„Слагайте каруцата пред коня“.

“Бройте пиленцата преди да са се измътили.”

53-годишният Марк Лори обича да перифразира стари поговорки, като определя оригиналите им като антипредприемачески. Това е шега, разбира се, но говори за един разум, който няма почивка.

Непрестанното търсене обаче се отплаща. Състоянието на серийния предприемач, който се е занимавал с всичко - от електронна търговия до бейзболни карти, в момента се оценява на 2.8 млрд. долара, според Forbes.

Роден в Статън Айлънд, Ню Йорк, Лори изучава бизнес и кономика в Бъкнел, след което работи в продължение на шест години в три различни банки, преди да напусне и да основе собствена компания.

Той и двама негови приятели от детинство създават Pit - онлайн платформа за търговия с карти, която продават през 2001 г. за 6 млн. долара. След като става баща, Лори прекъсва образованието си в Уортън, за да основе Diapers.com.

Amazon купи компания през 2010 г. за 500 млн. долара в брой, а през 2017 г. я закри. След това следва Jet.com - сайт за онлайн търговия, който Walmart купи за 3.3 млрд. долара през 2016 г. и закри през 2020 г.

Лори управлява подразделението за онлайн търговия на гиганта в търговията на дребно до 2021 г.

По-късно през същата година той обединява усилия с бившия бейзболист от Ню Йорк Янкис Алекс Родригес за закупуването на баскетболния отбор от NBA Минесота Тимбъруулвс и този от WNBA Минесота Линкс за около 1.5 млрд. долара, за които трябваше да бъде платено на четири вноски до 2024 г.

Лори и Родригес погасяват първите две вноски, като плащат 550 млн. долара за близо 40% (делът на Лори е около 25%.) Третата вноска стига до арбитраж заради спор дали двамата са спазили крайния срок през март 2024 г.

Решението беше обявено тази седмица и според него - продажбата продължава по първоначалния план. От Forbes изчисляват, че стойността на Тимбъруулвс се е удвоила от подписването на сделката.

Най-новото начинание на Лори е в хранителната сфера и носи името Wonder. Той основава компанията през 2018 г. и става главен изпълнителен директор, след като напуска Walmart.

Първоначалната идея е компанията да купува рецепти и брандиране от популярни ресторанти и майстор-готвачи. Wonder плаща на готвачите, сред които е и Боби Флей, както и членът на борда на директорите на компанията Жозе Андреш в брой и с акции. Wonder след това приготвя ястията в централни кухни и ги доставя с микробуси, оборудвани с фурни.

В началото на 2023 г., малко след като набира 350 млн. долара финансиране при пазарна оценка от 3.5 млрд. долара, Лори заменя 450-те микробуса на Wonder със заведения, където клиентите могат да поръчват храна за вкъщи или доставка от огромна селекция от 30 уникални менюта.

Това се оказва рискован ход и компанията бързо натрупва 80 млн. долара загуби при този преход.

“Приходите ни на практика паднаха до нула и започнахме отначало,” казва Лори, който притежава около половината от компанията и е инвестирал 300 млн. долара от собствените си пари до момента, в допълнение към набраните 1.5 млрд. долара финансиране.

Wonder все още приготвя ястията в три централизирани кухни, но вече ги доставя до 37 места в пет щата. Красотата на този модел, според Лори, е това, че магазините не трябва да бъдат оборудвани с цялостна кухня, а просто с фурни за бързо готвене за окончателното приготвяне на храната.

За клиентите, и най-вече за семействата, всяко заведение предлага широк набор от опции, което позволява на един човек да поръча тайландска храна, а на друг - бургер.

За да увеличи покритието си, Wonder планира да добавя по едно ново заведение на седмица, за да достигне общо около 100 (основно в Ню Йорк и Ню Джърси) до края на годината.

Wonder все още не е печеливша, но близък до компанията източник твърди, че тя генерира повече приходи на заведение от вериги, като Chipotle или Cava.

Wonder предприема и други ходове. Стартъпът придоби компанията за приготвяне на комплекти готова храна Blue Apron през ноември 2023 г. за 100 млн. долара и приложението за доставка на храна Grubhub през януари за 650 млн. долара (и двете на около 90% по-ниска цена от върховата им пазарна оценка). Плановете за интегрирането им в основния бизнес на Wonder обаче остават неясни.

През 2024 г. Wonder генерира 470 млн. долара приходи, според запознат източник, в сравнение с 50 млн. долара през 2023 г. Последните данни включват и продажбите на Blue Apron, която генерира около 400 млн. долара приходи в годината, преди да бъде придобита от Wonder, но не и тези на GrubHub.

Компанията също така получава приходи от 29 компании, които имат поръчки за закупуването на ястия на едро, сред които няколко офис сгради и дори начално училище.

Освен това, подразделението на Wonder - Wonder Works, продава свое кухненско оборудване (като фурни за бързо готвене) и готварски методологии на места, като кина, спортни стадиони и круизни кораби, което им помага да приготвят неща, например пица, по-бързо и по-евтино.

Въпреки това, Wonder остава далече от прогнозите на Лори за 2 млрд. долара продажби през тази година и IPO при оценка от 40 млрд. долара през 2028 г.

Мат Нюбърг, който ръководи платфрмата HNGRY и следи дейността на Wonder отблизо, е скептично настроен и смята, че Лори “разраства компанията, преди да е установил окончателно бизнес модела.”

За сравнение, на Chipotle ѝ бяха необходими 30 години, за да достигне пазарна оценка от 30 млрд. долара.

“Той има какво да доказва и иска да изгради голяма публична компания,” казва за Лори Дейв Муникиело, управляващ партньор в Google Ventures (GV), като допълва, че инвестираните от GV над 100 млн. долара в Wonder са втората ѝ най-голяма инвестиция след тази в Uber.

“Лори гледа на дейността на компанията като на пазар, който все още не е изследван от предприемач, който е толкова безстрашен и целеустремен като него.”

Предвид постиженията на Лори досега обаче, кой ли би заложил срещу него?