Изминалата година беше знаменателна за милиардерите по света. От Forbes са преброили безпрецедентните 2 781 милиардери за тазгодишната си класация.

Това е със 141 повече, в сравнение с 2023 г., както и с 26 повече от предишния рекорд, поставен през 2021 г. Освен това супербогатите са по-състоятелни от когато и да било.

Общото им богатство достига 14.2 трлн. долара - или с 2 трлн. долара повече отпреди година, както и с 1.1 трлн. повече от предишния рекорд, отчетен през 2021 г.

Подобно на икономиката, парите са концентрирани в самия връх на класацията - рекордните 14 души разполагат с по над 100 млрд. долара. За сравнение, преди четири години е имало само един такъв човек.

Общото състояние на тези 14 богаташи възлиза на 2 трлн. долара, което означава, че едва 0.5% от всичките 2 781 милиардери по света притежават 14% от милиардерското богатство.

Топ 10

Най-богат от всички е Бернар Арно, който оглавява класацията за втора поредна година.

Състоянието на френския крал на луксозните стоки се оценява на 233 млрд. долара, или с 22 млрд. долара повече от 2023 г., благодарения на поредната рекордна година за неговия конгломерат LVMH, който стои зад марки, като Louis Vuitton, Tiffany & Co. и Sephora.

Той е с 38 млрд. долара по-богат от втория в класацията – Илон Мъск, чието състояние от Forbes оценяват на 195 млрд. долара. Челната тройка се оформя от основателя на Amazon Джеф Безос със 194 млрд. долара.

За тазгодишната класация от Forbes са използвали цени на акции и обменни курсове към 8 март 2024 г.

Две трети от милиардерите по света са по-богати, в сравнение с преди година. Никой не е спечелил повече в номинално изражение от Марк Закърбърг, чието състояние е нараснало със 116.2 млрд. долара.

Той заема четвъртото място в класацията със 177 млрд. долара, като никога не е бил по-богат. Основателят на Oracle Лари Елисън оформя топ 5 със 141 млрд. долара.

Челната десетка в тазгодишната класация се допълва от Уорън Бъфет (133 млрд. долара), Бил Гейтс (128 млрд. долара), Стив Балмър (121 млрд. долара), Мукеш Амбани (116 млрд. долара) и Лари Пейдж (114 млрд. долара.)

Закърбърг и Елисън са само двама от многото технологични магнати, които забогатяват значително в последната година. Златната треска в сферата на изкуствения интелект (AI) е в разгара си, което е помогнало на над 10 души от сектора да попаднат в тазгодишната класация.

Най-богатите знаменитости

Знаменитостите също забогатяват. Тейлър Суифт се присъединява към класацията с лично състояние, оценявано на 1.1 млрд. долара, като тя е първият музикант, който успява да го направи единствено благодарение на музиката.

Телевизионният продуцент Дик Улф (1.2 млрд. долара) също дебютира в класацията, както и легендарният баскетболист Меджик Джонсън, който натрупва състояние след отказването си от спорта, благодарения на бизнес сделки и притежанието на дялове в няколко спортни отбора.

Те се присъединяват към редица други знаменитости в класацията, сред които Джордж Лукас (5.5 млрд. долара), Майкъл Джордан (3.2 млрд. долара) и Ким Кардашиян (1.7 млрд. долара).

Новите лица и страните с най-много богаташи

Общо 265 са новите лица в класацията тази година. Най-богатият от всички тях е италианецът Андреа Пинятаро - бивш трейдър на облигации в Salomon Brothers, който стои зад компанията за финансов софтуер ION Group. Неговото състояние се оценява на 27.5 млрд. долара.

САЩ отново е страната с най-много милиардери, като техният брой достига рекордните 813, а общото им състояние възлиза 5.7 трлн. долара (през 2023 г те са били 735, а богатството им 4.5 трлн. долара).

Китай запазва второто си място с 473 милиардери (тук се включва и Хонконг) с общо състояние 1.7 трлн. долара. Индия бележи прогрес. В страната вече има 200 милиардери, което е рекорден брой, а общото им богатство е 954 млрд. долара.

Най-богатите жени

Жените все още са изключително слабо представени в класацията, като техният брой е едва 369, или около 13%, колкото и през миналата година.

Най-богатата жена отново е Франсоаз Бетанкур Майерс, наследницата на L'Oréal. Нейното състояние възлиза на 99.5 млрд. долара. Най-богатата жена, която не е наследила състоянието си, е швейцарския корабен магнат Рафаела Апонте-Диамант (33.1 млрд. долара).

Общо 66% от милиардерите по света не са наследили богатството си, в сравнение с 69% през 2023 г. Сред тях са почти всичките 17 криптомилиардери в тазгодишната класация, които излязоха с гръм и трясък от “криптозимата,” благодарения на биткойна и други криптовалути, които поскъпнаха до рекордни стойности.

Една от причините за намаляващия дял на милиардерите, които са натрупали състоянието си сами, е началото на голямото прехвърляне на богатство по света.

Например, когато бившият италиански премиер Силвио Берлускони почина през миналата година, неговото място в класацията беше заето от петте му деца.

Най-възрастният и най-младият

Средната възраст на милиардерите в класацията тази година е 66 г. Най-възрастният от тях е 102-годишният застрахователен магнат Джордж Джоузеф (1.7 млрд. долара). Той е и един от 425-те души в класацията, които са на 80 г. или по-възрастни.

Най-младият милиардер в света е 19-годишната Ливия Войт от Бразилия, чийто дядо основава производителя на електрическо оборудване WEG. Тя е студент и е с два месеца по-голяма от втория най-млад милиардер - Клементе дел Векио, един от неколцината наследници на EssilorLuxottica.

В класацията има 25 милиардери, които са на възраст под 33 г., като само 7 от тях не са наследили състоянието си (никой от тях не е по-млад от 30 години).

Дори и на фона на този бум при богатството, 189 души отпадат от миналогодишната класация вследствие на фалити, скандали и сривове в цените на определени акции.