Албания обяви през уикенда едногодишна забрана на популярното приложение за кратки видеоклипове TikTok след убийството на тийнейджър миналия месец, което породи страхове за влиянието на социалните медии върху децата.

Забраната, част от по-широк план за повишаване на безопасността в училищата, ще влезе в сила в началото на следващата година, каза премиерът Еди Рама след среща с родителски групи и учители от цялата страна.

„За една година ще го изключим напълно за всички. Няма да има TikTok в Албания“.

Няколко европейски държави, включително Франция, Германия и Белгия, наложиха ограничения върху използването на социални медии от деца.

В една от най-строгите регулации в света, насочени към Big Tech, Австралия одобри през ноември пълна забрана на социалните медии за деца под 16 години.

Рама обвини социалните медии - и по-специално TikTok, за подхранването на насилието сред младежите в и извън училище.

Решението на неговото правителство идва, след като през ноември 14-годишен ученик беше намушкан до смърт от свой съученик. Местните медии съобщиха, че инцидентът е последвал след спорове между двете момчета в социалните мрежи.

В TikTok се появиха и видеоклипове на непълнолетни, подкрепящи убийството. Според Рама:

„Проблемът днес не са нашите деца, проблемът днес сме ние, проблемът днес е нашето общество, проблемът днес е TikTok и всички останали, които вземат нашите деца за заложници“.

От китайското приложение заявиха, че търсят „спешна яснота“ от албанското правителство. Според говорител на компанията:

„Не открихме доказателства, че извършителят или жертвата са имали акаунти в TikTok и множество доклади, всъщност, потвърждават, че видеоклипове, водещи до този инцидент, са били публикувани на друга платформа, а не на TikTok“.