Като вицепрезидент за индустриална и процесна автоматизация DACH в Schneider Electric, Джесика Бетюн е запалена по предоставянето на възможност на индустриалните клиенти да използват максимално енергията и ресурсите, като създават условия за напредък и устойчивост за всички.

С над 20 години опит в управлението на продажби и търговски операции, бизнес развитие и стратегическо управление на проекти, Джесика има доказан опит в предоставянето на решения с добавена стойност и стимулирането на дигиталната трансформация в различни индустрии.

Ето какво каза тя пред Darik Business Review по повод предстоящия форум Global Cyber Security Summit 2024 (GCSS 2024), който ще се проведе на 25 септември в София:

Като имате предвид богатия си опит в областта на индустриалната и процесната автоматизация, защо киберсигурността е толкова важна за съвременните предприятия, особено в индустриалния сектор?

Мисля, че всичко е въпрос на доверие. От една страна, разполагаме с тези много мощни цифрови технологии за интернет на нещата, които - поне на теория - ни помагат да работим много по-ефективно, гъвкаво и устойчиво. От друга страна обаче е важно да се има предвид, че с тези технологии винаги работят хора, които в крайна сметка са отговорни за всичко, което се случва в една фабрика. Ето защо, когато става въпрос за дигитализация на чувствителни производствени процеси и работни потоци, трябва да съм абсолютно сигурна, че ценните ми данни са защитени по всяко време. И така, дигиталната трансформация на промишлеността - а заедно с нея и въпроси като опазването на климата, конкурентоспособността и защитата на бизнес локациите - може да бъде успешна само ако разработим отлични решения за киберсигурност. Киберсигурността е фактор за дигиталната трансформация и индустрията на бъдещето.

С Вашия опит в областта на цифровата трансформация, как очаквате да се развие ролята на киберсигурността, тъй като индустриите все повече дигитализират своите операции?

Като се има предвид това, което току-що казах, киберсигурността вече не може да бъде нещо второстепенно, а ще се превърне в ключова компетентност за стратегическото управление на една компания. И мисля, че тук вече се наблюдава определено развитие. Много от нашите клиенти наистина желаят да научат повече по темата - от вътрешна мотивация, но разбира се и защото с въвеждането на NIS2 разпоредбите за киберсигурност в ЕС станаха по-строги. Сега много промишлени сектори са задължени да въведат по-строги мерки за киберсигурност. А с напредването на дигитализацията през следващите години съм сигурна, че и политическите и регулаторните рамки за киберсигурност ще се променят още повече. Това е нещо, което индустриалните компании трябва да имат в полезрението си.

Колко важно е сътрудничеството в индустрията за киберсигурност и каква роля играят събития като GCSS 2024 за насърчаване на това сътрудничество, особено сред индустриалните компании?

Събития като GCSS 2024 повишават осведомеността и ангажираността по отношение на важни въпроси и тенденции в областта на киберсигурността в индустрията, като включват ключови заинтересовани страни от много съответни сектори. Особено сред индустриалните компании сътрудничеството е от основно значение за повишаване на готовността и споделянето на знания, като подпомага разработването на най-добри практики за защита на критичните инфраструктури и техните организации.

Какви са основните Ви цели за участие в Global Cyber Security Summit 2024 и какви ключови послания се надявате да предадете на участниците?

Можете да гарантирате най-високите стандарти за киберсигурност само ако сте в постоянен обмен с всички заинтересовани страни от индустрията, науката, обществото и политиката. Ето защо подобни събития винаги са важна възможност за нас да слушаме и да се учим. Но, разбира се, ние искаме да дадем и своя принос. Наред с други, основното послание, което искаме да предадем, е, че според нашия опит промишлените предприятия имат по-голяма вероятност да успеят в дигиталната икономика, ако направят киберсигурността част от жизнения цикъл на своите операции.

Какъв съвет бихте предложили на индустриалните компании, които се опитват да балансират напредъка и устойчивостта, като същевременно поддържат стабилни мерки за киберсигурност?

Не чакайте и вижте! Уверете се, че наистина сте отделили време, за да обмислите правилно въпросите по киберсигурност и, ако е необходимо, привлечете външни експерти на ранен етап. Те често могат да идентифицират рискове и пропуски в сигурността, за които никой преди това не е знаел. А това е много важна първа стъпка: идентифицирайте потенциалните рискове или слабите места и преценете как те евентуално могат да засегнат и навредят на вашия бизнес. Само въз основа на тази оценка е възможно да се създаде и изпълни наистина съобразена с нуждите стратегия, която е съобразена с вашата индивидуална ситуация - и може да бъде мащабирана в дългосрочен план.

Като се има предвид неотдавнашното глобално прекъсване, какви мерки трябва да предприемат промишлените организации, за да засилят своята устойчивост и да се подготвят по-добре за бъдещи прекъсвания?

Наистина е важно да се разбере, че киберсигурността никога не е завършен проект. Винаги очаквайте неочакваното. Така че моят съвет от гледна точка на управлението е винаги да гарантирате, че темата получава достатъчно внимание във вашата компания (включително от лицата, вземащи решения) и - което е много важно - адекватна финансова подкрепа. Освен това международно определените и редовно актуализирани стандарти могат да дадат много добра ориентация и рамка за това как трябва да изглеждат операциите, свързани с киберсигурността. Винаги сравнявайте собствените си мерки с най-добрите практики, споделяни от независими организации като ISO/IEC или ENISA, информирайте се и посещавайте събития като GCSS.

Повече информация за събитието може да намерите тук.