Българският туризъм продължава да бъде един от най-силно засегнатите сектори след пандемията.

Въпреки отчетения ръст в пътуванията през 2024 г., страната ни все още не е достигнала нивата от 2019 г., заяви министърът на туризма Мирослав Боршош по време на заседание на Националния съвет по туризъм.

Основният растеж в сектора се дължи на активността на българските туристи, които са се увеличили значително, посочи още министърът.

„Очевидно все още не сме се възстановили от COVID 19, който не трябва да е оправдание, а лош спомен, от който да се избавим“.

В рамките на заседанието беше представен и анализ на резултатите от 2024 г. Докладът потвърждава, че България все още не е възстановила позициите си спрямо 2019 г., особено в сегмента на входящия туризъм.

Около 50% от областите в страната са се възстановили до нивата отпреди пандемията. Сред пазарите с висок ръст се откроява Румъния, докато на други ключови пазари, като Обединеното кралство и Германия, има отчетлив спад.

Беше посочено, че лятото се очертава като силно, но основният въпрос остава колко дълъг ще бъде сезонът и как може да бъде удължен чрез събития и целенасочени кампании.

Предизвикателствата пред сектора

По време на съвета бяха обсъдени конкретни предизвикателства пред сектора, сред които липсата на работна ръка, издаването на визи за туристи и сезонни работници, както и нуждата от удължаване на туристическите сезони.

Подчертано беше, че успехът в справянето с тези проблеми зависи от координирани усилия между институциите, законодателната, местната власт и туристическия бизнес. Според министър Боршош:

„Само с добри взаимоотношения може да постигнем добър резултат. Без общи усилия няма как да започнем да работим“.

Акцент в дискусията бяха и необходимите законодателни промени. Според министъра, състоянието на сектора е добро, но в него има сериозни натрупани слабости, които могат да бъдат преодолени с ясен хоризонт и воля.

Като спешна беше определена работата по измененията в Закона за туризма, създаването на гаранционен фонд за защита на потребителите, въвеждането на регулация за краткосрочното отдаване под наем, статута на националните курорти и др.

Министър Боршош акцентира и върху сериозния проблем с административните процедури и дълги срокове при издаване на визи, които пречат на възможността за гъвкава реакция спрямо търсенето.

Министерството работи по ускоряване на процедурите в сътрудничество с Министерството на външните работи и с допълнително финансиране за консулските служби.

Министърът посочи, че Националният съвет по туризъм ще бъде активен инструмент за формиране на проактивна политика.

„Целта ни е да погледнем напред и да изградим устойчив модел. Туризмът повече няма да бъде сектор на оцеляване, а източник на национално самочувствие и модерна свързаност“.