
Руски милиардер с връзки с президента Владимир Путин упражнява огромно влияние върху един от най-престижните световни спортове – въпреки наложените му санкции от Европейския съюз и Съединените щати, казва Politico.
Алишер Усманов, 71-годишен търговец на метали и един от най-важните хора в руските телекомуникации, ръководеше Международната федерация по фехтовка (FIE) повече от десетилетие, преди да се оттегли през 2022 г. след налагането на западните санкции заради връзките му с Кремъл.
Но милиардерът обяви кандидатурата си за нов мандат в края на миналата година, опитвайки се да потуши бунта на западните нации по фехтовка – и разпали ожесточена дискусия за етиката и руските пари в международния спорт.
Докато Москва продължава да бъде изолирана на глобалната сцена след началото на войната в Украйна, критиците твърдят, че Кремъл се опитва да реабилитира публичния си имидж, като упражнява влияние върху спортни организации и настоява руски спортисти да участват в големи състезания – като мобилизира съюзници от Южна Америка до Африка, за да помогнат в усилията ѝ.

Сенчестият контрол на Усманов върху света на фехтовката вече привлече вниманието на ЕС.
Спортният комисар Глен Микалеф заяви:
„Всеки, който прикрива или се възползва от незаконната руска агресия срещу Украйна, не трябва да бъде допускан да заема такава длъжност. Би било неприемливо, ако международни спортни организации подкопават режима на санкции на ЕС и по този начин заплашват международното правосъдие“.
Но почти 20-годишният контрол на Усманов върху международната фехтовка ще бъде труден за премахване.
„Бананови републики“
В Йьоребро, малък град в Централна Швеция, известен със своя средновековен замък, лидерите на северните федерации по фехтовка се срещнаха, за да обсъдят стратегията си преди изборите за FIE.
Президентът на Норвежката федерация по фехтовка Оле Еег каза:
Чувствахме, че е лошо да позволим на Усманов да се кандидатира без опонент, защото това показва на целия свят, че не ни е грижа за връзката му с Путин, за войната в Украйна. Беше важно да покажем на света, че светът на фехтовката не застава единно зад Усманов.“
Шведската федерация по фехтовка се опита да оспори валидността на кандидатурата на Усманов пред FIE, като твърдеше, че му е наложена забрана за пътуване и няма да може да изпълнява задълженията си и трябва да бъде дисквалифициран от състезанието за поста.
Шведите също получиха правен съвет от отдела за санкции на швейцарското министерство на финансите, който предупреди за „значителни рискове“ за FIE, ако Усманов бъде преизбран.
Според отдела, който се занимава със санкциите:
„Замразяването на активи и забраната за предоставяне на средства се прилагат не само за санкционирани лица, но и за организации, които са притежавани или – пряко или косвено – контролирани от тях“.
Но временно изпълняващият длъжността президент на FIE Емануел Касиадакис отхвърли жалбата на Швеция, като написа в писмо, видяно от POLITICO, че кандидатурата на Усманов не противоречи на никакви разпоредби от Етичния кодекс на FIE или Кодекса за етика на МОК, независимо от „наложените му в момента санкции“.
Северните федерации – Норвегия, Дания, Швеция, Финландия и Исландия – със съдействието на балтийските държави, предложиха алтернативен кандидат за президент на FIE: Ото Дракенберг, бивш олимпийски състезател по фехтовка от Швеция и президент на шведската федерация по фехтовка. Това е първият път, когато Усманов имаше опонент от 2008 г. насам.
Относно решението си да се изправи срещу Усамнов, Дракенберг каза:
„Кой би искал да има общи избори в страната си с единствен кандидат? Това ни кара да мислим за старите бананови републики. Така че защо тогава да го позволим във фехтовката?“
Древен спорт
Фехтовката съществува в някаква форма от хилядолетия, но съвременните правила на спорта са написани в Италия и Франция през XVIII век, като фехтовката е включена в първите модерни олимпийски игри през 1896 г.
От 2008 г. насам базираната в Лозана Международна федерация по фехтовка (FIE) беше ръководена от Алишер Усманов, бивш главен акционер в английския футболен клуб "Арсенал". Бивш състезател по фехтовка от съветския Узбекистан, Усманов е избран за президент на FIE през 2008 г. и спечели четвърти последователен мандат през 2021 г. без опозиция, получавайки похвали от Путин за своята „настойчивост“.
След като Русия започна войната в Украйна през 2022 г., Усманов беше сред първите олигарси, подложени на санкции от Запада. ЕС го описа като „един от любимите олигарси на Владимир Путин“ и „особено близък“ до него.
По-късно блокът премахна термина „олигарх“, който Усманов отхвърля, наричайки го „проруски водещ бизнесмен“.
Милиардерът изрази съжаление в изявление, че е „мишена на рестриктивни мерки, наложени от Европейския съюз“, и жертва на „неверни и клеветнически обвинения, които увреждат честта, достойнство и бизнес репутацията му“.
Неспособен да стъпи в Лозана поради участието на Швейцария в мерките на ЕС срещу него, Усманов обяви, че ще спре задълженията си като президент на FIE, „докато не бъде възстановена справедливостта“, като временно изпълняващ длъжността беше назначен Еммануел Кациадакис от Гърция.
Въпреки това, Усманов не остана дълго извън поста. През октомври 2024 г. — все още под санкции след неуспешно обжалване пред Съда на Европейския съюз — той обяви, че ще се кандидатира отново за президент на FIE. Изборите трябваше да се проведат през ноември в Ташкент, столицата на родната му страна Узбекистан.
Демиан Дракенберг беше естествен избор за „бял рицар“ на фехтовката. Шведският бизнесмен вече беше спечелил известност след видео от неговото изказване на конгреса на FIE в Лозана през 2022 г.
Там той се изправи на трибуната, за да се противопостави на позволяването на Саудитска Арабия да бъде домакин на младежко първенство по фехтовка заради нарушаване на правата на човека — и беше заглушен от освирквания и викове от публиката.
Заедно с демократичните си притеснения, Дракенберг заяви, че е решил да се изправи срещу Усманов заради това, което описа като нездравословната финансова зависимост на федерацията от милиардера.
„Последните 16 години изградихме нашата организация в голяма степен върху финансите на един единствен човек и даренията на един единствен човек — нашия президент. Да имаме президент, от когото сме и финансово зависими... това не е добро управление“.
През времето си начело на FIE Усманов — чиято нетна стойност се оценява от Bloomberg на около 16.7 милиарда евро — лично финансира федерацията, издавайки чекове на стойност десетки милиони швейцарски франка.
Едно дарение от Усманов от 5 милиона швейцарски франка (5.3 милиона евро) през 2020 г. представляваше 93% от доходите на федерацията за същата година, според финансов доклад на FIE.
Той също така инвестира в развитието на фехтовката чрез своята филантропска фондация „За бъдещето на фехтовката“, подкрепяйки развитието на традиционно европейския спорт в световен мащаб, особено в африкански държави.
Ръководителят на финландската федерация по фехтовка Йоонас Лийтинен каза пред POLITICO:
„Имаме sugar daddy. Sugar daddy плаща за всичкото забавление. Но захарният татко няма да бъде там завинаги. В някакъв момент парите ще спрат да текат“.
Усманов спира даренията си към FIE, след като беше санкциониран, показват финансовите отчети на федерацията за 2022, 2023 и 2024 г.
„Срамно“
Но годините на работа в мрежа и целенасочена филантропия на Усманов се отплатиха. Богатият руски бизнесмен не блъфира с подкрепата, която е натрупал от цял свят. Докато дебатът продължава, той беше подкрепен от делегати от Латинска Америка и Африка.
Те призоваха Дракенберг да се извини за критиките си към Саудитска Арабия две години по-рано; в един момент президентът на Африканската конфедерация по фехтовка почти крещеше в микрофона, според разкази на свидетели.
След като изказванията приключиха, 150 държави гласуваха в тайно гласуване. Усманов получи 120 гласа; Дракенберг получи само 26. Милиардерът беше преизбран със съкрушителна победа.
Неговата победа е "свидетелство за признанието и дълбокото уважение от фехтовалната общност", каза неговият говорител пред POLITICO.
Не всички бяха толкова доволни, най-малко победените противници на Усманов, които се надяваха на битка. Въпреки че в лагера на Дракенберг знаеха, че победата над Усманов ще е "трудна", резултатът все пак беше разочароващ, каза Еег.
„Аз лично се надявах на по-добри гласове на изборите от това, което получихме.“
Резултатът предизвика осъждане и от Украйна, като министърът на спорта Матвий Бидни го нарече "срамен".
„Опитът на Усманов да оглави международна спортна организация подкопава принципите на спорта и легитимира действията на агресора“, каза говорител на украинското спортно министерство пред POLITICO.
Факторът Русия
Завръщането на Усманов на най-силната позиция във фехтовката е краткотрайно. В рамките на 24 часа той информира FIE, че преустановява задълженията си като президент - отново.
Въпреки своята "безспорна победа", Усманов се е "ръководил от най-добрите интереси на FIE" и е искал да "предотврати правно необоснованите ограничения, наложени срещу него, да бъдат разширени върху FIE и нейните дейности", каза неговият говорител в изявление.
Кациадакис беше преназначен за временен президент от изпълнителния комитет на организацията.
„Имайте предвид, че преди изборите казах на журналисти, че точно това ще се случи“, каза Дракенберг, твърдейки, че Усманов се е оттеглил, за да може да избегне контрола като шеф на органа и „да управлява FIE почти толкова ефективно от сенчестите земи“.
„Вярвам, че той е назначил хора, които ще действат по негови заповеди“, каза Дракенберг. Говорител на Усманов каза, че той няма роля, официална или неофициална, в надзора на FIE.
Еег каза, че играта на Усманов е била да докаже, че санкциите срещу него са несправедливи. „Той вярва, че е на по-добро място, ако бъде избран за глобален президент на даден спорт“, каза той. "Той просто се опитва да докаже, че е добър човек."
След това има "фактор Русия". Тъй като Москва е все по-изолирана на световната сцена на фона на продължаващата война в Украйна и се стреми да използва всички дипломатически инструменти и инструменти на меката сила, с които разполага, Усманов, който държи юздите на FIE, вероятно е бил смятан за победа от Кремъл, казват неговите противници.
Така също, когато фехтовката стана едва вторият спорт — след джудото — който позволява на руски и беларуски спортисти да се състезават в международни състезания и да се класират за Олимпиадата, макар и под неутрален флаг, след като FIE гласува да вдигне забраната за участието им през март 2023 г. Решението предизвика остър упрек от украинския орган по фехтовка, който заяви, че е „дълбоко шокиран и възмутен“.
Това нямаше да е последният път, когато войната в Украйна и фехтовката се сблъскаха. През юли 2023 г. украинската звездна фехтовачка Олга Харлан отказа да се ръкува с руската си опонентка Анна Смирнова след мача им на световното първенство в Милано.
Когато Смирнова, състезаваща се под неутрален флаг, влезе за ръкостискане, Харлан протегна сабята си. Първоначално дисквалифициран поради пренебрежение, тя в крайна сметка беше възстановен от FIE и спечели първия златен медал за Украйна на Олимпийските игри в Париж през 2024 г.
Дори най-яростните критици на Усманов не оспорват приноса му към фехтовката, нито истинската му страст към спорта.
Освен огромната си финансова помощ, той популяризира фехтовката извън Европа - през 2024 г. за първи път спортисти от Кения, Нигер, Руанда и Кабо Верде се класираха да се състезават на Олимпийските игри.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Преките инвестиции от Франция у нас близо €1.5 млрд.
преди 58 минСАЩ налагат мита до 3521% върху соларните панели, идващи от 4 азиатски държави
преди 1 часДенят на Земята: 7 интересни факта за планетата, която наричаме дом
преди 3 часаСтоличното летище с два нови бизнес салона
преди 3 часаКак руски милиардер контролира един от най-емблематичните олимпийски спортове
преди 4 часаRiyadh Air представи първата си класа, с която ще конкурира Emirates и Qatar Airways
преди 4 часаПрочети още
Сложното наследство на папа Франциск
darik.bgНебостъргач на Тръмп в Москва?
darik.bgВ битка за милиарди и свобода: „Харвард“ съди администрацията на Тръмп
darik.bgНа живо: ЦСКА и Черно море в спор за финала в Sesame Купа на България (Състави)
dsport.bgБившият шеф на борбата за Рамазанов и Новиков: Ще е най-голямото безумие, ако не продължат да се състезават за България
dsport.bgДенят на Земята: Как да възпитаме децата си с любов към природата
9meseca.bg