След нахлуването на руската армия в Украйна през февруари 2022 г. компании от страните от Г-7 и Европейския съюз обявиха планове за прекратяване на бизнеса си в Русия.
Въпреки това, до края на миналата година много малко от тях са спазили това обещание, сочи ново проучване на Университета в Санкт Гален, Швейцария.
Докладът, който беше публикуван по-рано през месеца, обхваща общо 2 405 подразделения, притежавани от 1 404 компании от ЕС и страните от Г-7, които са развивали дейност в Русия по времето на първото военно нахлуване в Украйна.
До ноември 2022 г. по-малко от 9% от тези компании са се освободили най-малко от едно подразделение в Русия, а от екипа, изготвил доклада, посочват, че този процент почти не се е променил през четвъртото тримесечие на 2022 г.
“Потвърдените напускания на компании от ЕС и Г-7, които са имали дялово инвестиции в Русия съставляват 6.5% общата печалба преди данъци на всички компании от ЕС и Г-7 с активна търговска дейност в Русия, 8.6% от дълготрайните материални активи, 8.6% от общите активи, 10.4% от оперативните приходи и 15.3% от общите служители,” посочват преподавателите Саймън Еверет и Николо Писани.
“Тези констатации означават, че напускащите компании са имали средно по-ниска рентабилност и по-голям брой служители от оставащите компании в Русия.”
Смята се, че повече щатски компании са напуснали Русия, в сравнение с тези, базирани в ЕС и Япония, отбелязват Еверет и Писани, но докладът установява, че по-малко от 18% от щатските подразделения, развиващи дейност в Русия, са били напълно продадени до края на 2022 г., в сравнение с 15% от японските компании и едва 8.3% от тези от ЕС.
От компаниите от ЕС и Г-7, оставащи в Русия, 19.5% са германски, 12.4% американска собственост, а 7% японски, които развиват международна дейност.
“Тези резултати поставят под въпрос готовността на западните компании да се отделят от икономиките, които техните правителства в момента считат за геополитически съперници,” пишат Еверет и Писани.
„Констатациите от проучването подлагат на проверка наратива, че опасенията относно националната сигурност и геополитиката водят до фундаментално ограничаване на глобализацията.”
Натискът за излизане от Русия ще се увеличи
Статутът на Европа като изоставаща в освобождаването от активи в Русия беше подчертано и в доклад на Barclays от 20 януари.
От британската банка посочват, че макар повечето от компаниите, които следят, да са обещали да напуснат Русия, отчасти под натиска заради ESG съображения и заплахата от санкции, малко от тях са го направили.
Различни компании са заявили пред Barclays, че има редица предизвикателства пред пълното напускане на страната.
“В добавка към липсата на яснота относно това колко струват активите им там, списъкът с потенциални купувачи е кратък, а този с потенциалните купувачи, които не подлежат на санкции, е още по-къс,” отбелязват анализаторите на Barclays.
“Имаше предположения и че активите (в това число и интелектуална собственост) на компаниите, които напускат Русия, ще бъдат национализирани.”
От Barclays казват, че тъй като краят на конфликта не се вижда, въпросът с разминаването между обещания и реални действия ще трябва да бъде разрешен, а това ще принуди компаниите да вземат трудни решения.
“Ако излизането от Русия при близка до справедливата пазарна оценка е много трудно (ако не и направо невъзможно), тогава изборът, пред който са изправени компаниите, е дали да излязат при несправедлива оценка (или с празни ръце) или да останат в Русия,” казват анализаторите.
“Малцина са наблюдателите, които твърдят, че има вероятно за скорошен край на конфликта, а ние подозираме, че натискът за спазване на обещанията за напускане ще се увеличава с напредване на времето.”
Те допълват, че компании, които са спрели рекламата и са ограничили продуктовия си асортимент, но възнамеряват да останат в Русия, ще бъдат подлагани все повече на натиск от акционери и затягащите се санкции.
По-конкретно от Barclays посочват CCH, Henkel, PMI, JDE Peet’s и Carlsberg като компаниите с най-голяма експозиция към Русия в сектора на потребителските стоки в Европа.
Henkel многократно е заявявала намеренията си да напусне Русия и е споделяла с инвестиционната общност вероятния ефект от това, тъй като около 5% от продажбите на компанията и 10% от печалбата преди лихви и данъци идват от страната.
От 29-те компании за потребителски стоки, които следят от Barclays, 15 са поели ангажимент да напуснат Русия, на анализаторите на банката знаят само за шест, които всъщност са го направили.
Счетоводното отписване на активи не е продажба на активи
Нов доклад на британски мозъчен тръст от миналата седмица посочва, че някои от най-големите компании в света са обявили планове да отпишат счетоводно активите си и да напуснат Русия вместо да ги продават.
“Много хора смятат, че когато даден актив е отписан, той е изгубен. Намаляването на стойността на даден актив или отписването му означава, че собственикът му просто поставя по-ниска или нулева стойност на този актив към този момент.
Това е стойност на хартия, която може да бъде ревизирана във всеки един момент по желание на собственика,” казва Марк Диксън, консултант по сливания и придобивания в Лондон, който основава мозъчния тръст Moral Ratings Agency think през февруари след руската инвазия.
“Ако една компания проточва нещата достатъчно дълго и не напуска Русия, впоследствие тя може да завиши отново стойността на активите си, когато глобалната ситуация се подобри.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg