Днес доларът се стабилизира близо до двуседмичните си дъна и е напът да запише най-големия си седмичен спад от месец - на фона на преговорите за митата на САЩ преди изтичането на крайния срок и предстоящите заседания на централни банки през следващата седмица.

Федералният резерв на САЩ и Централната банка на Япония се очаква да запазят лихвените си проценти без промяна на заседанията си следващата седмица, но трейдъри се фокусират върху последващите коментари, за да преценят кога ще бъдат предприети следващите действия.

„Заседанието на Централната банка на Япония през следващата седмица ще бъде следено отблизо за евентуални насоки относно времето на следващото повишаване на лихвите“, заяви пред Reuters Карол Конг, валутен стратег в Commonwealth Bank of Australia.

Перспективата за повишаване на лихвените проценти от страна на Централната банка на Япония се е подобрила, след като търговско споразумение, сключено със САЩ тази седмица, намали митата върху вноса на автомобили от Япония до 15%, допълва Конг.

Йената се търгуваше на ниво от 147.10 за долар и върви към седмичен ръст от 1%, което е най-силното ѝ представяне от средата на май.

Мнозинството икономисти, участвали в анкета на Ройтерс тази седмица, очакват Централната банка на Япония да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта тази година.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, беше на ниво от 97.448 и върви към спад от 1% тази седмица, което би било най-слабото му представяне от месец насам.

Както се очакваше, вчера Европейската централна банка остави основната си лихва без промяна на 2%, изчаквайки яснота относно бъдещите търговски отношения със САЩ.

Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1754 долара в ранната търговия - недалеч от близо четиригодишния връх от 1.183 долара, който достигна в началото на месеца. Единната валута поскъпва с 13.5% тази година, тъй като търговската политика на Доналд Тръмп обезценява долара.

Напредъкът по търговските споразумения също така засили пазарните надежди за преговори с Китай, след като министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, че представители на двете страни ще се срещнат в Стокхолм следващата седмица, за да обсъдят удължаване на крайния срок за преговори по сделката.

Австралийският долар получи подкрепа от повишения апетит към риск след търговските сделки и за последно се търгуваше на ниво от 0.6593 долара, близо до осеммесечния си връх, достигнат в четвъртък.

Посещението на Тръмп във Фед

Доналд Тръмп влезе в спор вчера с председателя на Федералния резерв Джером Пауъл по време на рядко президентско посещение в централната банка, като разкритикува разходите за обновяване на две исторически сгради в централата ѝ и настоя за по-ниски лихвени проценти.

Пазарите до голяма степен подминаха посещението, тъй като вече са свикнали с нееднократните тиради на Тръмп срещу Пауъл и Федералния резерв.

„Фокусът на пазара е твърдо върху заседанието на Федералния резерв през следващата седмица. Очакваме Пауъл да повтори търпеливата, базирана на икономическите данни перспектива относно лихвената политика, като е малко вероятно да предприеме понижение на лихвите“, заяви Прашант Нюнаха, старши стратег по лихвените проценти за Азиатско-тихоокеанския регион в TD Securities.

Очакванията са Фед да запази основната си лихва на ниво между 4.25% и 4.50%. Трейдъри предвиждат понижение на лихвените проценти с 43 базисни пункта до края на 2025 г.

Анализатори от ANZ очакват Фед да понижи лихвата с 25 базисни пункта през септември, както и ново понижение през декември.

На пазара на криптовалути биткойнът поевтиня с 0.79% до 117 840 долара, докато етерът губи 2% до 3 655 долара.