. „Има интерес, но когато видят лошото състояние на старите домове, чужденците предпочитат да купят апартаменти, които вече са обновени или се нуждаят само от дребни поправки“, казва Гроси.

Въпреки тези предизвикателства, Фиордалисо не се е отказал да продаде някои от отдавна занемарените домове в града, дори ако това означава да се налага да преговаря с воюващи роднини.