След отлагането на по-високите мита за период от 90 дни, финансовите министри на страните от ЕС ще обмислят днес как да използват това време, за да сключат търговско споразумение с Вашингтон и как да координират усилията си, ако това не се случи.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в сряда 90 дни пауза за реципрочните мита от 20%, които наложи на Европа на 2 април, въпреки че ставката от 10% остава в сила, както и за повечето други държави по света.

Той също така заяви, че очаква Европа да купува повече щатски петрол и природен газ - като част от ребалансирането на търговските отношения.

"Това, че ще имаме 90 дни отсрочка, помага много, защото означава, че сега можем да изготвим стратегии и ще разполагаме с 90 дни, за да се подготвим, в случай че не се стигне до търговско споразумение с американците," казва пред Reuters високопоставен служител на ЕС, участващ в подготовката на министерските преговори.

Преговорите с Вашингтон за това как да бъдат избегнати като цяло по-високите мита се водят от Европейската комисия, която отговаря за търговската политика на ЕС.

Ако в следващите три месеца бъде сключено търговско споразумение със САЩ - по възможност с нулеви мита за всички индустриални стоки, проблемът ще бъде решен.

Възможно е обаче и да няма споразумение, което ще остави реакцията в ръцете на 27-те правителства от ЕС, които ще трябва да помогнат на най-тежко засегнатите индустриалните сектори.

Сред тях са стоманодобивът, автомобилопроизводството, дърводобивът и фармацевтичната индустрия. Щатски мита от 25% са вече в сила за стоманата, алуминия и автомобилите.

Европейската централна банка и ЕК изчисляват, че ефектът от щатските мита върху икономиката на ЕС ще бъде значителен и ще възлезе на между 0.5 и 1.0% от БВП.

Предвид факта, че ЕЦБ като цяло прогнозира европейската икономика да нарасне с 0.9% тази година, щатските мита биха могли да я вкарат в рецесия.

Координацията на подкрепата за промишлеността ще бъде от съществено значение, защото някои правителства имат по-силни публични финанси и могат да си позволят да помагат на своите компании, а други - не. Подобно неравенство би нарушило лоялната конкуренция на единния пазар на ЕС.

"Министрите ще споделят своите възгледи за това как може да се реагира на национално ниво, но идеята след това е да се постигне координация, защото не бихме искали да ставаме свидетели на надпревара по заливането на националните пазари с пари по един некоординиран начин," казва същият служител на ЕС, пожелал анонимност.

"Не всяка страна членка на ЕС разполага с едни и също фискални възможности. По тази причина ще проведем тази дискусия за координиране на нашата реакция по начин, който не би навредил на единния пазар."

Единният пазар на ЕС с 450 милиона потребители е един от най-големите активи на блока при евентуални търговски спорове. За да бъде обаче той наистина ефективен, ЕС трябва да намали регулаторните ограничения, които на практика действат като мита.

Международният валутен фонд изчислява, че търговските бариери в рамките на ЕС са равносилни на 44% мито върху стоките и 110% мито върху услугите.

Министрите от ЕС вероятно ще се фокусират върху намаляването на тези пречки пред търговията с ЕС като ключова реакция на щатските мита.