Кулата Фънян (Fengyang на китайски), построена през 1375 г. и използвана за обявяване на началото на церемонии и часовете от деня, е една от най-големите подобни структури в Китай, според държавните медии на страната.

Тя е основна туристическа атракция в провинция Анхуей, на около 320 км от столицата Пекин.

Но в понеделник тишината около обекта беше нарушена, когато стотици керемиди започнаха да се изплъзват от покрива и да се срутват на земята, вдигайки огромен облак сиво-кафяв прах.

„Падането на керемидите продължи минута-две“, казва очевидец пред държавния вестник Yangcheng Evening News. Друг свидетел описа как е чул отчетливия звук на падащи една след друга керемиди от магазин на входа на кулата.

„Нямаше никой на площада и никой не пострада“, казва той пред държавната медия The Beijing News.

„Ако се беше случило малко по-късно, щеше да има много деца, които да играят близо до кулата след вечеря.“

От местното бюро за култура и туризъм заявиха, че няма съобщения за жертви и че „ситуацията е в процес на разследване“. Срутването се случва само година, след като кулата е реновирана след леки повреди по покрива.

Сградата обаче се състои от две части: оригиналната основа на кулата от ерата Мин и кулата на върха ѝ. Щетите са нанесени главно на последната, която е била възстановена през 1995 г., казват местните власти.

Окръг Фънян е известен със своята история и култура, както и като роден град на Джу Юанджан (или император Хуну), който е основател на династията Мин.

Той е начело на империята по време на просперираща епоха, подхранвана от силна международна търговия и нарастващо население. През това време Китай заменя традиционната си валута от сребро и злато с хартиени пари.