Имунотерапията е един от най-обещаващите начини за борба с рака, но изисква много дълго време. Тя действа, като имитира или предизвиква собствената имунна защита на тялото, за да отстрани и атакува раковите клетки. Лекарствата, които правят това, обикновено се прилагат интравенозно - подават се в кръвта с помощта на игли, в дълъг и инвазивен процес. Пациентите прекарват часове в болница, докато инфузиите се подават капково във вените им.

Би било много по-просто и по-малко болезнено, ако препаратите могат да се инжектират подкожно от комфорта на дома на пациента. Но това би изисквало много по-високи концентрации на лекарствата, което води до гъста формула, твърде вискозна за инжектиране.

Учените обаче имат отговор - ако кристализирате протеините още в самия препарат, можете да получите висока концентрация в по-малък обем и разтворът на тези малки кристали ще бъде получен без да изисква по-висока плътност. Единственият проблем е, че това е почти невъзможно да се направи на Земята. Получените кристали ще са пълни с несъвършенства и ще са в много различни размери. В космоса обаче, без намесата на гравитационното привличане на планетата, кристализираните протеини получават перфектна структура.

Точно тук се намесва компанията BioOrbit. Нейната основателка Кейти Кинг има докторска степен по наномедицина от университета в Кеймбридж, но винаги е била обсебена от космоса. По време на следването си тя се разочарова от цинизма на нейните приятелите по отношение на т. нар. „безосификация“ на космическото пространство (игра на думи с името на американския милиардер Джеф Безос), тъй като компании като Blue Origin и SpaceX го комерсиализират и го превръщат в "площадка за милиардери". 

"Винаги съм вярвала, че космосът трябва да се използва, за да се помогне на хората на Земята“, коментира Кинг пред Wired. 

След като завършва Кеймбридж, Кейти Кинг започва да търси работа като учен в космическия сектор, решена да докаже на приятелите си, че грешат за комерсиализацията на космоса. Тя обаче така и не намира подходяща позиция, затова през 2022 г. започва двумесечна лятна програма в Международния космически университет - международна организация за следдипломна квалификация, базирана във Франция.

По време на курса Кинг е част от екип, натоварен с идентифицирането на изследвания, които биха могли да бъдат проведени в космоса с най-добро потенциално въздействие върху човечеството. Екипът развива концепцията за кристализиране на лекарства в условията на микрогравитация. 

"Има данни, събрани на Международната космическа станция, намекващи за потенциала за абсолютна революция в лечението на рака. Това трябва да се осъзнае напълно и сега е моментът за това", казва Кинг. 

Тя основава компанията BioOrbit през 2023 г., която планира да разшири и комерсиализира този вид производство на медикаменти в космоса. След осигуряване на финансиране от Европейската космическа агенция, планът е да се тества процесът на Международната космическа станция в началото на следващата година. По-късно през 2025 г. стартъпът планира втори полет, който в идеалния случай ще бъде с фармацевтичен партньор.

Компанията на Кинг не е първата, която изпраща лекарства в космоса, за да се възползва от предимствата, които микрогравитацията може да предложи.  Калифорнийският стартъп с българско участие Varda Space Industries се превърна в третата частна компания в света, успяла да върне на земята невредим товар от космоса - капсула, съдържаща материали, необходими за отглеждане на кристали на антивирусното лекарство ритонавир, използвано за лечение на СПИН и хепатит С.

Големи фармацевтични компании, включително Bristol Myers Squibb и Merck, от години провеждат изследвания в космоса за разработване и производство на лекарства. 

"Това, което прави BioOrbit специална, е, че те се опитват да оптимизират процеса“, казва Ли Шин Тох, асистент в университета в Нотингам, който изследва астрофармацията. Кейти Кинг иска да скалира производството до търговски мащаби.

Има обаче и пречки. За да получите място на борда на ракета до Международната космическа станция, се чака дълго, а цената, разбираемо, е висока. Регулациите са друго препятствие тъй като не е ясно фармацевтичната юрисдикция на коя държава ще се прилага за медикаменти, разработени извън орбита.  

"Много хора мислят за технологията, но хората някак заобикалят как ще осигурим качеството“, казва Тох. Това е нещо, което тя проучва в момента - здравна версия на международния Договор за космоса.

Кинг се радва за това, че нейният екип играе роля на "опитно зайче" за практическото функциониране на процеса. 

"Има толкова много ползи, които микрогравитацията може да даде на научните изследвания в областта на живота, разработването на лекарства, изследванията на рака и много други неща, които просто все още не знаем“, казва Кинг.

Нейната крайна цел за BioOrbit е да има постоянно съоръжение в космоса само за правене на наука, изследвания и производство. Фармацевтичните фабрики, разположени в сиви и скучни бизнес паркове, може скоро да станат малко по-извънземни. А някой ден може би много от лекарствата, които приемаме, ще са прекарали известно време в космоса, пише още изданието.