
Археолози във Франция са открили девет „удивителни“ гроба, съдържащи скелети на 28 коня, погребани преди около 2000 години. Точната причина за смъртта им остава загадка.
Открити в Централна Франция, два от гробовете вече са напълно разкопани, посочват от Френския национален институт за превантивни археологически изследвания (INRAP). Конете са датирани с радиовъглерод някъде между 100 г. пр. н. е. и 100 г. сл. н. е.
Археолозите са открили 10 пълни конски скелета в една яма и два в друга - всички внимателно поставени по един и същи начин, легнали на десния си хълбок с глави на юг. Всички тези коне са били погребани по едно и също време малко след смъртта им, посочват археолозите, след като изучават позицията на скелетите и връзките между костите.
Друг гроб се намира между тези две ями, но в него има две средно големи кучета - и двете лежащи на лявата си страна с глави, обърнати на запад. Археолозите все още не са разкопали напълно останалите гробове, но вече са идентифицирали общо 28 коня от черепите и коксалните кости, които се появяват на повърхността.

Убит в битка или ритуална жертва?
Точната причина за смъртта на конете обаче все още остава неясна.
Археолозите са изключили епидемия, тъй като в тези гробове няма жребчета или кобили, а всички скелети са на напълно зрели жребци на възраст над четири години. Това оставя възможностите тези коне да са били убити в битка или като част от ритуално жертвоприношение.
Когато са загинали преди около 2000 години, само на няколкостотин метра е имало укрепено келтско селище, известно като oppidum. Две други подобни места за погребение на коне археолозите са открили преди това в същия регион. Заради това те предполагат, че смъртта на конете може да бъде свързана с битките от Галските войни, в които Юлий Цезар завладява Галия между 58 - 50 г. пр.н.е.
Може обаче да има и друго обяснение: ритуална жертва. Учените посочват:
„Хипотезата, че тези животни са били пожертвани като част от сложен ритуал също трябва да се вземе предвид“.
Ако тези коне наистина са били погребани като част от ритуал, а не убити в битка, самият брой показва „важността и степента на жертвата“, се добавя в изявлението.
Други находки на мястото, което се намира на склона на долина, включват сгради, ями, канавки и път, които археолозите датират от края на 5-и и началото на 6-и век.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Сена затвори за плувци ден след историческото си отваряне
преди 41 минИнженерен пробив в пустинята: Как 250 чадъра охлаждат свещено място в Медина
преди 43 минОбщо 65% от компаниите у нас използват AI
преди 50 минС колко поскъпна земеделската земя у нас през 2024 г.?
преди 1 часДоларът е в криза – най-лошото първо полугодие от 52 години насам
преди 1 часБългарска техкомпания сред най-перспективните в Европа
преди 1 часПрочети още
Financial Times: Най-голямото пристанище в Европа се готви за война с Русия
darik.bgНетаняху номинира Тръмп за Нобелова награда за мир
darik.bgTikTok подготвя ново приложение за потребителите в САЩ
darik.bgЛудогорец обяви защитник от Мидтиланд
dsport.bgГригор счупи негативен рекорд в Оупън ерата
dsport.bgСлед трагедията: как футболният свят се обединява в подкрепа на семейството на Диаго Жота
9meseca.bg