Изгубени от векове, два града лежат погребани - на близо 5 километра един от друг, под тревисти пасища в планините на Узбекистан.

Сега археолозите за първи път са картографирали тези интригуващи високопланински крепости в югоизточната част на страната - някога ключов кръстопът на древни търговски пътища, изоставени необяснимо.

Използвайки дрон с LiDAR (оборудване, което може да намери структури, закрити от растителност), изследователите са заснели изображения, разкриващи две неочаквано мащабни градски селища, осеяни с наблюдателни кули, крепости, сгради и площади, по които могат да минат десетки хиляди хора.

Разкриването на това, което биха били оживени средновековни градове на шеметната надморска височина от над 2000 метра, беше изненадващо, казва антропологът Майкъл Фрачети, водещ автор на новото изследване, публикувано в списание Nature.

Животът в двете селища би бил тежък, особено през зимните месеци. Днес само 3% от населението на планетата живее на или над такива големи височини, главно на Тибетското плато и в Андите, според проучването.

Древните високопланински селища, като Мачу Пикчу в Перу, се считат за аномалии предвид суровостта на живота на големи височини. „Там горе е наистина различна среда“, посочва Фрачети за новооткритите селища по Пътя на коприната. „Там вече е зима. Сковаващо студено е. През лятото има сняг“.

Археологическият екип е започнал предварителни разкопки на двете места, за да разкрие кой точно е основал енигматичните изгубени градове - и защо.

Високопланински градове на номади?

Планините и степите на Централна Азия са били дом на мощни номадски групи от хиляди години. Тези номади на коне изграждат империи, съсредоточавайки живота си около отглеждането на животни, като овце, кози и говеда.

Новооткритите високопланински градове обаче са твърде големи, за да бъдат просто търговски пунктове или междинни спирки по Пътя на коприната, вярват Фрачети и колегите му.

По-вероятно, разсъждават те, градските селища да са били построени, за да се експлоатира изобилието от желязна руда, открита под земята в региона. Екипът се надява, че разкопките ще разкрият кой е основал и живял в градовете.

„В целия регион има изобилие от високо ценена стока по онова време - желязото, а освен това хвойновата гора е гъста и би осигурила гориво (за топенето му)“, смята Фрачети.

Въпреки че регионът не е подходящ за селско стопанство, според антрополога, околните земи биха издържали жителите на градовете, като предлагат възможности за паша на стадата – поминък, който отдавна съществува в района. Планинският терен би предложил и ефективна позиция за отбрана.

Заедно със своя узбекски колега и съавтор на изследването Фарход Максудов, изследовател и директор в Националния център по археология към Академията на науките на Република Узбекистан, Фрачети за първи път се натъква на едно от селищата през 2011 г., докато провежда археологическо проучване.

„Нашата цел по това време беше да проучим праисторията на тези планински региони, тъй като тя е свързана с развитието на номадското скотовъдство“, казва той. „В процеса на работа се натъкнахме на по-малкия от двата града – Ташбулак. Беше истинска сензация да намерим високопланински град“.

Лазерното картографиране разкрива археологически чудеса

Фрачети и колегите му откриват втория и по-голям от двата града - Тугунбулак, през 2015 г., след като местен горски работник споменава наличието на подобни форми на тези в Ташбулак в района, в който живее.

„Слязохме там и точно в задния му двор имаше средновековна цитадела. Той просто не го знаеше. Видяхме могили и пирамидални форми навсякъде и си казахме: О, Боже мой, това място е огромно.“

Екипът картографира двата града през 2022 г., като извършва 22 полета с дрон, оборудван с LiDAR. Това е първият път, в който изследователи използват технологията в региона, според проучването.

LiDAR сензорът проследява времето, необходимо на всеки лазерен импулс, за да се върне, и използва тази информация, за да създаде триизмерна карта на околната среда.

Техниката направи революция в изучаването на човешката история и култура и беше особено полезна при откриването на археологически обекти в тропическите гори на Амазонка и обитаваните от маите части на Централна Америка.

Проучването, базирано на данните от LiDAR, установява, че Тугунбулак заема приблизително 1.2 квадратни километра и показва доказателства за повече от 300 уникални структури, които варират по размер от 30 до 4300 квадратни метра.

Ташбулак, междувременно, покрива 0.12 до 0.15 квадратни километра и макар и по-малък, включва цитадела. Изследователският екип открива най-малко 98 видими жилища, които споделят подобна форма и размер на тези в Тугунбулак.

Изследователите смятат, че Ташбулак е бил обитаван между 6-ти и 11-ти век, докато Тугунбулак е бил активен от 8-ми до 11-ти век. Не е ясно защо селищата са били изоставени.