Главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер напуска своя пост по-малко от четири години, след като пое кормилото на компанията, съобщава Reuters.

Гелсингер е бил принуден от ръководството на американския производител на чипове да освободи поста заради провала на скъпия и амбициозен план за трансформация на компанията. Бордът на директорите е дал избор на Гелсингер да се пенсионира или да бъде освободен и той е избрал втория вариант, твърдят анонимни източници, цитирани от агенцията. 

Неговото напускане идва преди завършването на четиригодишната пътна карта за възстановяване на лидерството на компанията в производството на най-бързите и най-малките компютърни чипове - титла, която тя загуби от Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, доставящи чипове за много от конкурентите на Intel, включително и Nvidia.

Под управлението на Гелсингер пазарната стойност на Intel, която е основана през 1968 г. и в продължение на десетилетия беше световен лидер в производството на компютърни чипове, се сви до нива 30 пъти по-малки от тези на Nvidia - лидерът в чиповете с изкуствен интелект.

Гелсингер през 2021 г. наследи компания, пълна с предизвикателства, които той усложни. Поставяйки високи амбиции за производството и обещавайки AI функционалности на основните клиенти, Intel в крайна сметка загуби или анулира много договори, тъй като не успя да достави обещаните стоки.
 
Акциите на Intel загубиха повече от половината от стойността си тази година и бяха заменени миналия месец от Nvidia в индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average.  

Компанията посочи главния финансов директор Дейвид Зинснер и старшия изпълнителен директор Мишел Джонстън Холтхаус за временни изпълнителни директори, докато нейният борд намери нов постоянен главен изпълнителен директор. Ходът идва по-малко от седмица, след като американското правителство отпусна субсидия от 7.86 милиарда долара на Intel. 

 „Въпреки че постигнахме значителен напредък във възстановяването на производствената конкурентоспособност и изграждането на способности да бъдем доставчик от световна класа, ние знаем, че имаме още много работа за вършене в компанията и сме поели ангажимент да възстановим доверието на инвеститорите“, коментира предстедателят на директорския борд Франк Йери.

Шефът на комуникациите на Intel, Карън Кан, също планира да напусне компанията, според източниците на Reuters. 

Проваленият план на Гелсингер 

Гелсингер обяви плана си за промяна през юли 2021 г., когато компанията вече беше пострадала сериозно от поредица грешни стъпки в производствените си операции. Тя започна изграждането на няколко нови фабрики на стойност 20 милиарда долара в Охайо и наемането на най-голямата работна сила в историята си, дори и в сравнение с дните си като най-големият играч в бизнеса с чипове - общо 132 000 души. 

Но разходите съвпаднаха с постпандемичния срив на пазара за лаптопи и персонални компютри, който от своя страна потопи брутните печалби на Intel доста под историческите норми и понижи цената на акциите ѝ, предизвиквайки интерес към поглъщане на компанията.

Разходите в крайна сметка принудиха Гелсингер да излезе с план за съкращения, потенциални продажби и отделяне на активи.

Гелсингер също така не успя да предложи ефективен конкурент на чиповете с изкуствен интелект на Nvidia, която започна възхода си със захранване на услуги като ChatGPT на OpenAI.

Планът за обрат на Гелсингер се съсредоточава върху превръщането на Intel в основен играч в договорното производство за други фирми - бизнес модел, известен като "леярна" в индустрията за чипове. Intel обяви няколко потенциални клиента, като Microsoft и Amazon, но нито един от тях няма да донесе във фабриките на Intel огромните количества чипове, необходими за осигуряване на рентабилността.