Европейският съюз обмисля ограничения върху вноса на руски алуминий и постепенното премахване на използването на втечнен природен газ (LNG) от Русия - като част от нов пакет от санкции срещу Москва заради нахлуването ѝ в Украйна, информира Bloomberg, позовавайки се на запознати източници.

Проектомерките, които биха били част от 16-ия пакет от санкции на блока, включват ограничения върху още десетки плавателни съдове, които са част от сенчестия флот от танкери на Москва, които транспортират петрол, като и допълнителен контрол върху износните стоки, използвани за военни цели.

Съгласно новите мерки, още банки ще преустановят използването на международната платежна система SWIFT, според същите източници, пожелали анонимност.

Ограниченията върху алуминия ще бъдат постепенни, като времевата рамка и обхватът предстои да бъдат определени.

Спирането на ползването на LNG от Русия може да бъде направено или под формата на санкция, или като част от пътна карта, която изпълнителният орган на съюза се очаква да представи през следващия месец. От Reuters преди това съобщиха, че се води дискусия за алуминия.

Проектопредложенията все още се обсъждат между страните членки и биха могли да се променят, преди да бъдат официално представени.

Няколко държави призовават за забрана на руския газ, но ЕС трябва да вземе решение дали трябва да разчита на санкции, които да направят подобен ход правно обвързващ, на регулации - като част от пътна карта или на комбинация от двете, казват официални лица и дипломати, които за запознати с преговорите.

Санкциите може да предлагат най-силния аргумент за прекратяване на договорите с руските доставчици, но те изискват единодушно одобрение от страните членки и са ограничени като време.

Европа, която преди това не беше склонна да се откаже от руския LNG, наблюдава нервно как цените на газа се покачват заради студеното време и новите санкции на САЩ спрямо руския енергиен сектор.

Санкционирането на руския газ, който се доставя по газопроводи, не е жизнеспособно, тъй като група държави, сред които Унгария и Словакия, все още разчитат на доставките от руската Газпром, са заявили някои от официалните лица.

Забраняването на втечнения природен газ, чийто внос достигна рекордни нива през миналата година, е по-осъществимо, тъй като трите държави, които внасят най-голям дял от горивото – Испания, Белгия и Франция, не се очаква да блокират наказателните мерки срещу Русия, според официалните лица.

Блокът също така обмисля предложения за вписването на повече компании в трети страни, в това число и Китай, и Обединените арабски емирства, които помагат на Русия да се сдобива с технологии, използвани в производството на оръжия, както и ограничения върху руския транспортен сектор.

Успоредно с новия пакет от санкции, ЕС се цели в затварянето на повече вратички, които позволяват на Москва да заобикаля настоящите ограничения, както и във въвеждането на по-високи мита за селскостопански стоки и изкуствени торове.

Целта на съюза е да приеме новия пакет от мерки следващия месец, с който ще се отбележи навършването на три години от нахлуването на Русия в Украйна.