Между 35-45 тона метал на месец обработва добричката компания Тръбна мебел, превръщайки ги в около 15 000 стола плюс други видове мебели, които изнася за страни по целия свят.

Днес компанията, създадена преди 35 години, разполага с 66 служители, производствена база с площ от 5000 кв. м и богат асортимент - маси, стойки, рамки, легла и други мебели.

Производството на Тръбна мебел е насочено към среден към висок клас продукти, като обхваща две основни направления:

  • Изработка и доставка на мебели по дизайн на реномирани европейски марки 
  • Разработване на собствени модели чрез бранда Voxoli

Компанията изнася за цял свят (90% от продукцията), като основните й клиенти се намират в Италия, Швейцария, Германия, Литва, Дания, Белгия, Франция, Великобритания и други.

Всичко започва в малък гараж в Добрич

Началото на компанията е поставено през 1990 г. от братята Галин и Диян Господинови в малък гараж в дома им в Добрич, където правят метални маси и столове на ръка.

През 1994 г. стартира и друга дейност – търговия със строителни и мебелни материали, а през 1996 г. компанията се сдобива с първата си производствена база.

През 2001 и 2005 г. тя се разширява с още две бази, правят се и първи стъпки в износа. 2008 г. се оказва преломна за Тръбна мебел. Компанията се разделя на три отделни дружества, опериращи в рамките на холдинга GS.

Производствената фирма пък става основен доставчик на италианската Calligaris, което дава сериозен тласък на бизнеса.

През следващите години компанията активно обновява машинния си парк предимно с европейско финансиране и разширява клиентската си база в Европа и България.

300 хил. лева инвестиции на година

За последните осем години инвестираме в бизнеса средно по 300 хил. лева на година, посочва изпълнителният директор на Тръбна мебел Галин Господинов. Двамата с брат му все още са начело на компаниите в холдинга, като в бизнеса вече участват и децата им.

Едно от големите вложения е в две фотоволтаични инсталации с мощност 320 киловата, които покриват 60% от енергийните нужди на производството. Последните инвестиции, възлизащи на близо 1 млн. лв., пък са в линия за прахово боядисване и робот за заваряване.

По време на пандемичния период, който е особено труден за компанията, екипът работи по създаването на собствен бранд.

Така на пазара през 2023 г. се появява Voxoli, разказва зам. управителят и мениджър Производство на Тръбна мебел Роза Господинова. Под марката се предлагат мебели за средния пазарен сегмент.

Производството на Тръбна мебел в Добрич, © Darik Business Review

Липса на кадри и сериозен сив сектор

Два от големите проблеми в мебелопроизводството са липсата на кадри и работата на черно, посочва Галин Господинов.

Глад за служители се регистрира на всички производствени нива – и при нискоквалифицираните работници, и при инженерните кадри, разказва той. Това принуждава бизнеса да инвестира активно в автоматизация.

Сивата икономика, на която официалните данни определят между 30 и 40% дял, при производството на мебели възлиза на 90%, смята изпълнителният директор на Тръбна мебел.

"Гoлямa чacт oт служителите ни paбoтят нa чacтнo, cглoбявaйĸи мебели в гapaжи и пoдбивaйĸи цeнитe. Почти всички го правят и няма как да ги спрем."

И ако отговорът на липсата на кадри частично е автоматизацията, сивият сектор трябва да бъде борен с регулации на държавно ниво, смята Господинов.

Посещението във фабриката на Тръбна мебел е част от кампанията "Мебелите на България: Традиции и иновации", организирана от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) и целяща популяризиране на сектора в България.