Милиардерите по света винаги са били богати и влиятелни, но никога повече от сега.

Това важи най-вече за САЩ, където Доналд Тръмп положи отново клетва като президент през януари. Този път той предоставя на класата на милиардерите повече контрол над правителството от когато и да било.

Човекът, който е негова дясна ръка, е най-богатият в света. В администрацията на Тръмп има най-малко 10 милиардери и съпруги и съпрузи на милиардери. А десетки милиардери ръководители на компании - от Марк Закърбърг до Бернар Арно, застанаха зад Тръмп.

Тази благодат за милиардерите се простира и извън САЩ. Рекордните 3 028 души от цял свят съставляват тазгодишната класация на милиардерите на Forbes, което е с 247 повече, в сравнение с предходната година.

Това също така е първата година, в която броят на милиардерите преминава 3 000. Общото им състояние възлиза на рекордните 16.1 трлн. долара - или с 2 трлн. повече от миналата година и повече от БВП на всяка държава в света, с изключение на САЩ и Китай.

Средното състояние на милиардерите в момента е 5.3 млрд. долара - с 200 млн. долара повече, в сравнение с 2024 г.

Клуб 100 млрд. долара

За първи път има трима души, чието богатство надхвърля 200 млрд. дoлара, които са част от рекордните 15 души с лично състояние, оценявано на по над 100 млрд. долара. Техният брой се увеличава с един, в сравнение с миналата година, и нито един през 2017 г.

Тези 15 милиардери разполагат общо с 2.4 трлн. долара — повече от 1 500-те милиардери в долната част на класацията.

Най-богатият от всички е Илон Мъск, чието богатство се оценява на 342 млрд. долара.

Въпреки че отделя много повече от времето си за дейността на Министерството на правителствената ефективност на САЩ (DOGE), което оглавява, Мъск е добавил 147 млрд. долара към богатството си през последната година, благодарение на успешната година за неговата космическа компания SpaceX и неговата AI компания xAI (която той сля с платформата X през миналата седмица).

Дори и акциите на Tesla, въпреки протестите срещу компанията в последно време и разпродажбите на пазарите, се търгуват на по-висока цена, в сравнение с предходната година.

Това позволи на Мъск да си върне титлата на най-богатия човек в света от Бернар Арно и да натрупа преднина от 126 млрд. долара преди втория в класацията – главния изпълнителен директор на Meta Марк Закърбърг, чието състояние се оценява на 216 млрд. долара. Той заема второто място в класацията за първи път.

Челната тройка се оформя от основателя на Amazon Джеф Безос (215 млрд. долара), а основателят на Oracle Лари Елисън се нарежда на четвъртата позиция със 192 млрд. долара.

Бернар Арно отстъпва до петата позиция със 178 млрд. долара, което е най-ниското му класиране от 2017 г., след като акциите на неговата компания за луксозни стоки LVMH поевтиняха.

От Forbes са използвали цени на акции и обменни курсове към 7 март за изготвянето на тазгодишната си класация.

Държавите с най-много милиардери

САЩ продължава да има най-много милиардери в света, като тази година броят им е рекорден - 902. Китай (заедно с Хонконг) се нарежда на второ място с 516, а Индия оформя челната тройка с 205.

Над 50% от милиардерите в тазгодишната класация са от една от тези три държави, но като цяло 76 страни и автономни територии могат да се похвалят поне с по един милиардер, в това число и Албания, която за първи път има представител.

От Forbes също така са добавили 15 милиардери от Саудитска Арабия през тази година, след като изключиха богаташите от кралството през 2018 г. след предприетите срещу тях мерки от страна на местното правителство.

Българските представители в класацията са братята Кирил и Георги Домусчиеви, които са класирани на 1362-о място с лично състояние от по 2.7 млрд. долара.

Новите лица 

Общо 288 нови лица се присъединяват към класацията през тази година. Това включва знаменитости, като рокзвездата Брус Спрингстийн (1.2 млрд. долара), филмовата звезда Арнолд Шварценегер (1.1 млрд. долара) и комикът Джери Сайнфелд (1.1 млрд. долара).

Също нови членове на класацията са противоречивият криптокрал Джъстин Сун (8.5 млрд. долара), няколко представители на сектора на изкуствения интелект от компании, като Anthropic, CoreWeave и DeepSeek, и бизнес магнатите зад няколко вериги заведения за хранене, като Cava, Chipotle, Jersey Mike’s и Zaxby’s.

Най-богатите жени

Най-богатото ново лице в класацията е Мерилин Саймънс (31 млрд. долара) - вдовицата на хеджфонд легендата Джим Саймънс, който почина през май 2024 г. Той е един от 32-ата милиардери, които напуснаха този свят през миналата година.

Саймънс е една от едва 406-те жени в класацията, които съставляват само 13.4% от нея, като делът им нараства минимално, в сравнение с 2024 г., когато е бил 13.3%. Близо три четвърти от тях са наследили богатството си.

Сред тях е и най-богатата жена в света - наследницата на Walmart Алис Уолтън (101 млрд. долара), която измести наследницата на L’Oreal Франсоаз Бетанкур Майерс (81.6 млрд. долара) от първото място сред жените.

От Forbes са установили 113 жени по света, които са натрупали състоянието си сами. Най-богатата от тях е швейцарката Рафаела Апонте-Диамант (37.7 млрд. долара). Нейната компания, заедно с BlackRock, планира да закупи 43 пристанища по света, в това число и две в Панама.

Общо 67% от участниците в тазгодишната класация са натрупали състоянието си сами, което означава, че са основатели или съоснователи на своите компании и не са наследили богатството си. Техният дял е бил 66% през 2024 г.

Най-младият милиардер, който не е наследил богатството си, е 28-годишният съосновател на Scale AI Александър Уанг (2 млрд. долара). Той е един от едва 21 милиардер, които са на възраст 30 години или по-млади.

Сред тях е и Йоханес фон Баумбах (5.4 млрд. долара) - 19-годишният наследник на германска фармацевтична компания, който вече е най-младият милиардер в света.

Най-възрастният милиардер е щатският застрахователен магнат Джордж Джоузеф (1.9 млрд. долара) на 103 години, който е един от четиримата столетници в класацията. Средната възраст на милиардерите през тази година е 66 г.

Губещите

Последната година не беше добра за някои милиардери. Общо 107 души, които присъстваха в миналогодишната класация, вече не разполагат с толкова пари, че да попаднат в нея и през 2025 г.

Сред тях са Лиза Су, главен изпълнителен директор на компанията за полупроводници Advanced Micro Devices (AMD), Сара Лиу, съосновател на Supermicro и Никола Пуеш, наследник на марката луксозни стоки Hermès, който твърди, че богатството му е изчезнало.

Ето и кои са 20-те най-богати хора в света през 2025 г:

1. Илон Мъск (САЩ) – 342 млрд. долара  

2. Марк Закърбърг (САЩ) - 216 млрд. долара

3. Джеф Безос (СЩ) - 215 млрд. долара

4. Лари Елисън (САЩ) 192 млрд. долара

5. Бернар Арно и фамилия (Франция) - 178 млрд. долара

6. Уорън Бъфет (САЩ) - 154 млрд. долара

7. Лари Пейдж (САЩ) - 144 млрд. долара

8. Сергей Брин (САЩ) - 138 млрд. долара

9. Амансио Ортега (Испания ) - 124 млрд. долара

10. Стив Балмър (САЩ) - 118 млрд. долара

11. Роб Уолтън и фамилия 110 млрд. долара

12. Джим Уолтън и фамилия  109 млрд. долара

13. Бил Гейтс (САЩ) - 108 млрд. долара

14. Майкъл Блумбърг (САЩ) - 105 млрд. долара

15. Алис Уолтън (САЩ) 101 млрд. долара

16. Дженсън Хуанг (САЩ) - 98.7 млрд. долара

17. Майкъл Дел (САЩ) - 97.7 млрд. долара

18. Мукеш Амбани (Индия) - 92.5 млрд. долара

19. Карлос Слим и фамилия (Мексико) - 82.5 млрд. долара

20. Франсоаз Бетанкур Майерс (Франция) - 81.6 млрд. долара