Предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом вече оформя глобалната политика на централните банки.
През тази седмица Федералният резерв на САЩ обяви, че очаква по-малко понижения на лихвите, а други централни банки дадоха индикации за предпазливост по отношение на паричната им политика.
В сряда Федералният резерв понижи лихвите - както се и очакваше, но придружи този свой ход с послание, че идващата администрация на Тръмп е дала повод за предпазливост – нагласа, споделена и от централните банки в Лондон, Токио, Франкфурт и на други места.
След като от Фед ограничиха прогнозите си за бъдещото облекчаване на паричната политика - на фона на упоритата инфлация, председателят Джеръм Пауъл заяви, че някои от ръководителите в централната банка на САЩ се опитват да преценят как планираните от Тръмп мита, по-ниски данъци и ограничения по отношение на имиграцията биха могли да се отразят на политиката ѝ.
Нееднократният призив на Пауъл за предпазливост по отношение на по-нататъшните понижения на лихвите предизвика срив при акциите. В момента на пазарите е отразено само едно понижение на лихвите през 2025 г.
Както се и очакваше, Централната банка на Англия остави основната си лихва без промяна на ниво от 4.75% вчера и заяви, че трябва да се придържа към настоящия си подход за постепенно понижение. Според управителя й Андрю Бейли:
"На фона на нарасналата икономическа несигурност, не можем да се ангажираме с това кога или с колко ще понижим лихвите през следващата година."
Вчера Централната банка на Япония остави без промяна своята супер ниска лихва, след като заплахата от мита на Тръмп хвърли сянка върху разчитащата на износа икономика.
"Има несигурност относно политиките на новата администрация в САЩ, така че трябва да проучим ефекта по-внимателно," заяви управителят Кадзуо Уеда, допълвайки, че фискалната и търговската политика на Тръмп биха оказали огромен ефект върху глобалната икономика и финансовите пазари.
Проучване на Reuters сред японски компании от миналата седмица показа, че близо три четвърти от тях очакват Тръмп да окаже отрицателен ефект върху средата, в която развиват дейност.
Централната банка на Норвегия остави основната си лихва без промяна на 16-годишния връх от 4.50% и подчерта риска от търговска война между САЩ и Китай. От институцията обявиха:
"По-високите мита вероятно ще забавят глобалния ръст на световната икономика, но последиците за цените в Норвегия са несигурни."
Централната банка на Швеция понижи основната си лихва с четвърт процентен пункт - до 2.50%, както се очакваше, но заяви, че вече вижда поводи да действа по-предпазливо по отношение на допълнително понижение на лихвените проценти в началото на 2025 г.
Централната банка на Чехия спря продължаващата от година кампания за понижението на лихвите - според очакванията, като инфлационният натиск, най-вече в сектора на услугите, я кара да действа предпазливо.
Катаклизми
Икономиката на САЩ беше поставена в още по-несигурна среда, след като Тръмп оказа натиск на републиканците в Конгреса да отхвърлят проектозакон за продължаване на финансирането на правителството и след крайния срок в полунощ днес и настоя законодателите да вдигнат тавана на дълга на страната.
През последната седмица Европейската централна банка и Централната банка на Канада вече понижиха своите лихви. И двете институции се очаква да продължат с пониженията през 2025 г. - на фона на отслабващите перспективи пред икономиките.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард не предостави конкретен път за по-нататъшни понижения на лихвите, но положи огромни усилия, за да наблегне на рисковете за икономическия растеж, в това число и от евентуално напрежение в търговията със САЩ при управлението на Тръмп.
Министърът на финансите и вицепремиер на Канада Кристия Фрийланд пък подаде оставка след разногласия с премиера Джъстин Трюдо относно начина на действие по отношение на налагането евентуални мита от страна на САЩ.
Междувременно, ентусиазмът на криптопазара относно идеята на Тръмп за създаване на стратегически резерв от биткойни получи удар, след като Пауъл заяви, че Фед няма законови правомощия за съхраняването на подобен резерв и няма план за търсене на законодателни промени в тази посока.
Изказването доведе до спад при криптовалутите, в това число и поевтиняване на биткойна с 5% - най-голямото понижение от повече от три месеца.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !