![България увеличава приходите от високи технологии с 10.8%](/media/016/aibest_annualreport-02.l.webp)
България затвърждава позицията си като лидер в индустрията на знанието в Югоизточна Европа, показва Годишният доклад на AIBEST за 2024 г. Секторът отбелязва 10.8% ръст в приходите за 2023 г.
Въпреки че темпът на растеж се забавя, в сравнение с предходната година, когато е бил 16.9%, индустрията остава устойчива и се утвърждава като един от основните икономически двигатели на България.
Браншът осигурява заетост на 104 404 души, което е увеличение от 1% спрямо предходния период, когато ръстът е бил 18%.
В този контекст, докладът акцентира върху необходимостта от предвидима данъчна политика, подобряване на административната среда и създаване на стимули за научноизследователска и развойна дейност (R&D).
Гъвкавата регулаторна рамка е от съществено значение за насърчаване на иновациите и внедряване на нови технологии, което ще намали административната тежест и несигурността за бизнеса.
![dbr.bg-image](/media/016/v2_aibest_annual_report_infographic-1-.l.webp)
Според данни, включени в доклада, страната ни е класирана като 25-а най-конкурентоспособна локация в света за изнесени услуги, запазвайки лидерската си позиция в Югоизточна Европа. Въпреки това сме сред държавите с умерен фокус върху развитието на дигитални умения и иновации, което ограничава потенциала ни за дългосрочно развитие.
Българиия се откроява със своята езикова подготовка, като заема трето място в Югоизточна Европа и 16-о в света по владеене на английски език, според English Proficiency Index 2023. Немският е вторият най-изучаван чужд език в българските гимназии, следван от френски и руски език. Това конкурентно предимство укрепва позициите ни като атрактивна дестинация за международни компании.
Образованието обаче остава значително предизвикателство за сектора. Само 5.5% от учениците специализират в STEM дисциплини, а 54% от тях са функционално неграмотни по математика според международните оценки PISA.
Недостатъчните инвестиции в образователната система – едва 3.9% от БВП – задълбочават регионалните неравенства и ограничават икономическите перспективи.
![Къде се къса връзката между образование и пазар на труда?](/media/015/brait-event-education-02.s.webp)
Според Илия Кръстев, председател на AIBEST и член на УС на БРАИТ:
„България има уникалния потенциал да се утвърди като иновационен хъб в Югоизточна Европа, но това изисква значителни инвестиции в образованието, ясна регулаторна рамка и дългосрочна стратегия. Ако не предприемем бързи действия, рискуваме да изостанем в глобалната надпревара за таланти и иновации“.
Секторът на високите технологии остава един от ключовите двигатели на икономиката, но за да се запази този статус, са необходими съвместни усилия между бизнеса, държавата и образователния сектор.
Инвестициите в иновации, подобряване на регулаторната рамка и развитие на човешкия капитал ще бъдат решаващи за бъдещия успех на индустрията, се посочва още в Годишния доклад на AIBEST.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да отказваме без да изпитваме вина?
преди 1 часКакво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
преди 1 часiPhone губи от глобалния си пазарен дял през 2024 г.
преди 2 часаКакво е дезодорант за цяло тяло и имате ли нужда от него?
преди 2 часаДесет от най-красивите градове на крайбрежието на Амалфи
преди 3 часаНай-големият европейски пенсионен фонд продал целия си дял в Tesla
преди 3 часаПрочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgЛевски с поредна изненада за феновете (ВИДЕО)
dsport.bgКонтузия сложи край на участието на Григор Димитров на Australian Open
dsport.bgГолямо бебе с тегло от 4 800 грама се роди в Майчин дом
9meseca.bgФън шуй промени за дома
idei.bgДомашни растения, които пречистват въздуха в стаята
idei.bgKъде да поставите телевизора
idei.bg