
Четиригодишно момче случайно счупи делва от бронзовата епоха в археологически музей в израелския град Хайфа.
Древният артефакт, който, според експерти, е на най-малко 3500 години, е бил изложен без стъклена витрина близо до входа на институцията по време на инцидента.
В изявление за CNN от Hecht Museum защитиха решението си да представят определени предмети без защитно стъкло, добавяйки, че основателят на институцията Рубен Хехт се е фокусирал върху това да направи артефактите достъпни за обществеността.
„Музеят вярва, че има особен чар в това да изживееш археологическа находка без никакви препятствия“, се казва в изявлението и се добавя, че институцията ще „продължи тази традиция“ - въпреки инцидента.
Говорейки пред BBC, бащата на детето заяви, че синът му е „дръпнал леко делвата“ при посещение в музея миналия петък, защото е бил „любопитен какво има вътре“. Той се шокирал при вида на счупения артефакт и първоначално си помислил: „Не го направи моето дете “.
Експертите на музея смятат, че делвата датира между 2200 г. пр. н. е. и 1500 г. пр. н. е. Преди царуването на цар Давид и цар Соломон, управлявали царството на древен Израел и Юда през 10 век пр. н. е., тя е използвана за съхранение и транспортиране на течности, като вино или зехтин.
Повечето откривани в миналото подобни съдове са били или счупени, или непълни, според музея. Фактът, че изложеният артикул е открит непокътнат, го прави „впечатляваща находка“.

Говорейки пред израелския информационен бюлетин Ynet във вторник, ръководителят на музея Инбал Ривлин покани момчето и майка му, която също присъства на инцидента, на частна обиколка в музея.
„Музеят не е мавзолей, а живо място, отворено за семейства и достъпно“, каза тя пред новинарското издание, добавяйки: „Апелираме към родителите: Не се страхувайте. Случват се такива неща. Ще поправим делвата и ще я върнем обратно.”
Ривлин допълва още, че музеят е отпечатал нови знаци, показващи кои предмети могат или не могат да бъдат докосвани.

Открит на територията на университета в Хайфа през 1984 г., Hecht Museum съдържа археологически открития, датиращи от периода на халколита (около 4500 г. пр. н. е. до 3500 г. пр. н. е.).
Потърсен е експерт по реставрация, за да възстанови счупената делва с помощта на снимки, а музеят ще използва реставрацията като възможност да образова обществеността.
Междувременно, бащата на момчето каза пред BBC, че съжалява, че делвата „вече няма да бъде същият предмет“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Президентът на Чехия: Изоставаме, ако не приемем еврото
преди 36 минБългария в топ 10 на страните в Европа по ръст на туристи
преди 1 часПо пътищата в Гърция: Нови по-строги мерки и сурови наказания
преди 1 часКак да интегрирате устойчивостта в бизнеса си, за да сте по-успешни?
преди 2 часаТри луксозни марки създадоха настолен часовник за $240 000
преди 3 часаWolt стартира в София: Коя е новата компания за доставки на храна?
преди 3 часаПрочети още
Пътнически самолет, пътуващ за Лондон, се разби след излитане в Индия (ВИДЕО)
darik.bgЯгодова луна: Юнското пълнолуние бе наблюдавано от различни краища на света (ВИДЕО)
darik.bgЗа пътуващите до Гърция: По-високи глоби по пътищата приеха в Атина
darik.bgСпряган за Лудогорец не е в България, а на испански остров
dsport.bgБотев Пловдив с унизително отношение към капитана си
dsport.bgС бебе на море: какво трябва да знаем, за да е и приятно, и безопасно?
9meseca.bg