Ходът на президента на САЩ Доналд Тръмп да забрани на Харвардския университет да приема международни студенти може да изглежда като проблем, ограничен до едно елитно учебно заведение. Но ефектите от него вероятно ще се разпространят по света в продължение на години, а Китай може да се окаже основният печеливш.

Решението да се отнеме на Харвард сертификатът по програмата за студентски и обменни визи (Student and Exchange Visitor Program) поражда несигурност сред настоящите и бъдещите чуждестранни студенти в САЩ — тенденция, която вече бе засилена от антимиграционната политика на администрацията.

Тръмп разпали спора с Харвард, като заплашва да отнеме статута му на организация с данъчни облекчения

Ако вече плащаш такси, които са три-четири пъти по-високи от тези за местните студенти, ти е нужна сигурност, че няма да те изгонят точно преди да завършиш. А ако това може да се случи с Харвард — най-старият университет в САЩ — значи може да се случи навсякъде.

Този удар по един от символите на американското образование, оправдан от администрацията с борбата срещу антисемитизма, е поредната стъпка в ерозията на меката сила на САЩ в световен мащаб. Правителството вече намали финансирането или закри институции като USAID, „Гласът на Америка“ и Радио Свободна Азия.

Университети в САЩ и по света се възползват

Други университети, както в САЩ, така и в чужбина, вероятно ще се възползват от трудностите на Харвард, привличайки най-големите умове — десетки нобелови лауреати са учили или преподавали там. Хонконгският университет по наука и технологии вече предложи безусловно да приеме студенти от Харвард.

В Китай, президентът Си Дзинпин има амбицията да привлече 50 000 американски студенти за програми за обмен в рамките на пет години — инициатива, обявена преди две години заедно с президента Джо Байдън по време на посещение във Вашингтон.

Това последва решение от 2020 г., когато при първия мандат на Тръмп Държавният департамент прекрати пет програми за културен обмен с Китай, обвинявайки ги в пропаганда.

Хиляди чуждестранни студенти изправени пред последици

Пет години по-късно хиляди чуждестранни студенти в Харвард внезапно се оказват принудени да се справят с животопроменящите последици от последния сблъсък между администрацията на Тръмп и академичната общност. За най-добрите и най-ярките студенти, предложението на Китай започва да изглежда все по-примамливо.

Хонконгският университет за наука и технологии (HKUST) обеща „безусловни предложения“ за чуждестранни студенти в Харвард. Критиците предупредиха, че ходът на администрацията на Тръмп може да разубеди най-добрите таланти от чужбина да идват в Съединените щати, за да учат. Предложението на HKUST показва, че все по-голям брой чуждестранни студенти биха могли да избират водещи институции в Китай, Хонконг и други места.

Чуждестранните студенти, напускащи Харвард, биха могли да бъдат още един значителен финансов разход за университета в спора му с правителството на САЩ.

Какво трябва да знаете

В прессъобщение в петък HKUST заяви, че „удължава тази възможност, за да гарантира, че талантливите ученици могат да преследват образователните си цели без прекъсване“.

HKUST заяви, че ще даде приоритет на ускорения прием, трансфера на кредити и ще предостави подкрепа, включително помощ за визи и настаняване, „за да осигури плавен преход“, добавяйки, че е създаден специален екип, който да помага на студентите.

HKUST е класиран на 66-о място в света в класацията на колежите на Times Higher Education за 2025 г. Харвард е класиран на трето място.

Това идва, след като администрацията на Тръмп заяви, че е отменила сертификацията на Харвард по Програмата за студенти и обменни посетители, която дава възможност на университета да спонсорира чуждестранни студенти, за да получат визи и да посещават училище в САЩ. Програмата ще влезе в сила за учебната 2025-2026 година. Според данни на училището, през учебната 2024-2025 година Харвард е записал 6703 чуждестранни студенти, което представлява една четвърт от общия брой. От тях 1203 са от Китай.

Според Министерството на вътрешната сигурност тези ученици ще трябва да се прехвърлят в други училища или да загубят правния си статут.