
Сгушен в средиземноморското крайбрежие на Ливан, древният град Библос стои като вечно свидетелство за човешката цивилизация.
Признат за един от най-старите постоянно обитавани градове в света, Библос, известен и като Джубейл на арабски, е дом на най-старото действащо пристанище в света.
С история, датираща от повече от 7000 години, този обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО е изиграл ключова роля в оформянето на търговията, културата и комуникацията в Средиземно море и извън него.
Днес Библос съчетава своето богато историческо наследство с жизнена модерна идентичност, което го прави задължителна дестинация както за любителите на историята, така и за пътешествениците.
Историята на Библос
Произходът на Библос датира от периода на неолита - около 5000 г. преди Новата ера, когато е бил малко рибарско селище. Въпреки това през бронзовата епоха (около 3000 г. пр. н. е.) Библос започва да процъфтява като основен търговски център.
Градът се превръща в жизненоважна връзка между Древен Египет и Месопотамия, изнасяйки кедрово дърво, зехтин и вино и внасяйки папирус, злато и други луксозни стоки.
Египтяните държали на Библос толкова много, че го наричали „Кебен“, или „Кепен“, което означава „градът на папирусите“.
Именно чрез Библос процъфтява търговията с папирус, което, в крайна сметка, обяснява произхода на гръцката дума „biblos“, която означава "книга" и дава названието на това, което днес познаваме като Библия.
Библос е бил не само търговски център, но и културен, и религиозен кръстопът. Градът е бил дом на храма на Баалат Гебал, посветен на богинята-покровителка на Библос, а руините му все още стоят като напомняне за духовното значение на града.
През вековете Библос е бил повлиян от различни цивилизации, включително финикийците, асирийците, вавилонците, персите, гърците, римляните, византийците, арабите, кръстоносците и османците. Всяка от тях оставя своя отпечатък върху града и допринася за богатия му исторически гоблен.
Финикийците изиграват решаваща роля в развитието на Библос. Като майстори мореплаватели и търговци, те развиват града като ключов морски център и разпространяват финикийската азбука - една от най-ранните известни писмени системи.

Портал към света
Пристанището на Библос е перлата в короната на неговото историческо наследство. Датиращо от около 3000 г. пр.н.е., това е най-старият функциониращ порт в света.
В древността пристанището е било оживен център на дейност с кораби, натоварени със стоки от цялото Средиземно море. Кедровото дърво, изнасяно от Библос, е високо ценено, особено в Египет, където се използва за корабостроене, строителство и религиозни церемонии.
Стратегическото местоположение на пристанището го прави жизненоважна връзка в търговските мрежи на древния свят. То улеснява не само обмена на стоки, но и потока от идеи, култури и технологии.
Финикийските кораби, отплавали от Библос, носели не само товари, но и семената на цивилизацията, разпространявайки знания и иновации на много места в древния свят.

Библос в модерната епоха
Днес Библос е оживен град, който почита миналото си, като същевременно приема настоящето. Древното пристанище, въпреки че вече не е основен търговски център, остава символ на трайното наследство на града.
Сега се използва предимно от местни рибари и малки лодки, запазвайки историческия си чар и предлагайки на посетителите поглед към легендарното му минало.
Самият град е смесица от древни руини и съвременни удобства. Археологическият обект Библос включва останки от многото си исторически слоеве, включително финикийския кралски некропол, римски театри, замъци на кръстоносците и сгради от османската епоха.
Цитаделата Библос, построена от кръстоносците през 12-и век, напомня за средновековното наследство на града.
В допълнение към своите исторически забележителности, Библос е оживена културна и туристическа дестинация. Старият пазар "сук" е лабиринт от тесни улички и магазини, продаващи традиционни занаяти, бижута и сувенири.
Крайбрежието на града е осеяно с ресторанти и кафенета, предлагащи пресни морски дарове и зашеметяваща гледка към Средиземно море.
Библос е домакин на множество фестивали и събития през цялата година, включително Международния фестивал Библос, който привлича артисти и изпълнители от цял свят.
В свят, който често изглежда доминиран от бързи промени и мимолетни тенденции, Библос стои като напомняне за непреходната сила на историята и вечните връзки, които свързват цивилизациите.
Това е не само най-старото функциониращо пристанище в света, но и живо наследство от човешки постижения и фар на културната приемственост.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 4 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 5 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 5 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg