
Българският туризъм продължава да бъде един от най-силно засегнатите сектори след пандемията.
Въпреки отчетения ръст в пътуванията през 2024 г., страната ни все още не е достигнала нивата от 2019 г., заяви министърът на туризма Мирослав Боршош по време на заседание на Националния съвет по туризъм.
Основният растеж в сектора се дължи на активността на българските туристи, които са се увеличили значително, посочи още министърът.
„Очевидно все още не сме се възстановили от COVID 19, който не трябва да е оправдание, а лош спомен, от който да се избавим“.
В рамките на заседанието беше представен и анализ на резултатите от 2024 г. Докладът потвърждава, че България все още не е възстановила позициите си спрямо 2019 г., особено в сегмента на входящия туризъм.
Около 50% от областите в страната са се възстановили до нивата отпреди пандемията. Сред пазарите с висок ръст се откроява Румъния, докато на други ключови пазари, като Обединеното кралство и Германия, има отчетлив спад.
Беше посочено, че лятото се очертава като силно, но основният въпрос остава колко дълъг ще бъде сезонът и как може да бъде удължен чрез събития и целенасочени кампании.

Предизвикателствата пред сектора
По време на съвета бяха обсъдени конкретни предизвикателства пред сектора, сред които липсата на работна ръка, издаването на визи за туристи и сезонни работници, както и нуждата от удължаване на туристическите сезони.
Подчертано беше, че успехът в справянето с тези проблеми зависи от координирани усилия между институциите, законодателната, местната власт и туристическия бизнес. Според министър Боршош:
„Само с добри взаимоотношения може да постигнем добър резултат. Без общи усилия няма как да започнем да работим“.
Акцент в дискусията бяха и необходимите законодателни промени. Според министъра, състоянието на сектора е добро, но в него има сериозни натрупани слабости, които могат да бъдат преодолени с ясен хоризонт и воля.
Като спешна беше определена работата по измененията в Закона за туризма, създаването на гаранционен фонд за защита на потребителите, въвеждането на регулация за краткосрочното отдаване под наем, статута на националните курорти и др.
Министър Боршош акцентира и върху сериозния проблем с административните процедури и дълги срокове при издаване на визи, които пречат на възможността за гъвкава реакция спрямо търсенето.
Министерството работи по ускоряване на процедурите в сътрудничество с Министерството на външните работи и с допълнително финансиране за консулските служби.
Министърът посочи, че Националният съвет по туризъм ще бъде активен инструмент за формиране на проактивна политика.
„Целта ни е да погледнем напред и да изградим устойчив модел. Туризмът повече няма да бъде сектор на оцеляване, а източник на национално самочувствие и модерна свързаност“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква ще е заплатата ми в €? Информационният сайт за еврото с обновени рубрики
15.04.2025Строителните материали, колите, авточастите и торовете в списъка на НАП с рискови стоки
15.04.2025Марката Брей! на Kaufland с оборот за близо 100 млн. лв.
15.04.2025Суецкият канал: Историята на един от най-важните морски пътища в света
15.04.2025Потребители използват ChatGPT, за да превръщат кучетата си в хора
15.04.2025МАЕ занижи прогнозата си за ръста в търсенето на петрол през 2025 г.
15.04.2025Прочети още
„Коачела“ 2025: Жега, звезди и микс от музика, ето най - интересните моменти (ВИДЕО)
darik.bgMETA ще обучава моделите за AI с данни на европейски потребители
darik.bgКитай строи най-високия мост в света – ще съкрати пътуването от един час на една минута
darik.bgБорусия Дортмунд накара Барселона да страда, но не успя да сътвори чудото
dsport.bgАстън Вила помечта в титаничен сблъсък, ПСЖ обаче взе още една английска глава в Шампионска лига
dsport.bgЗдравословните навици за хранене започват от първата хапка
9meseca.bg