Грандиозният пробив на Турция като износител на твърда пшеница спестява на феновете на пастата поредната година на повишаващи се цени. Страната е на път да се превърне в основен източник на съставката, която е високо ценена в средиземноморската кухня, пише Reuters.

През селскостопанската 2023/24 г. Турция вероятно ще е вторият по големина износител на твърда пшеница в света, с което помага да се запълни недостигът в доставките, причинен от сушата в най-големия доставчик Канада. Допълнителните количества на пазара смекчават ценовия скок, наблюдаван в началото на сезона.

Според Международния съвет по зърното, световните запаси от твърда пшеница, известна и с латинското си наименование Triticum durum, се очаква да достигнат най-ниското си ниво от три десетилетия насам. Но турските доставки, поне за момента, предотвратяват незабавния дефицит.

Преди Турция беше нетен вносител на твърда пшеница, чието смляно брашно се използва за приготвяне на паста, кус-кус и някои видове хляб в средиземноморския регион. Страната обаче изненада пазарите, като изнесе около 1.5 милиона метрични тона твърда пшеница в настоящия селскостопански сезон, завършващ през юни.

"Турция промени играта, като навлезе на световните пазари като износител. Мога да кажа, че това не е нещо, а е устойчива тенденция, която ще превърне страната в традиционен износител на твърда пшенвица през следващите години“, коментира пред Ройтерс Айкут Гьомен, председател на Асоциацията на паста индустрията в Турция.

По-добрата от очакваното реколта в Турция миналата година увеличи запасите в страната. Атрактивните цени за фермерите, включително и 30-процентният ръст на изкупната цена за държавата през миналата година, както и инвестициите в напояване, са увеличили сеитбата и добивите. Отслабването на турската лирата по време на икономическата криза също е направило турската пшеница по-конкурентоспособна в чужбина.

Тъй като производителите засаждат повече и времето остава благоприятно, се очаква турското производство да постави втори пореден рекорд от над 4 милиона тона тази година.

Това надхвърля годишното вътрешно потребление на страната от 3 милиона тона. Анализаторите очакват още една година на значителен износ, дори ако канадското производство се възстанови, като обемът за 2024/25 г. се очаква отново да надхвърли 1 милион тона.  

Турските доставки, заедно с тези от от Русия и Казахстан,  са спасение за вносителите в Италия.

"Производителите на макаронени изделия купуват твърда пшеница от Турция, защото се предлага на конкурентни цени“, каза Винченцо Дивела, съизпълнителен директор на едноименната италианска компания за паста.

„Имахме голям проблем в Канада, а в нашата страна сезонът беше катастрофален заради времето и дъждовете“, допълва той.

Турската култура се разглежда в Италия като опция с добро качество, въпреки че канадската пшеница остава еталон за много преработватели.

По-ниските цени на твърдата пшеница носят облекчение за купувачите. Цените на макароните на дребно в Италия през двата месеца до 25 февруари са намалели с 3.5% на годишна база, в сравнение със 7.4% ръст през 2023 г., по данни на Nielsen.

Тъй като Европа сега планира да въведе нови мита, за да изключи зърното от Русия, турският износ може да стане още по-решаващ.

Намаляващото производство в централните части на Европа и Северна Африка също може да направи пазара по-зависим от вносните доставки от Турция.

Сушата обхваща части от Магреб и Южна Европа, което ,според анализаторите е знак, че зоната става твърде суха дори за култури, която обичат сухи и топли условия. Реколтата от зърнени култури в Мароко се очаква да намалее наполовина тази година.

Във Франция, която е редовен доставчик на съседите си от ЕС, поройните дъждове може да намалят тазгодишната реколта от твърда пшеница до ново най-ниско ниво от началото на 21-ви век.

Вносителите предприемат мерки, като увеличават покупките от Турция, Русия и Казахстан. Някои обаче са предпазливи по отношение на дългосрочната роля на Турция, като се имат предвид нейните държавно управлявани доставки на зърно и собствени ѝ климатични рискове.

Кампанията през този сезон беше белязана от несигурност относно това колко количества за експорт ще бъдат разрешени от властите в Анкара. Държавната агенция по зърното TMO този месец отмени един от търговете за износ.