
България затвърждава позицията си като лидер в индустрията на знанието в Югоизточна Европа, показва Годишният доклад на AIBEST за 2024 г. Секторът отбелязва 10.8% ръст в приходите за 2023 г.
Въпреки че темпът на растеж се забавя, в сравнение с предходната година, когато е бил 16.9%, индустрията остава устойчива и се утвърждава като един от основните икономически двигатели на България.
Браншът осигурява заетост на 104 404 души, което е увеличение от 1% спрямо предходния период, когато ръстът е бил 18%.
В този контекст, докладът акцентира върху необходимостта от предвидима данъчна политика, подобряване на административната среда и създаване на стимули за научноизследователска и развойна дейност (R&D).
Гъвкавата регулаторна рамка е от съществено значение за насърчаване на иновациите и внедряване на нови технологии, което ще намали административната тежест и несигурността за бизнеса.

Според данни, включени в доклада, страната ни е класирана като 25-а най-конкурентоспособна локация в света за изнесени услуги, запазвайки лидерската си позиция в Югоизточна Европа. Въпреки това сме сред държавите с умерен фокус върху развитието на дигитални умения и иновации, което ограничава потенциала ни за дългосрочно развитие.
Българиия се откроява със своята езикова подготовка, като заема трето място в Югоизточна Европа и 16-о в света по владеене на английски език, според English Proficiency Index 2023. Немският е вторият най-изучаван чужд език в българските гимназии, следван от френски и руски език. Това конкурентно предимство укрепва позициите ни като атрактивна дестинация за международни компании.
Образованието обаче остава значително предизвикателство за сектора. Само 5.5% от учениците специализират в STEM дисциплини, а 54% от тях са функционално неграмотни по математика според международните оценки PISA.
Недостатъчните инвестиции в образователната система – едва 3.9% от БВП – задълбочават регионалните неравенства и ограничават икономическите перспективи.

Според Илия Кръстев, председател на AIBEST и член на УС на БРАИТ:
„България има уникалния потенциал да се утвърди като иновационен хъб в Югоизточна Европа, но това изисква значителни инвестиции в образованието, ясна регулаторна рамка и дългосрочна стратегия. Ако не предприемем бързи действия, рискуваме да изостанем в глобалната надпревара за таланти и иновации“.
Секторът на високите технологии остава един от ключовите двигатели на икономиката, но за да се запази този статус, са необходими съвместни усилия между бизнеса, държавата и образователния сектор.
Инвестициите в иновации, подобряване на регулаторната рамка и развитие на човешкия капитал ще бъдат решаващи за бъдещия успех на индустрията, се посочва още в Годишния доклад на AIBEST.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 43 минФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 55 минКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 1 час10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 1 часНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 1 часПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 2 часаПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgПрезидентът на Спортинг Лисабон заплаши Гьокереш
dsport.bgНови два гола за Меси в МЛС, постигна нещо, което не бе правил от 2012-а година (ВИДЕО)
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg