Циментовият завод Златна Панега, който е част от гръцката група TITAN, е намалил въглеродните си емисии с 3%, а консумацията на електроенергия със 7%. Това показват данните от десетия интегриран годишен доклад на компанията. 

За 2023 година общите приходи на завода възлизат на 66.7 милиона евро, а нетната печалба - на 8.4 милиона евро. 

Основните причини за по-добрите резултати през 2023 г. са свързани с поевтиняването на горивата и електроенергията. Въпреки това, цените на енергийните ресурси остават над предпандемичните нива, отбеляза генералният директор на компанията Адамантиос Францис. 

Капиталовите инвестиции за миналата година възлизат на 9.3 милиона евро, като се повишават спрямо предходната година. 

Основните капиталовложения са насочени към соларния парк на компанията, който започна работа през юли 2024 година, както и към цялостния ремонт на циментовите пещи. 

Фотоволтаичният парк е първата собствена соларна инсталация на циментов завод в България. Капацитетът на съоръжeнието е 5 MW и се очаква да произвежда 6.9 гигаватчаса годишно.

Соларният парк ще осигурява електроенергия за циментовия завод и ще покрива до 15% от нуждите му. Експлоатацията ще помогне на компанията да намали непреките си емисии на CO2 с около 3000 тона годишно.   

Адамантиос Францис 

Според Францис:

"Успешното завършване на соларния парк потвърждава нашата отдаденост към използването на възобновяемата енергия и намаляването на въглеродните емисии. Това не само подпомага напредъка ни за постигане на целите ни за устойчивост, но и демонстрира способността ни да изпълняваме ефективно мащабни проекти. Нашата отдаденост към декарбонизацията, дигитализацията и благоприятната за растеж работна среда ни отличиха в индустрията“.

По думите му, усилията за декарбонизация на циментовия бизнес продължават, но добави, че те изискват сериозни капиталовложения. Той потвърди дългосрочната цел на компанията да посгигне нетна въглеродна неутралност до 2050 година. 

Част от тези усилия е изграждането на инсталация за улавяне на въглеродни емисии в близост до Варна, която се финансира по програма на Европейския съюз. Групата на TITAN разработва и втори подобен проект в Гърция. 

Другият механизъм, по който компанията се опитва да намали вредното въздействие върху околната среда, е чрез замяна на използваните горива с алтернативни източници. Делът на алтернативните горива в горивния микс достига 48.2%, което представлява увеличение от 4% спрямо предходната година.

Дългосрочна цел на Групата е намаляване на потреблението на енергия с 58.1% спрямо нивата през 2020 г. и намаляване на преките нетни специфични емисии на до 500 kg CO2 на тон циментов продукт. 

Успоредно с инвестициите в оборудване и нови технологии, компанията е разработила две нови марки цимент с до 35% по-нисък въглероден отпечатък, в сравнение със стандартния Портланд цимент.

Днес зеленият цимент съставлява 18% от продуктовия микс, а продуктите с умерен въглерод формират 45% от продуктите на компанията. Тези подобрения затвърждават стремежа на ТИТАН Златна Панега към подобрения, както и това да води индустрията към устойчивост. Францис допълва:

„Миналата година постигнахме важни етапи в нашия път към по-зелено бъдеще. Отделихме 5.9 милиона евро за екологични инициативи, като над 4.9 милиона евро са в съответствие с таксономията на ЕС“.

ТИТАН Златна Панега има съществен принос и в кръговата икономика на България. През изминалата година компанията е оползотворила общо 110 000 тона отпадъци при производството на цимент и бетон, като по този начин е съхранила почти същото количество природни ресурси. 

През 2023 г. заводът продължава да инвестира и в подобряване на работните процеси. Програмата „Лаборатория за иновации“ получи 73 предложения от страна на служителите за оптимизация, от които 30% вече са успешно реализирани.

Гарантирането на безопасността и благосъстоянието на всеки член на екипа остават основен приоритет за ТИТАН Златна Панега и през 2023 г.

Компанията продължава да демонстрира своята отдаденост към развитието на местните общности и подобряването на качеството им на живот. Тя е предпочитан работодател и двигател на регионалната икономика - 78.9% от служителите живеят в рамките на 50 км от завода. 

"Нашата цел е да изградим не само силен бизнес, но и устойчиво бъдеще за хората и регионите, в които работим. Това е част от дългосрочната ни визия за социална отговорност и устойчиво развитие. Публикуването на Интегриран годишен доклад на национално ниво е израз на ангажираността и уважението ни към местната общност и всички заинтересовани страни“.