
Едва 57 петролни, газови и циментови производители по света са пряко свързани с 80% от емисиите на парникови газове от влизането в сила през 2016 г. на Парижкото споразумение относно климата, сочи ново проучване.
Тази влиятелна кохорта от държавни компании и частни мултинационални корпорации е в основата на климатичната криза, според базата данни Carbon Majors, която е изготвена от световноизвестни изследователи.
Въпреки че в Париж правителствата поеха ангажимент за намаляване на парниковите газове, анализът показва, че повечето мегапроизводители са увеличили добива си на изкопаеми горива в седемте години след споразумението за климата, в сравнение със седемте години преди това.
В базата данни със 122 от най-големите глобални замърсители в световен мащаб, учените установяват, че 65% от държавните компании и 55% от компаниите от частния сектор са увеличили производството си.
За този период с най-голям принос за емисиите от притежаваните от инвеститори компании, е щатската ExxonMobil, която е свързана с 3.6 гигатона въглероден диоксид за седем години, или 1.4% от всичи глобални емисии. Веднага след това се нареждат Shell, BP, Chevron и TotalEnergies, всяка от които е свързана с най-малко 1% от глобалните емисии.
Най-забележителната тенденция обаче е увеличаващият се ръст на емисиите, свързани с държавни производители, най-вече в азиатския сектор на въгледобива.
Това увеличение, което продължава оттогава, е в противоречие с категоричното предупреждение на Международната агенция по енергетика (МАЕ), че не може да се откриват нови петролни и газови полета, ако светът иска да остане в безопасни граници на глобалното затопляне. Климатолози казват, че температурите по света бързо наближават долната граница на целта от Париж от 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива с потенциално тежки последици за хората и останалата природа.
“Морално осъдително е компаниите да продължават да разширяват проучвателните си дейности и производството на въглеродни горива, при положение, че от десетилетия е известно, че техните продукти са вредни”, казва Ричард Хийд, който създава базата данни Carbon Majors през 2013 г. “Не обвинявайте потребителите, които са принудени да разчитат на петрола и природния газ, заради овладяването на петролните и газовите компани от страна на правителствата”.
Проучването Carbon Majors помогна за промяната на наратива относно отговорността за климатичната криза чрез разпределяне на емисиите сред субектите, които извличат печалби от добива на изкопаеми горива, а не сред индивидите, които на по-късен етап ги изгарят и освообождават във вуздуха под рофмрта на емисии. Това проучване е използвано в съдебни дела във връзка с климата и послужи за основа на поредица на The Guardian от 2019 г. на име “Замърсителите”, в която бяха посочени 20-те компании, коитo стоят зад една трета от всички въглеродни емисии.
Базата данни бе обновена и представена отново тази седмица в специален уебсайт с публичен достъп.
На него е представено поразително сравнение между дългосрочните тенденции по отношение на емисиите, датиращи до 1854 г. и по-скорошни резултати от Парижкото споразумение от 2016 г. насам.
Историческата база данни обхваща 122 субекта, свързани със 72% от всички емисии на въглероден диоксид от изкопаеми горива и цимент от началото на индустриалната революция, които възлизат на 1 421 гигатона.

В този дългосрочен анализ китайското държавно производство на въглища допринася с 14% от емисиите на въглероден диоксид в исторически план, което е най-големият дял в тази база данни. Това е над два пъти повече от дела на бившия Съветски съюз, който е на второ място и над три пъти повече от този на Saudi Aramco, която заема третата позиция.
След това се нареждат големите щатски компании Chevron (3%) и ExxonMobil (2.8%), следвани от руската Газпром и Националната петролна компания на Иран. Следват две европейски компании - BP и Shell (всяка с по над 2% дял) а след това е индийският държавен гигант Coal India.
Възходът на Азия става виден, когато се сравнят историческите данни с тези от периода 2016-2022 г. В този период делът на китайските въглища скача до над една четвърт от всички емисии на въглероден диоксид, докато този на Saudi Aramco се повишава до близо 5%. В Топ 10 в тази съвременна епоха доминират китайски и руски държавни компании, с някои допълнения от Индия и Иран. Западният капитализъм се проявява едва на 11-о място, където се намира ExxonMobil с 1.4% дял, който е наполовина на този на компанията в исторически план.
Картината може да се промени отново в бъдеще. САЩ са най-големият производител на петрол и природен газ в момента. Президентът Джо Байдън отпусна лицензи за множество нови проекти. Страните от Персийския залив също планират да увеличат добива си.
ExxonMobil, Chevron, BP и Shell имат поставени цели за нетни нулеви емисии, въпреки че техните определения за тази цели и методите за постигането им се различават значително. Много от компаниите в списъка са направили известни инвестиции във възобновяеми енергийни източници.
Много от субектите, които са част от Carbon Majors, се движат в грешната посока по отношение на климатичната стабилност, казва Даан ван Акер, програмен мениджър в InfluenceMap.
Хийд твърди, че производителите на изкопаеми горива имат морално задължение да плащат за пораженията, които са нанесли и задълбочили посредством техните тактики за отлагане.
“Това е заплаха за цивилизацията, каквато я познаваме”, казва той. “Ако нещата продължават както обикновено, няма да имаме планета, която е годна за живот за нашите деца и внуци. Трябва да съберем политическа и корпоративна воля, за да избегнем най-лошата заплаха, която представлява изменението на климата. Можем да се справим”, смята експертът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
- Най-ефективният начин да използвате климатика си по време на гореща вълна
- 24 основатели все още управляват своите компании от Fortune 500. Това е рядкост
- Тръмп обяви примирие между Израел и Иран: Акциите поскъпват, петролът поевтинява
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Учени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
02.07.2025Средностатистическият инвеститор у нас: На 35 години и фен на Nvidia
02.07.2025Грийнс ООД: Историята на модерните земеделци от Първомай
02.07.2025Как ще се превалутират пенсиите в евро?
02.07.2025AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
02.07.2025Застрашени костенурки споделят плаж с отломки от ракети на SpaceX
02.07.2025Прочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgЗа ЦСКА: Този сезон, ще е като миналия, само дето ще е този сезон (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА си тръгна с пълна кошница и без победа от Словения
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg