Новозеландският кадифен червей спечели тазгодишното състезание за буболечки в Нова Зеландия - не толкова научен социален експеримент, провеждан всяка година от Ентомологичното дружество на страната.

Бяха подадени почти 25 000 гласа от около 9 000 души по целия свят, помолени да изберат трима фаворити от списък с 21 номинирани, включително червеи, мравки, щурци и мухи.

След Нова Зеландия най-много гласове дойдоха от Северна Америка, Европа и Австралия - с удивителните 35 гласа, подадени от „лодка в океана“.

Победителят

Новозеландският кадифен червей е по-известен след учените като Peripatoides novaezealandiae - вид перипатус, или безгръбначно с меко тяло, което съществува от милиони години. Те са толкова стари, че понякога ги наричат ​​„живи вкаменелости“.

Кадифените червеи приличат на гъсеници, но имат къси изпъкнали крака, които използват, за да криволичат около гниещи листа в хладни, сенчести райони на Нова Зеландия, Австралия, Африка, Южна Америка и части от Азия.

В страната те са дълги от 2 до 5 см, но достигат по-голяма дължина в други райони.

Съществата са известни като кадифени червеи, защото са меки на допир, но също така са ненаситни хищници, които пируват нощем с вътрешностите на други нищо неподозиращи безгръбначни.

През деня те се крият в гниещи трупи, чакайки тъмнината, за да изстрелят струи лепкава течност, с която хващат плячката си.

Тазгодишното състезание не носи награда - освен по-голяма информираност за буболечките, недооценени в световен мащаб.

„Надявам се, че хората ще разгледат по-отблизо „страховитите пълзящи животни“ около себе си, ще ги снимат и ще научат повече за тях“, казва Джени Джанд, старши преподавател в Университета на Отаго и член на комисията за буболечка на годината.

Подгласниците

Кадифеният червей спечели титлата в условията на тежка конкуренция - малко над 100 гласа го делят от втория в ранглистата – богомолката от Нова Зеландия. На трето място е гигантската пролетна опашка, описвана като „очарователно малко създание“, което се храни с гъбички и слуз.

Не е изненадващо, че последното място отиде при новозеландската добсонова муха - най-голямата водна буболечка в света, неофициално известна като „хапеща пръстите на краката“ заради предишните си срещи с хора.

Феновете на буболечките имат време до юли да номинират своите фаворити за 2026 г.