Европейската комисия намали предложените мита върху вноса на нови автомобили Tesla, произведени в Китай.

Организацията обяви, че някои китайски компании, които имат смесени дружества с европейски автопроизводители, може да получат по-ниски наказателни мита за произвежданите елколи в азиатската страна.

ЕК публикува констатациите от разследването си на предполагаемите китайски субсидии, провокирало заплахи за ответни мерки от страна на Пекин. Комисията определи намалена ставка от 9% Tesla, в сравнение с обявените през юли 20.8%.

От Tesla бяха помолили за преизчисление на нейната ставка, което да бъде базирано на конкретни субсидии, които компанията е получила, според ЕК.

От комисията обявиха, че продължават да смятат, че производството на електромобили в Китай се е облагодетелствало от значителни държавни субсидии и предложиха окончателни мита в размер на до 36.3%.

Това е малко по-ниско от максималното временно мито от 37.6%, което комисията беше определила през юли за компании, които не сътрудничат на разследването на ЕС срещу държавните субсидии. Tesla беше сред сътрудничилите компании.

От ЕК са провели разследване, което е включвало и изпращането на екип в производствените съоръжения на Tesla в Китай, за да се провери какви субсидии е получила компанията.

Официално лице от комисията заяви, че Брюксел е заключил, че Tesla е получава по-малко субсидии от Китай, в сравнение с китайските производители на електромобили, които са разследвани.

Митата са в допълнение към стандартните мита на ЕС от 10% за внос на автомобили. ЕК, която контролира търговската политика на ЕС, казва, че мярката е необходима, за да се противодейства на това, което, според нея, са несправедливи субсидии.

От комисията обявиха, че всяка от трите компании, за които има извадка, ще получи малко по-ниски временни мита. За китайския гигант в сферата на електромобилите BYD ставката ще бъде 17.0%, за Geely 19.3%, а за SAIC - 36.3%.

През юли ЕК наложи временни мита в размер на между 17.4% и 37.6% в добавка към стандартното мито от 10% за внос на автомобили. За BYD новата допълнителна ставка беше 17.4%, а за Geely и SAIC - 19.9% и 37.6%, респективно.