Япония е посрещнала рекордните над 36 милиона туристи през 2024 г., сочат официални данни.
Според националната туристическа организация, повече от 36.8 милиона души са посетили страната по работа или с цел почивка през миналата година, надминавайки предишния връх от 31.88 милиона, отчетен през 2019 г.
През първите 11 месеца на 2024 г. е отбелязано значително увеличение на посетителите от САЩ, Европа, Южна Корея, Тайван и Хонконг.
Данните сочат още, че 3.19 милиона чуждестранни посетители са пристигнали в страната по работа и за почивка само през ноември миналата година. Броят е малко по-нисък от 3.31-те милиона, регистрирани през октомври, но това е най-високото ниво за всеки от тези месеци.
През 2024 г. разходите на посетителите са нараснали с 53 процента - до 8.14 трилиона йени (51.78 милиарда долара), отчасти водени от по-слабата йена, която достигна 40-годишно дъно спрямо щатския долар.
Ръстът на туристите също се дължи главно на по-евтината местна валута, което направи Япония по-привлекателна за международните туристи.
Увеличаващите се числа обаче породиха опасения относно „свръхтуризма“ в популярни дестинации, което води до предизвикателства при управлението на потока от посетители и опазването на околната среда.
Миналата седмица беше съобщено, че Киото значително повишава данъка за настаняване в хотели и други обекти в опит да ограничи свръхтуризма чрез намаляване на броя на посетителите.
Градът планира да вдигне данъка до максимум 10 000 японски йени (около 64 долара) на човек на нощувка – близо 10 пъти над сегашния таван от 1000 йени (около 6 долара).
Кметът Коджи Мацуи по-рано каза, че данъците ще бъдат увеличени, "за да се балансира между туризма и поминъка на местните жители".
През ноември миналата година стана ясно, че няколко японски града увеличават данъка за нощуващи посетители в онсен курорти (курорти с горещи извори), в опит да се справят с нарастващия туризъм.
Налогът е увеличен в региони, сред които Хокайдо, Бепу и Шизуока, за да се финансират проекти за опазване и защита на ресурсите.
През юли миналата година Япония пък увеличи входните такси и ограничи броя на посетителите, за да се справи с пренаселеността на планината Фуджи.
Като се има предвид прекомерният туризъм, японското правителство призовава чуждестранните посетители да пътуват извън пиковите часове, да изследват по-малко известни дестинации и да се придържат към местните обичаи.
Япония си е поставила амбициозната цел да привлича 60 милиона входящи посетители всяка година до 2030 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Над $50 млрд. годишно е обемът на незаконните криптосделки
преди 2 часаЯпония чупи рекорди с 36.8 млн. туристи през 2024 г.
преди 2 часаКаква е тайната на щастливия баланс между работа и личен живот в Дания?
преди 2 часаYettel отново е Top Employer, с резултат над средния за телеком бранша в света
преди 3 часаКак AI Брад Пит измами французойка с €830 000?
преди 3 часаTime Out: Това са най-добрите градове за посещение през 2025 г.
преди 3 часаПрочети още
Милиардери и политици, но без звезди от шоубизнеса: Кой ще присъства на клетвата на Тръмп?
darik.bgИзстреляха първия български спътник “Балкан-1” (ВИДЕО)
darik.bgBillboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgКиров пред Дарик и dsport за чаканите нови, окомплектоването на състава и евентуалните напускащи (ВИДЕО)
dsport.bgКрай на драмата между Галин Иванов и Славия
dsport.bgЗимна грижа за чувствителна кожа – съвети при сухота и зачервяване
9meseca.bg