Вече има признаци, че дълбоки разделения може да попречат на постигането на напредък на важната среща за климатичните изменение на ООН COP28.
Над 70 министри на околната среда и 100 национални делегати си организират срещи в Абу Даби преди разговорите, които се очаква да започнат в Дубай на 30 ноември.
Много делегати се съмняват, че срeщата на високо равнище, която ще се проведе в петролната държава Обединени арабски емирства, може да поведе света към бъдеще на ниски въглеродни емисии.
Тази година е на път да се превърне в най-горещата, регистрирана някога. Това прави спешната необходимост от действия по-ясна от когато и да било.
Президентът на конференцията COP28 Султан Ал Джабер признава предизвикателствата, пред които е изправен. "Трябва да намерим общ език, да гарантираме консенсус и да преодолеем различията си," призова той в своята откриваща реч.
Самият Ал Джабер е силно поляризираща фигура. Той също така е ръководител на Adnoc - държавната петролна компания на ОАЕ и един от най-големите производители на петрол в света.
Adnoc е произвеждала по 2.7 млн. барела петрол на ден през 2021 г. според данни на ОПЕК. Природозащитничката Грета Тунберг описа назначението му като "напълно нелепо" и заяви, че то поставя под въпрос целия климатичен процес на ООН.
Ал Джабер има свое виждане за нещата. Той смята, че климатичните промени може да бъдат решени, само ако петролът и природният газ са част от дискусията и твърди, че неговият опит в индустрията го прави идеалния човек, който да оказва натиск за предприемане на действия.
Тази седмица в Абу Даби Ал Джабер се стараеше да разсее съмненията около неговите амбиции относно основните преговори.
Той заяви отново, че ключовата цел ще бъде ограничаване на повишението на температурите в световен мащаб до 1.5 градуса по Целзий, в сравнение с прединдустриалните нива.
Учени твърдят, че това би трябвало да осигури добра вероятност за избягване на най-тежките ефекти от климатичните промени.
Ал Джабер приема, че това ще изисква сериозно ограничение на вредните емисии. "Имаше нужда от твърди решения за 43% намаляване на емисиите до 2030 г., защото науката ни казва точно това," казва той.
За мнозина от присъстващите обаче този ангажимент е лишен от съдържание, не на последно място защото петролната компания на Ал Джабер има смели планове за разрастване в същия период.
Компанията планира да увеличи производствения си капацитет с 600 000 барела на ден до 2030 г. и ще похарчи 150 млрд. долара по време на този процес.
Ал Джабер оправдава това разрастване, заявявайки, че светът ще продължи да има нужда от известни количества петрол и газ с падането на емисиите.
Подобни аргументи помагат да се обясни как ОАЕ и други петролни държави, като Саудитска Арабия, Русия и САЩ, оправдават приказките за "ограничаване" на производството на изкопаеми горива вместо за пълното му спиране, предвид факта, че въглеродните емисии, които те създават, са основният източник на парникови газове.
ЕС е част от плаваща коалиция от около 80 държави, които поддържат много по-твърда линия. Те твърдят, че не може да има компромис относно отърваването от изкопаемите горива.
"Нашата амбиция е наистина да премахнем изкопаемите горива възможно най-скоро и използваме език, който оправдава тази кауза", казва Вопке Хукстра, комисар на ЕС по действията в областта на климата.
Ал Джабер твърди, че ще е трудно да помири "силните възгледи", които имат отделните нации по този съществено важен въпрос и призова делегатите в Абу Даби да дадат най-доброто от себе си, за да намерят "общ език".
До задънена улица обаче се стига и в други преговори. Едно от големите постижения на предишната конференция за климата на ООН беше глобалното споразумение за създаването на фонд, който да помага на бедните нации да се справят с последиците от климатичните промени.
Подготвителните разговори за създаването на такъв фонд обаче вече са прекратени и има опасения, че големи замърсяващи нации, като САЩ, може да напуснат преговорите напълно.
Ал Джабер казва, че отчаяно се опитва да възобнови разговорите и тази седмица обяви, че ОАЕ ще бъде домакин на допълнителна среща на отговарящата по този въпрос комисия.
Достигането до споразумение по време на COP28 дори и по въпроси, по които има консенсус, може да се окаже трудно.
Една от ключовите цели на ОАЕ за COP28 е да накара света да утрои капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници до 11 000 гигавата до 2030 г. Повечето големи икономики вече са съгласни с тази цел.
На срещата на страните от Г-20 през септември беше постигнато споразумение за сериозни увеличение на добива на енергия от възобновяеми източници.
Някои европейски държави и уязвими на климатичните изменения страни обаче са заявявали, че ще се включва в ангажимента за чиста енергия, само ако има и споразумение за премахването на изкопаемите горива.
Тези дълбоки различия по основни въпроси показват колко ще бъде постигането на напредък, когато конференцията COP28 започне на 30 ноември.
Положението е много различно от опияняващия оптимизъм, който съпътстваше подписването на Парижкото споразумение само преди осем години и отразява една фундаментална промяна в дневния ред на разговорите.
В Париж идеята беше тези нации да се съгласят принципно, че трябва да работят заедно в борбата с климатичните промени. Разговорите сега, всъщност, са за това страните да бъдат накарани да предприемат действия, което е много по-коварно предизвикателство.
Това, което става ясно от срещата в Абу Даби тази седмица, е, че когато основните преговори започнат, те вероятно ще бъдат движени до голяма степен не от желанието да бъде защитена планетата от глобалното затопляне, а от международни съперничества, политика на местно ниво и разправии за пари.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 8 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 9 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 10 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 10 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 10 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 12 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg