
Преди да създаде Cursor - популярния инструмент за програмиране с изкуствен интелект (AI)q Майкъл Труел бил 18-годишен студент в Масачузетския технологичен институт, чието безпокойство нараствало при навлизането му в корпоративния живот като стажант в Google.
Годината е 2019 - лятото след неговата първа година в университета, а Труел седял в кафенето на Музея на компютърната история в Маунтин Вю, Калифорния, с Али Партови, който набирал участници за своята прочута програма Neo Scholars.
Тя имала за цел да намира бъдещите представители на каймака на технологичния сектор, докато все още са в колежа.
Партови, който е сред първите инвеститори във Facebook, Airbnb и Dropbox, разговарял с Труел за проучваниятa в сферата на AI и живота в стартъп сферата. След това той дал на студента ръчно написан тест по програмиране, който се оказал лесна задача за Труел, справил се с него за рекордно кратко време.
След срещата Партови извадил своето досие и начертал кръг със звезда с него до снимката на Труел – това показвало, че инвеститорът бил толкова впечатлен, че щял да инвестира във всеки проект, с който Труел се заеме.
Труел впоследствие става стипендиант на Neo, а три години след това Партови се превръща в първия инвеститор в неговия стартъп Anysphere - създателя на Cursor.
Компанията, за която се говори, че е достигнала 100 млн. долара годишни приходи само за година (а след това ги е удвоила), е сред най-бързо растящите стартъпи на всички времена.
“Али на практика ни подкрепи, когато всичко беше просто идея. Все още не бяхме направили нищо,” казва Труел пред Forbes.
“Той не се страхува да залага на хора, преди да са се доказали.”
Това е идеята зад Neo - да открива изключителни таланти преди всички останали, да изпълнява ролята на ментор и да ги свърза с елита на Силициеата долина, след което да инвестира в компании, които те основават.
“Толкова много хора подминават младите,” казва Партови пред Forbes.
“Забележително е каква част от най-страхотната работа в историята на човечеството е извършена от хора в началото на 20-те си години.”
Neo е основан през 2017 г. със своя програма за стипендианти, която подбира 30 членове всяка година, предоставяйки им достъп до семинари, нетуъркинг събития и връзки с подбора на персонал в големи технологични компании.
Подобно на Thiel Fellowship - програмата, финансирана от милиардера Питър Тийл, която раздава стипендии от по 100 000 долара на предприемачи, за да пропуснат висшето си образование, стипендиантите на Neo могат също да изберат да прекъснат образованието си, за да работят по проект.
Версията на Neo обаче, която се предлага със стипендия от 20 000 долара, е по избор и с продължителност само един семестър, като е проектирана за много по-малко интензивен ангажимент от пълното пропускане на училище.

През 2022 г. Neo създава собствен акселератор, който има за цел да подготвя по около 20 прохождащи стартъпа годишно, изпращайки ги за по три седмици в планините в щата Орегон. С над 4 000 кандидати за само 50 места в своите програми, компанията действа по-избирателно от Харвард.
През този месец Neo обяви нов фонд на стойност 320 млн. долара, който ще бъде използван за акселератора, за начални инвестиции и за такива в късен етап. Част от средствата ще бъдат насочени и към стипендиантите на Neo, които изберат да си вземат един семестър почивка.
От създаването ѝ преди осем години, Neo си изгражда без много шум репутация на компания, която подготвя едни от най-ярките звезди в технологичната сфера.
Освен Труел и неговия съосновател Аман Сангер, програмата е създала основатели на едни от най-актуалните стартъпи в сферата на AI, в това число Деми Гуо - главен изпълнителен директор на Pika, както и Уолдън Ян, главен технологичен директор на стартъп компанията за програмиране с AI Cognition.
Компаниите, които са минали през нейния акселератор, включват блокчейн стартъпа Caldera и Moment - за инвестиции в инструменти с фиксирана доходност, подкрепена от Andreessen Horowitz.
Тази висока концентрация на талантливи служители привлече вниманието на компании за рисков капитал, казва Кристина Шен, партньор в Chemistry Ventures, която преди това е работила за Andreessen Horowitz. “Neo е вероятно най-големият сигнал” за това, че един стартъп трябва да бъде взет на сериозно, казва тя.
“Хората гледат на Neo, Prod и YC като на такива сигнали, но за момента смятам, че Али се справя най-страхотно с това да привлича най-младите и бързо развиващи се играчи.”
Зад кулисите Neo има трима партньори: Партови, Сюзън Ксие, бивш бизнес директор в компанията за разплащания Stripe и сериен основател на стартъп компании, както и Емили Коен, ръководител на Neo Акселератор и бивш консултант в McKinsey.
Neo също така има редица “ментори", сред които са главният технологичен директор на Notion Фъзи Косровшахи и президентът на Cognition Ръсел Каплан. Те работят почасово и поучават заплащане под формата на процент от печалбите на фонда.
В последните 6 месеца компанията също така е организирала задълбочени събития с важни играчи в индустрията, като бившия главен оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг, главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман, главния изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг, главния изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела и Алфред Лин, партньор в Sequoia.
Компанията също така привлича топ инвеститори, като Бил Гейтс, Рийд Хофман, Ерик Шмид и Сандбърг. “Мрежите, които той изгражда, са нещо невиждано досега,” казва Сандбърг за Партови.

Коен - партньорът в Neo, казва, че бутиковото естество на програмата е целенасочено. “Част от това, което прави общността на Neo толкова специална, е сплотената и невероятно технологична група от хора,” казва тя. “Ние не искаме да я увеличаваме произволно.”
Инвестициите на Neo, в това число в Kalshi - конкурент на Polymarket за залози на събития от реалния свят, както и Bluesky - популярната алтернатива на X, също оценяват персонализираното внимание.
В дните преди изборите в САЩ през миналата година, Kalshi изпитва недостиг на средства, тъй като потребители се надпреварват да залагат на резултата от изборите.
За да помогне на компанията да премине през този период, Партови превежда над 12 млн. долара (над 5 млн. от Neo и 7 млн. долара негови средства), без определени условия по сделката, пише тогава в социалната мрежа X главният изпълнителен директор Тарек Мансур, който след това изтрива поста си.
Партови и неговият брат близнак растат в Техеран по време на революцията от 1979 г. Те са синове на университетски преподавател по физика, а в тяхното семейство се наблягало сериозно на образованието.
Али Партови се научава да програмира на 9-годишна възраст. “Това беше бягство от терора в Иран,” казва той.
“Реалният свят беше изпълнен с хаос и несигурност, а светът на компютърното програмиране беше изпълнен с ред и предсказуемост.”
Семейство Партови се мести в САЩ през 1984 г. а близнаците се записват в Харвардския университет шест години по-късно, където се запозават с Лин. След колежа Партови съосновава LinkExchange - компания за реклама от зората на интернета, заедно с неговия състудент Тони Хсие. Това е покойният предприемач, който впоследствие основава Zappos.
Лин се присъединява като главен финансов директор. Братята близнаци впоследствие основават iLike - сайт за откриване на музика, който продават на MySpace през 2009 г., както и Code.org през 2012 г. - организация с нестопанска цел, чиято цел е да преподава компютърно програмиране на деца от детската градина до 12-и клас.
В Anysphere Труел се опитва да пресъздаде практиката на Neo при изграждането на своя собствен екип.
“Способността да откриваме и вземаме талантливите служители наистина насериозно е нещо, което опитахме да заимстваме много в нашата компания”.
Стартъп компания търси много опитни служители, но също така се опитва да поема рискове с по-млади хора, които не са толкова доказани.
“Важен компонент от процеса по наемането на служители при нас е набелязването на хора, които са просто отлични и са наистина в началото на кариерата си.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Андреас Мюлбергер, Infineon: Start-up Challenge помага на стартиращи компании да представят Edge AI проектите си
- Турция представя новата си индустриална стратегия до 2030 г., насочена към високите технологии
- Наредиха България сред най-добрите страни за стартиране на бизнес в Европа
- Потайният свят на модния гигант Zara
Калкулатори
Най-ново
Apple работи по AI инструмент, който удължава живота на батерията на iPhone
преди 52 минНорвегия трябва да харчи парите си за решаване на глобални проблеми, смятат граждани
преди 2 часаКак фалира един от най-старите хеджфондове в света?
преди 2 часаТайните езера на Италия
преди 3 часаЗигфрид Маркус: Изтритият от историята изобретател на автомобила
преди 3 часаПриходите от нощувки с 13.6% ръст на годишна база през март
преди 3 часаПрочети още
Кой ще бъде “Мъж на годината” за 2024 г? Церемонията по награждаването е на 15 май
darik.bgИ работодателите се обявиха срещу идеята на президента за референдум
darik.bgОт детската градина до гимназията: ОАЕ въвеждат изкуствен интелект в учебните програми
darik.bgБарселона постигна нещо, невиждано досега в историята на Ел Класико
dsport.bgАнчелоти получава огромен бонус, ако направи Бразилия шампион
dsport.bgТрето дете и нова любов: Жизел Бюндхен за майчинството след 40
9meseca.bg