Цената на златото скочи до нов рекорд - на фона на опасенията на инвеститорите относно въздействието на търговската война между САЩ и Китай.

Спот цената нарасна до над 3 350 долара за тройунция вчера, преди да отстъпи от този връх. Днес скъпоценният метал се търгува за 3 341 долара за тройунция, като поскъпва с около 30% от началото на годината.

Последното повишение в цената дойде, след като ръководителят на централната банка на САЩ заяви, че политиките на Доналд Тръмп по отношение на митата вероятно ще означават по-бавен икономически растеж и по-високи цени.

Скъпоценният метал е считан за по-безопасен актив за инвеститорите във времена на икономическа несигурност.

В изказване пред Икономическия клуб на Чикаго председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви, че обявените през последните седмици по-високи от очакваните мита вероятно ще означават, че икономическият растеж на САЩ ще се забави, а цените за потребителите ще се повишат.

Изказването на Пауъл идва след период на сътресения на глобалните пазари, след като инвеститорите реагираха на влизането в сила на новите вносни мита в ескалиращата търговска война между САЩ и Китай.

Анализатори сравняват тазгодишното поскъпване при златото с периода на Иранската революция преди повече от четири десетилетия, когато цените на метала скочиха с близо 120% в периода ноември 1979 – януари 1980 г.

Златото премина границата от 3 000 долара за тройунция за първи път през миналия месец, след като на пазарите се настани несигурността около ефекта от търговската война.

Въвеждането на вносни мита от страна на администрацията на Доналд Тръмп, които на практика представляват данък спрямо компаниите, внасящи стоки от чужбина, засили страховете от инфлация, което пък помогна за поскъпването на т. нар. активи убежища, като златото.

Тръмп наложи 145% мито на вноса от Китай, откакто се завърна в Белия дом през януари, Китай пък отвърна със 125% мито върху щатския внос.

Има също така несигурност относно това дали митата на САЩ спрямо редица други държави ще влязат в сила, след като Тръмп обяви пауза от 90 дни.

От администрацията на президента са казвали, че мерките ще върнат част от производство обратно в САЩ, ще създадат работни места за американски служители и ще генерират милиарди долари данъчни приходи.