Световните цени на храните наскоро се повишиха до 18-месечен връх, като се очаква някои продукти да продължат да поскъпват. През октомври световните цени на хранителните стоки са достигнали най-високите си нива от април 2023 г. насам, според данните на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO), цитирани от CNBC.

Индексът на цените на храните на FAO, който следи пет хранителни кошници (зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар), се повиши с 2% през октомври, движен главно от скока на цените на растителните масла.

От януари до октомври категорията растителни масла регистрира най-голям скок на цените, увеличавайки се с 24%, на фона на поскъпването на палмовото, соевото, слънчогледовото и рапичното масло. На второ място е категорията млечни продукти на FAO, която се повишава със 17% от началото на годината, водена от цените на сиренето и маслото. Категорията на месото в измерителя се е увеличила с 10% от началото на годината.

Категорията на зърнените култури, която до голяма степен се състои от пшеница и ориз, се понижава с 4.5%, докато захарта поевтинява с 5% на годишна база. Факторите от страната на предлагането, вариращи от метеорологичните условия до транспортните предизвикателства, са основните двигатели на пазарните тенденции, според анализаторите.

Индексът на FAO измерва цените на суровите стоки, а не на продуктите на дребно, но увеличението предполага, че по-високите цени на храните може да продължат да влияят на потребителите.

CNBC представя списък от ключови хранителни продукти, които могат да поскъпнат и още през следващата година, според експерти от индустрията. 

Палмово масло и други растителни масла

Очаква се цените на растителното масло да се повишат значително през следващата година, като палмовото масло е в центъра на вниманието, тъй като по-високото глобално търсене съвпада с ограниченията на предлагането, смята Чеанг Кан Вей от StoneX.

Последният метеорологичен феномен Ел Ниньо засегна отглеждането на палмови насаждения в Индонезия, която е най-големият производител на палмово масло и представлява над половината от световното предлагане, пише в доклад изследователското звено BMI на Fitch Solutions.

Според браншовата асоциация в страната, местното производство през първите осем месеца на 2024 г. отбелязва спад от почти 5% спрямо същия период на миналата година.

"Това се усложнява от стремежа на Индонезия да използва повече палмово масло за производство на биодизел, което допълнително затяга доставките“, коментира Чеанг пред CNBC.

Други растителни масла, като рапичното, също могат да станат по-скъпи в резултат на подобни предизвикателства при доставките, добавя брокерът. 

Говеждо месо

Цените на говеждото скочиха в резултат на сушата в южните равнини на САЩ, която сериозно намали стадата от едър рогат добитък, отбелязва Стивън Никълсън от Rabobank.

Животновъдите, които зависят от валежите за производството на фураж за стадата, са податливи на сушата. По време на сухи периоди, когато производството на фураж и наличностите от храна за едрия рогат добитък намаляват, производителите често трябва да закупят допълнителен фураж или да намалят размера на стадата си, което води до по-високи разходи.

САЩ са най-големият производител на говеждо месо в света и са един от най-големите износители.

Фючърсите на говеждото, търгувани на Чикагската търговска борса, се повишиха с 16% до $2,59 за паунд от началото на годината, показват данни от FactSet.  

Rabobank и Съветът за развитие на селското стопанство и градинарството на Обединеното кралство очакват, че общият спад в световното производство на говеждо месо ще задържи цените високи през 2025 г.

"Свиването на стадата в четирите най-големи страни производителки на говеждо месо в света ще доведе до първите глобални намаления на доставките на говеждо месо след пандемията от COVID-19“, пишат анализаторите на Rabobank.

Кафе и какао

Пазарите на захар, кафе и какао са изправени пред по-голяма ценова несигурност в сравнение с други суровини, казва Матю Бигин, анализатор на BMI.

Въпреки че цените на кафето и какаото не са отразени в индекса на FAO, двете стоки са изправени пред най-голям риск. Неблагоприятното време в ключовия производител на кафе Бразилия доведе до възходящи настроения на пазара, отбелязват експертите.

Фючърсите на кафето, търгувани на ICE, скочиха с почти 70% от началото на годината до 3.18 долара за паунд.

Що се отнася до какаото, опасенията относно проливните дъждове и ниското качество на зърната в най-големия производител Кот д’Ивоар също оказват натиск върху цените на какаото. Предизвикателните метеорологични условия и болестите засегнаха производството в Западна Африка, която генерира приблизително 70% от световното предлагане на какао.

Въпреки че цените леко се понижиха от рекордните си върхове, фючърсите на какаото все още остават над обичайните нива, търгувайки се на 9425 долара за тон на Междуконтиненталната борса в САЩ.

"Рискът възходящата инерция да се появи отново през следващите 2-3 месеца е висок“, смятат анализаторите на Citi. Те прогнозират цените на какаото да се покачат до 10 000 долара за тон през следващите три месеца.

Какаото е ключова съставка в шоколада и цените на лакомството на свой ред са засегнати от тази тенденция. 

Плодове и зеленчуци

Една от категориите, които ще бъдат силно повлияни от политиките, предложени от новоизбрания президент на САЩ Тръмп, ще бъдат плодовете и зеленчуците, смята Брадли Рикард, професор по икономика на храните и селското стопанство в Училището по приложна икономика и управление на Чарлз Х. Дайсън.

"Ситуацията ще се усложни допълнително, ако други промени в политиката засегнат предлагането на селскостопанска работна ръка в Съединените щати“, казва Рикард.

Тръмп наскоро обяви, че ще наложи допълнителни 10-процентови мита върху стоките от Китай и 25% мито за Канада и Мексико.

През 2022 г. Мексико представлява 69% от вноса на зеленчуци и 51% от вноса на пресни плодове в САЩ, според последните данни на американското Министерство на земеделието.

Мексико е ключов доставчик на редица продукти за Съединените щати, включително авокадо, домати, малини, чушки и ягоди, според данни от Калифорнийския университет в Дейвис.

"Хранителните артикули, които ще поскъпнат най-силно, са тези, които не се произвеждат в страната“, добавя Рикард.

Когато Тръмп встъпи в длъжност през януари, може да поднови търговската война с Китай, която може да бъде много разрушително за селскостопанската търговия, коментира Джоузеф Глаубер, старши научен сътрудник в Международния изследователски институт за хранителна политика.

Цените на соята и птичето месо може да са нестабилни, ако Китай реши да "отмъсти", добавя той.