
Европа е близо до лимита на продължилия десетилетия бум в производството на офшорна вятърна енергия. Това си личи най-силно на местата, които най-бързо са изградили своя капацитет, пише Bloomberg.
Страни, като Дания и Швеция, започват "да се блъскат в стената", тъй като цените на електроенергията и стимулите падат до твърде ниски нива, за да си струват строителните проекти.
Последният пример е търг на датското правителство за офшорна вятърна енергия, който не успя да привлече никакви оферти.
Сривът на вятърната енергетика може да остави държавите зависими от изгарянето на изкопаеми горива за по-дълго време. Офшорните вятърни турбини поевтиняват от години, но ефектите от това се неутрализират, тъй като проектите изпитват все по-силен натиск върху разходите.
Миналата година Дания е генерирала рекордните 58% от електроенергията си от вятърни паркове, което е най-високият процент в света. Миналата седмица обаче правителството не получи никакви оферти в най-големия търг за офшорни вятърни турбини.
Компаниите, включително и държавната Orsted, казват че вече не е привлекателно да се инвестира в такива големи местни проекти.
Една от основните пречки са ниските цени на електроенергията, които са повлияни от изобилието от предлагане от съществуващите вятърни паркове. Същият проблем съществува и в Швеция.
Изграждането на хиляди вятърни турбини през последните две десетилетия обезсърчава инвеститорите да подкрепят нови проекти за възобновяеми източници в страната, тъй като цените на електроенергията са ниски и предлагат малка възвращаемост.
Съмненията нарастват и относно това какво ще бъде търсенето в бъдеще, тъй като редица гладни за енергия зелени промишлени мегапроекти на север се забавят или се отменят напълно.
"Не можем да имаме електрическа система, която се основава единствено на вятърна и слънчева енергия. Има строги технически и икономически ограничения за това колко можем да интегрираме в мрежата“, коментира Браян Вад Матисен, професор в университета в Олборг в Дания, който изследва потенциала на 100-процентовите възобновяеми енергийни системи.
Централите, захранвани с въглища или газ, обикновено работят, когато цените на електроенергията са високи и трябва да се компенсират фиксираните разходи за неща, като гориво, отопление и т.н.
Вятърните паркове обаче работят винаги, когато духа вятър, независимо от цената на тока. Понякога енергията може да бъде безплатна или на потребителите може да бъде платено да я използват, ако в мрежата има повече предлагане, отколкото търсене.

Подобно явление се случва и със слънчевата енергия, но рязкото поевтиняване на слънчевите панели притъпи въздействието му. Вятърната индустрия обаче е притисната от скок в разходите за ключови суровини, като стомана и труд.
Едно от решенията би било да се убедят потребителите да изместят търсенето, за да отговаря то по-добре на колебанията в предлагането. С електрификацията на транспорта, отоплението на дома и промишлеността, има потенциал за изместване на търсенето на енергия и повишаване на средните цени до ниво, което би могло да подкрепи по-нататъшните инвестиции в чисто производство.
Но засега тези усилия се провалят, тъй като продажбите на електромобили се забавят и инвестициите в така наречения "зелен водород" не успяват да се материализират, за да декарбонизират индустрията.
В Обединеното кралство плановете за елиминиране на изкопаемите горива от електроенергийната мрежа до края на това десетилетие ще изискват основно преразглеждане на начина, по който се консумира енергия, за да съответства по-добре на променливите доставки от възобновяеми източници, според скорошен доклад на мрежовия оператор на страната.
В момента Великобритания губи рекордно количество вятърна енергия поради ограниченията на електрическата мрежа на страната.
"Инвестициите имат смисъл, само ако имате начин да разтоварите мощността си. Ако не днес, то в обозримо бъдеще", казва Майкъл ван дер Хайден - главен изпълнителен директор на Reventus, която е разработчик на офшорни вятърни проекти, подкрепяна от Инвестиционния съвет на Канадския пенсионен план.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Невероятната история на първия бурито милиардер
01.04.2025Рискът от Алцхаймер расте, когато дълбокият сън намалява
01.04.2025Airbus с нова концепция за самолет на водород
01.04.2025X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
01.04.2025Япония се готви за мегаземетресение с 300 000 жертви и загуби за $1.81 трлн.
01.04.2025Как двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
01.04.2025Прочети още
Защо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgРоберта пита Урсула: ChatGPT ли ви пише домашните в ЕК?
darik.bgКой ще изиграе „Бийтълс“ в новия биографичен проект, посветен на групата
darik.bgБивш „червен дявол“ наказа Манчестър Юнайтед, Магуайър пропусна да се превърне в герой
dsport.bgСака се завърна с гол, Арсенал победи Фулъм, но даде свидна жертва
dsport.bgБългария отново на Международния панаир на детската книга в Болоня
9meseca.bg